Rotunda Všetkých svätých, Dechtice

V malebnej obci Dechtice, ležiacej na úpätí Malých Karpát, sa nachádza vzácny klenot stredovekej architektúry - Rotunda Všetkých svätých. Tento kostolík sa zapísal do dejín nielen svojím vznikom v roku 1172, ale aj unikátnym stavebným prevedením a zachovalými monumentálnymi maľbami.


Exteriér vs. interiér

Na prvý pohľad románska rotunda pôsobí ako typický kostol s loďou a vežou. Avšak pri vstupe do interiéru návštevníka prekvapí nezvyčajná stavebná dispozícia. Valcovitý priestor zaklenutý klenbou v tvare polgule je charakteristickým znakom rotundy, vďaka čomu sa kostolík radí k vzácnym stavbám rotundového typu.

Slohové úpravy

Pôvodne jednoloďová stavba s polkruhovou apsidou prešla v priebehu storočí viacerými slohovými úpravami. Najvýraznejšie zmeny nastali v prvej polovici 18. storočia, kedy pribudla západná baroková veža s helmicou a nový portál v podveží. Počas 2. svetovej vojny utrpel kostolík vážne škody, keď bola časť veže odstrelená ruskými vojskami.

Rotunda Všetkých svätých Autor: Vladimír Miček

Rotunda Všetkých svätých Autor: Vladimír Miček

Vzácne nástenné maľby

Skutočným pokladom rotundy sú románske fresky z 13. až 14. storočia, objavené pri rekonštrukcii v roku 1932. Maľby s kristologickou tematikou zobrazujú výjavy zo života Ježiša Krista od narodenia až po ukrižovanie. Odborníci poukazujú na vplyv severotalianskej knižnej maľby a ich vysokú umeleckú hodnotu.

Národná kultúrna pamiatka

Vďaka svojmu stavebno-historickému významu bola Rotunda Všetkých svätých zapísaná do Zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Okrem toho je súčasťou súboru pamiatok “Stredoveké nástenné maľby” spolu s ďalšími vzácnymi sakrálnymi stavbami na Slovensku.

Rotunda Všetkých svätých Autor: Vladimír Miček

Rotunda Všetkých svätých Autor: Vladimír Miček

Rotunda je skvostom stredovekej architektúry

Románska rotunda v Dechticiach je skvostom stredovekej architektúry, ktorý si zaslúži pozornosť každého milovníka histórie a umenia. Jej jedinečnosť spočíva nielen v starobylom pôvode a netypickom stavebnom prevedení, ale aj v zachovalých freskách nevyčísliteľnej hodnoty. Návšteva tohto kostolíka je skutočným putovaním do dávnych čias a obohatením pre každého cestovateľa.


Letnú prehliadku Smoleníc môžu návštevníci absolvovať bez auta


Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pokračuje v organizácii letných komentovaných prehliadok po celom regióne. Ďalšou zastávkou je turistami obľúbená obec Smolenice. Záujemcovia budú mať v sobotu 20. júla príležitosť spoznať praveké hradisko Molpír, ale aj hrobku rodiny Pálffyovcov. Tohtoročné komentované prehliadky odštartovali koncom mája a prilákali návštevníkov do stredovekého podzemia Trnavy i najväčšieho súkromného rozária na Slovensku. Počas tretej …


Continue reading  

Do Jaslovských Bohuníc sa vracia Countryfest Bohunice


Sviatkom pre všetkých priaznivcov hudby country, folku a príbuzných žánrov bude festival Countryfest Bohunice. Obľúbené rodinné podujatie sa uskutoční v prírodnom amfiteátri počas víkendu od 19. do 21. júla. Na podujatie, ktoré každoročne organizuje obec Jaslovské Bohunice zavíta známy slovenský spevák Adam Ďurica a návštevníci sa počas troch letných dní môžu tešiť tiež na českého pesničkára Pokáča, a takisto na …


Continue reading  

Blíži sa Trnavský jazzyk


Už 21. ročník obľúbeného trnavského džezového festivalu odštartuje v pondelok 15. júla a prinesie do Trnavy až pätnásť vystúpení, ktoré si budú môcť návštevníci vychutnať na pešej zóne a na Nádvorí. V tomto roku si budú môcť návštevníci vychutnať päť džezových večerov priamo na pešej zóne alebo na Nádvorí, pričom Trnavský jazzyk sa začína v pondelok 15. júla a potrvá …


Continue reading