Renesančný kaštieľ, Moravany nad Váhom

Moravany nad Váhom, obec známa nálezom Moravianskej venuše, ukrýva architektonický skvost - pôvodne renesančný kaštieľ, ktorý prešiel barokovou rekonštrukciou.


Tento majestátny objekt, kedysi stredoveký komplex samostatných budov, zaujme každého milovníka histórie a architektúry.

Renesančné začiatky a baroková premena

Kaštieľ, v minulosti patriaci rodine Motešických, prešiel zásadnou prestavbou na konci 16. storočia, čím získal svoj súčasný vzhľad. Táto prestavba spojila niekoľko samostatných budov do jedného celku, ktorý dnes patrí medzi stavebné klenoty Slovenska. Pôvodne stredoveká stavba sa nachádza na terase nad údolím Váhu, čo jej v minulosti zabezpečovalo prirodzenú ochranu.

Srdce kultúrneho života

Kaštieľ, ktorý v minulosti slúžil ako Dom slovenských výtvarných umelcov, je dnes opäť centrom kultúrneho diania. Okrem toho, že je domovom pre mnohé druhy umenia, v jeho anglickom parku sa nachádza galéria plastík od umelcov z celého sveta, vytvorených počas medzinárodných sochárskych sympózií. Tento anglický park, nedávno revitalizovaný, sa opäť stáva pýchou obce.

Nová éra pod vedením Vydrovcov

Od leta 2017 sa kaštieľ môže pochváliť novými majiteľmi, Petrou a Róbertom Vydrovcami, ktorí sa zaviazali vrátiť kaštieľu jeho pôvodnú slávu. Ich snaha oživiť tento historický skvost zahŕňala nielen čistenie anglického parku a interiéru budovy, ale aj podporu výtvarného umenia, architektúry a dizajnu. Vďaka ich iniciatíve sa do kaštieľa vrátili maliarske sympózia a konajú sa tu rôzne výstavy a festivaly, ako napríklad Artrooms, Hradby samoty či Nasuti.

Renesančný kaštieľ je viac než len historickou pamiatkou

Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom je viac než len historickou pamiatkou. Je to miesto, kde sa prelínajú minulosť s prítomnosťou a kde sa umenie a kultúra stretávajú v jedinečnom prostredí. S obnovou kaštieľa a jeho parku sa otvárajú nové možnosti pre návštevníkov zažiť kus histórie oživený súčasným umením a kultúrou.