Rotunda Všetkých svätých, Dechtice

V malebnej obci Dechtice, ležiacej na úpätí Malých Karpát, sa nachádza vzácny klenot stredovekej architektúry - Rotunda Všetkých svätých. Tento kostolík sa zapísal do dejín nielen svojím vznikom v roku 1172, ale aj unikátnym stavebným prevedením a zachovalými monumentálnymi maľbami.


Exteriér vs. interiér

Na prvý pohľad románska rotunda pôsobí ako typický kostol s loďou a vežou. Avšak pri vstupe do interiéru návštevníka prekvapí nezvyčajná stavebná dispozícia. Valcovitý priestor zaklenutý klenbou v tvare polgule je charakteristickým znakom rotundy, vďaka čomu sa kostolík radí k vzácnym stavbám rotundového typu.

Slohové úpravy

Pôvodne jednoloďová stavba s polkruhovou apsidou prešla v priebehu storočí viacerými slohovými úpravami. Najvýraznejšie zmeny nastali v prvej polovici 18. storočia, kedy pribudla západná baroková veža s helmicou a nový portál v podveží. Počas 2. svetovej vojny utrpel kostolík vážne škody, keď bola časť veže odstrelená ruskými vojskami.

Rotunda Všetkých svätých Autor: Vladimír Miček

Rotunda Všetkých svätých Autor: Vladimír Miček

Vzácne nástenné maľby

Skutočným pokladom rotundy sú románske fresky z 13. až 14. storočia, objavené pri rekonštrukcii v roku 1932. Maľby s kristologickou tematikou zobrazujú výjavy zo života Ježiša Krista od narodenia až po ukrižovanie. Odborníci poukazujú na vplyv severotalianskej knižnej maľby a ich vysokú umeleckú hodnotu.

Národná kultúrna pamiatka

Vďaka svojmu stavebno-historickému významu bola Rotunda Všetkých svätých zapísaná do Zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Okrem toho je súčasťou súboru pamiatok “Stredoveké nástenné maľby” spolu s ďalšími vzácnymi sakrálnymi stavbami na Slovensku.

Rotunda Všetkých svätých Autor: Vladimír Miček

Rotunda Všetkých svätých Autor: Vladimír Miček

Rotunda je skvostom stredovekej architektúry

Románska rotunda v Dechticiach je skvostom stredovekej architektúry, ktorý si zaslúži pozornosť každého milovníka histórie a umenia. Jej jedinečnosť spočíva nielen v starobylom pôvode a netypickom stavebnom prevedení, ale aj v zachovalých freskách nevyčísliteľnej hodnoty. Návšteva tohto kostolíka je skutočným putovaním do dávnych čias a obohatením pre každého cestovateľa.


Spoznajte život sv. Františka na Bielonedeľnej púti na Katarínke


Dobrovoľníci z Katarínky a ich priaznivci sa aj tento rok stretnú na tradičnej Bielonedeľnej púti na Katarínke. Podujatie sa uskutoční 7. apríla 2024 a jeho cieľom bude kostol svätej Kataríny Alexandrijskej. Púť je vhodná pre všetkých, vrátane rodín s deťmi. Začiatok púte Púť začne o 10:15 na železničnej zastávke Buková. Na miesto je možné dostať sa vlakom z Trnavy s …


Continue reading  

Lesopotulky – výlety, ktoré prekvapia, štartuje nová sezóna


Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov – Lesopotulky, sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. V novej sezóne viac termínov Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky …


Continue reading  

Trnava sa pripravuje na vítanie jari folklórnym podujatím Na Kvetnú nedzelu


Mesto Trnava sa chystá privítať jar tradičným folklórnym podujatím Na Kvetnú nedzelu. Už 24. marca 2024 sa pred radnicou na pešej zóne, ktorú v týchto dňoch skrášľujú kraslice a pestrofarebné ozdoby od detí z materských a základných škôl, začne o 15. hodine vynášanie Moreny a prinášanie Letečka. Folklórne súbory, remeselné stánky a divadlo “Podujatie spestrí výzdoba mesta, hudba, spev aj …


Continue reading