Kláštor Katarínka, Dechtice

V tichých, rozsiahlych lesoch Malých Karpát, len 20 km severne od historického mesta Trnava, leží skrytý poklad - ruiny Kláštora a Kostola svätej Kataríny Alexandrijskej, známe ako Katarínka. Toto miesto, patriace do katastra obce Dechtice, v sebe ukrýva stopy hlbokej histórie a legiend.


Kláštor plný príbehov

Založený v roku 1618 františkánskym rádom na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína, Kláštor Katarínka sa rýchlo stal významným pútnickým miestom. Jeho história je plná obratov. Od útokov počas stavovských povstaní a tureckých vpádov, až po jeho zrušenie cisárom Jozefom II. v roku 1786. Napriek tomu, že politika a vojny sa snažili kláštor zničiť, jeho ruiny stále hrdinsky stoja.

Tajomná krása ruín

Dnes sú ruiny Kláštora Katarínka tichým svedkom minulosti. Návštevníci môžu obdivovať dobre zachované zvyšky kostolnej veže a jedného krídla kláštorných budov. Miesto, vzdialené od hlavných turistických trás, si zachovalo svoju dôstojnosť a magickú atmosféru. Tá fascinuje každého, kto sem zavíta.

Prírodná rezervácia Katarína

Kláštor a kostol sú dnes súčasťou prírodnej rezervácie Katarína. Tá patrí do Chránenej krajinné oblasti Malé Karpaty, čo pridáva k ich výnimočnosti a poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok spojenia histórie a prírody.

Historické medzníky Kláštora Sv. Kataríny

Od gotickej kaplnky v 15. storočí, cez zjavenia svätej Kataríny až po búrlivé udalosti, ktoré formovali jeho históriu, Kláštor Katarínka prešiel dlhou cestou. Jeho ruiny dnes rozprávajú príbeh o vytrvalosti, viere a o transformácii, ktorá sa odohrala počas storočí.

Veža ako symbol nádeje

V roku 2017 bola veža Katarínky skolaudovaná a slávnostne otvorená, čím sa stala symbolom nádeje pre obnovu a zachovanie tohto historického miesta. Veža je prístupná návštevníkom v určených termínoch, ponúkajúc nezabudnuteľný výhľad na okolitú krajinu a poskytujúc jedinečný pohľad na históriu a prírodu spojenú v harmónii.

Oživenie Katarínky

V roku 1995 sa ruiny Kláštora Katarínka stali miestom oživenia vďaka mladým dobrovoľníkom. Tí sa rozhodli vrátiť tomuto miestu jeho stratenú slávu. Projekt Katarínka odvtedy neustále rastie a priláka ročne stovky návštevníkov. Tí prichádzajú obdivovať jeho krásu a zúčastniť sa na jeho obnove.

Kláštor Katarínka je viac než len súborom ruín – je to miesto, kde sa prelína história s prírodou, a kde každý kameň rozpráva príbeh. Je to pozvánka na cestu časom a príležitosť objaviť skryté krásy Trnavského kraja.