Horné Zelenice

Horné Zelenice, obec prvotne zaznamenaná v roku 1244 pod názvom Zela a od roku 1773 poznaná ako Horne Zelenicze, je miestom so zaujímavou históriou.


Prvá zmienka o obci Horné Zelenice sa datuje do roku 1244 pod názvom Zela, ktorý sa v roku 1773 zmenil na Horné Zelenicze, maďarsky Felsőzelle. Do roku 1960 bola súčasťou Nitrianskej župy, okresu Hlohovec, kraja Nitra. Od roku 1960 je časťou okresu Trnava a Západoslovenského kraja.

V minulosti bola obec v držbe Hunt-Poznanovcov, od roku 1400 patrila do panstva Hlohovec, neskôr mala rôznych vlastníkov, medzi ktorými možno spomenúť Sipeky, Rudnay, Zay, Ocskay, Brunswick a ďalších. Názov Pentechfalva bol zaznamenaný v roku 1400. V roku 1715 mali Horné Zelenice dva mlyny, 10 poddanských a 10 želiarských domácností.

Dominantou obce sú dva kostoly – evanjelický a katolícky. Evanjelický kostol, ktorý je neskorobarokovou stavbou z roku 1792, sa nachádza v bočnej časti parku, kým katolícky kostol sa týči na hornej strane obce smerom k rieke Váh. Evanjelický kostol bol prestavaný v 19. storočí, zvonica bola postavená v roku 1803. Fasády sú členené lizénovým oramovaním. Oltár je klasicistický z roku 1797 s ústredným obrazom Anjela vyslobodzujúceho Petra apoštola z väzenia.

Katolícky kostol sv. Martina je pôvodne jednoloďový kostol z polovice 13. storočia, z ktorého sa dochovala iba veža so združenými oknami na dvoch podlažiach. V rokoch 1764-65 bol kostol reštaurovaný a veža zvýšená pri výstavbe trojloďového kostola okolo roku 1883.

Zaujímavosťou sú pivnice vo dvoroch

V obci sa ešte v 70. rokoch 20. storočia nachádzali najstaršie domy, niektoré z nich boli hlinené a murované domy so sedlovou a valbovou strechou z 19. storočia. Zaujímavosťou obce sú pivnice vo dvoroch s výpustkovým vchodom, podobné sa našli v obci Pastuchov v okrese Hlohovec.

Začiatkom 20. storočia sa steny nad ohniskom ozdobovali bohato omaľovaným dekórom. Vlastivedný slovník obcí na Slovensku z roku 1977 uvádza ako folkloristicky zaujímavé domy A. Drobenovej, A. Sekerešovej, A. Hrobárovej, A. a M. Synakovej, M. Žofovej a ďalších.

Na prelome 19. a 20. storočia v obci prevládala výroba vláčikových čipiek, ženy si privyrábali k príjmu vyšívaním a tkaním. Hornozelenický kroj je variantou západoslovenského ľudového odevu.


Places in Horné Zelenice

Objav Viac...  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

Nový rozmer zážitku na vyhliadke Šianec


Vyhliadka Šianec v Hlohovci sa môže pochváliť novou infotabuľou, ktorá obohacuje výletnícky zážitok pre návštevníkov. Prepojenie histórie a moderného turizmu Táto novinka vznikla vďaka spolupráci medzi mestom Hlohovec a Vlastivedným múzeom v Hlohovci. Pridáva tak nový rozmer k poznávaniu a užívaniu krás tohto malebného miesta. Pôvodná tabuľa z roku 2005 už nespĺňala estetické a informačné požiadavky, preto bolo potrebné ju …


Continue reading  

Neptún sa vrátil do Grotty v Zámockej záhrade v Hlohovci


V srdci Zámockej záhrady v Hlohovci sa ukrýva unikátny architektonický skvost – Grotta. Táto umelá jaskyňa, nachádzajúca sa pod prameňom vody vytekajúcim z pieskovcovo ílového masívu, je domovom vzácneho reliéfu boha Neptúna. Avšak, tento poklad sa stal terčom vandalov, čo viedlo k nevyhnutnej reštaurácii. Znovuzrodenie Neptúna Mesto Hlohovec zverilo reliéf do rúk talentovaného odborníka Františka Šmigrovského. Pod jeho vedením Neptún …


Continue reading