Hubina

Hubina je obec, ktorej história sa dá sledovať celé stáročia späť.


Nachádza sa v útrobách Slovenska, konkrétne približne päť kilometrov severovýchodne od živého mesta Piešťany. Táto malá, ale výrazná obec leží v údolí vybíjajúcom sa z hôr Považského Inovca, územie, ktoré je bohaté na prírodné krásy. Hubinský potok, ľavostranný prítok Váhu, tečie pokojne týmto údolím, čo dodáva okolitému prostrediu akýsi pokoj a ticho.

Ako sa pozriete nad obec, uvidíte majestátny vrch Skalka, ktorý kraľuje nad krajinou ako tichý strážca. Za dobrých poveternostných podmienok je možné z tohto vrchu vidieť až komíny vzdialenej jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice, čo vytvára fascinujúci kontrast medzi prírodnou krásou a modernými technológiami. Oficiálne záznamy tiež uvádzajú, že v obci sa nachádza aj funkčný kameňolom, ktorý dodnes pokračuje v ťažbe a spracovávaní kamene.

História Hubiny sa začína niekedy v 14. storočí. Prvá zaznamenaná písomná zmienka o tejto obci pochádza konkrétne z roku 1353. Hubina bola v tomto texte spomenutá pod názvom Hwbyna. Odvtedy sa význam a postavenie obce postupne rozvíjalo a menilo, až sa dostalo do podoby, v akej je dnes.

Okrem svojej prírody a geografickej polohy, je obec Hubina tiež domovom pre niekoľko prírodných pamiatok. Katastrálne územie obce hrdo hostí Visiace skaly, ako aj Veľkú a Malú dolnosokolskú jaskyňu. Tieto jedinečné a úchvatné prírodné útvary ponúkajú skutočne nádherné scenérie a sú skvelým miestom pre výlety a objavovanie. Obec Hubina neponúka iba historické a prírodné zážitky, ale aj priestor na oddych a relaxáciu. Na území obce sa nachádza rekreačná oblasť Výtoky, ktorá ponúka mnoho možností na trávenie voľného času a potešenie duše v tichu prírody.