Kaštieľ Chtelnica

V srdci malebnej obce Chtelnica sa nachádza architektonická perla – Kaštieľ Chtelnica.


Tento historický skvost, zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok, je dnes majetkom obce a pýši sa bohatou minulosťou. Kaštieľ Chtelnica tvorí centrálna hlavná budova spolu so štyrmi pavilónmi a je doplnený o rozľahlý park s rybníkom, ktorý v minulosti zdobili vzácne dreviny a alegorické sochy.

Bohatá minulosť kaštieľa

Kaštieľ Chtelnica, ktorý kedysi počítal 45 miestností, bol v roku 1789 známy svojimi mramorovými stolmi, porcelánom a umeleckými obrazmi. Medzi 130 obrazmi vynikali diela znázorňujúce významné historické osobnosti, ako bol poľský kráľ Ján III. či ruský cár Peter Veľký. Vo východnom pavilóne sa ukrýva kaplnka s námetom Ukrižovania, ktorá je významným umeleckým dielom, hoci jej pôvodné zariadenie sa po druhej svetovej vojne stratilo.

Panstvo a pivovarníctvo

V minulosti sa pri kaštieli nachádzal aj panský pivovar, ktorý bol ešte v roku 1870 v plnej prevádzke. V podzemí kaštieľa sa rozprestierali pivnice, kde sa skladovali vína z panských aj poddanských viníc. O okolie sa starostlivo staral Jozef Pálffy v 19. storočí, ktorý založil anglický park, skleník plný exotických kvetov a ovocnú záhradu.

Kaštieľ Chtelnica Autor: Vladimír Miček

Kaštieľ Chtelnica Autor: Vladimír Miček

Historické premeny

Kaštieľ, ktorý vznikol na konci 16. storočia, prešiel viacerými zmenami. Pôvodne renesančná stavba sa v roku 1679 premenila na barokový kaštieľ s rokokovými pavilónmi. Rod Erdődyovcov vlastnil kaštieľ viac ako 250 rokov, a počas tejto doby sa stala súčasťou mnohých významných udalostí, vrátane návštevy Márie Terézie v roku 1775.

Pálffyovci a nové obdobie

V 19. storočí prevzali kaštieľ Pálffyovci, ktorí doň priniesli empírový nábytok a urobili z neho svoje letné sídlo. Počas prvej svetovej vojny však kaštieľ utrpel významné škody, a jeho pôvodná krása bola nenávratne poškodená.

Kaštieľ v 20. storočí a dnes

Po roku 1945 sa kaštieľ stal majetkom štátu a slúžil rôznym účelom až do roku 2000, kedy prešiel do vlastníctva obce. Hoci park nie je udržiavaný tak, ako v minulosti, kaštieľ stále ukrýva mnohé tajomstvá a príbehy, ktoré čakajú na to, aby ich objavili nové generácie návštevníkov.

Obec Chtelnica Autor: Vladimír Miček

Obec Chtelnica Autor: Vladimír Miček

Odkrytie tajomstiev minulosti v Regionálnom múzeu

Po stopách histórie kaštieľa Chtelnica sa môžeme vydať aj prostredníctvom jeho dnešného využitia. V podzemných priestoroch hlavnej budovy sa ukrýva Regionálne múzeum, ktoré je skutočnou pokladnicou poznania. Jeho expozície sú venované dokumentácii a prezentácii dejín malebného mestečka Chtelnica a jeho okolia.

Vďaka historickým, paleontologickým a speleologickým častiam výstavy si návštevníci môžu vytvoriť ucelený obraz o živote v tejto oblasti. Zaujímavosťou je, že pri prehliadke kaštieľa nie sú odkryté len tajomstvá architektúry, ale aj priestranné pivnice, kde sa v minulosti skladovalo víno. Tieto miesta sú zahalené aj povesťou o mladej kontese, ktorej tragický príbeh je spätý s múrmi týchto pivníc.

Dych berúca Kaplnka Ukrižovania

Vo východnom pavilóne sa návštevníci môžu pokloniť kráse Kaplnky Ukrižovania, ktorá bola vybudovaná grófom Erdődym v roku 1769. Tento sakrálny poklad je otvorený pre všetkých, ktorí hľadajú chvíle pokoja a inšpirácie a je súčasťou múzejnej prehliadky.

Umelci a ich diela v Malokarpatskej galérii

V severnom pavilóne sa rozprestiera Malokarpatská galéria, ktorá sa stala domovom pre umenie a umelcov z regiónu. Galéria má za cieľ predstaviť návštevníkom širokú škálu výtvarných diel od maliarov, sochárov, fotografov až po rezbárov. Výstavy sa pravidelne obmieňajú a na troch poschodiach ponúkajú možnosť objavovať stále nové a pôsobivé práce. Inaugurácie nových výstav bývajú doplnené kultúrnymi programami, ktoré umocňujú zážitok z umenia.

Kaštieľ Chtelnica Autor: Vladimír Miček

Kaštieľ Chtelnica Autor: Vladimír Miček

Kultúrne stretnutia v kaštieli

Kaštieľ Chtelnica sa nielen vďaka svojej bohatej histórii, ale aj súčasnej role stáva kultúrnym centrom obce. Je to miesto, kde sa preplietajú rôzne formy umenia, od výtvarného, cez hudbu a umelecké slovo, až po film. Tento priestor teda poskytuje platformu pre rôznorodé kultúrne stretnutia a spája ľudí s láskou k umeniu.

Kaštieľ Chtelnica je miesto plné atmosféry

Chtelnický kaštieľ je miestom, kde sa prelínajú stopy histórie s príbehmi minulých generácií. Aj keď čas a udalosti zanechali na jeho stenách svoje stopy, každá miestnosť, každý kameň tu rozpráva príbeh, ktorý stojí za to počúvať. Ak ste milovníkom histórie alebo hľadáte miesto plné atmosféry, Kaštieľ Chtelnica je destináciou, ktorú by ste nemali minúť.

Kontaktné údaje

Kaštieľ ChtelnicaKaštieľ Chtelnica, Družstevná 694/20, 922 05 Chtelnica

Tel. číslo: +421 903 919 220

E-mail: kastiel@chtelnica.sk, kastielchtelnica@gmail.com