Dom umenia Piešťany

Dom umenia Piešťany sa v roku 2022 stal národnou kultúrnou pamiatkou. Toto brutalistické dielo architekta Ferdinanda Milučkého z druhej polovice 20. storočia tak získalo rovnakú ochranu ako oveľa staršie pamiatky z piešťanského regiónu.


Brutalizmus a architektúra Domu umenia

Brutalizmus, odvodený z francúzskeho výrazu “brut – béton”, sa vyznačuje použitím pohľadového betónu ako výrazového prvku. Milučkému sa podarilo prepojiť modernú architektúru so slovenským ľudovým umením, čím vytvoril kompozične, tvarovo i materiálovo vyvážený celok – Dom umenia Piešťany.

História a zachovanie pôvodného výrazu

Výstavba Domu umenia sa začala v roku 1974 a budova bola slávnostne otvorená o päť rokov neskôr. Vedenie sa odvtedy snaží zachovať pôvodný výraz budovy, čo ocenili aj odborníci pri zaradení na zoznam národných kultúrnych pamiatok. Mnohé podobné architektonické diela z tohto obdobia sa na Slovensku nezachovali kvôli necitlivým zásahom.

Úsilie o zápis a popularizácia

Členovia občianskeho združenia Čierne diery sa usilovali o zápis Domu umenia na zoznam národných kultúrnych pamiatok. Ich cieľom je tiež popularizovať túto stavbu a ukázať verejnosti jej kvality. Organizujú sa komentované prehliadky, ktoré priťahujú návštevníkov z celého Slovenska i zo zahraničia.

Kultúrne a spoločenské centrum Piešťan

Dom umenia Piešťany je moderným architektonickým skvostom na brehu rieky Váh uprostred rozsiahleho parku. Je centrom kultúrneho a spoločenského života Piešťan, organizuje koncerty počas sezóny a je jedným z hlavných spoluusporiadateľov medzinárodného Piešťanského festivalu. Okrem toho je dejiskom divadla, filmu, televíznych show, kongresov, výstav a ďalších aktivít.

Vybavenie a predpoklady pre úspešnú prevádzku

Dom umenia je vybavený divadelnou technikou, svetelným parkom, kvalitným koncertným krídlom i organom, veľkým javiskom i hľadiskom, baletnou sálou a modernými šatňami. Odborný personál dodáva všetky predpoklady na úspešné prevádzkovanie tohto kultúrno-spoločenského centra.

Súčasť významných inštitúcií

Od roku 2014 bol Dom umenia súčasťou Umeleckého súboru LÚČNICA. V roku 2023 sa stal súčasťou Slovenskej filharmónie, čo ešte viac zdôrazňuje jeho význam v kultúrnom živote Slovenska.

Dom umenia Piešťany spája modernú architektúru s tradičným umením

Dom umenia Piešťany je jedinečnou národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá spája modernú architektúru s tradičným umením. Svojím bohatým programom a kvalitným vybavením priťahuje návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia a je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska.


Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera: Piešťany žili najväčšou študentskou gastro súťažou


V priestoroch Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), sa uskutočnila najväčšia študentská gastronomická súťaž na Slovensku – Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera. Škola privítala až 140 súťažiacich zo 40 stredných odborných škôl zo Slovenska a Českej republiky. Počet účastníkov aj škôl opäť prekonal minuloročné čísla, čo potvrdzuje stúpajúci záujem mladých talentov o …


Continue reading  

Od Piešťan po Myjavu: 65-ročná cesta legendárneho folklórneho festivalu


Medzinárodný folklórny festival Myjava (MFF) sa v roku 2025 dočká významného jubilea – oslávi neuveriteľných 65 rokov svojej existencie. Bohatá história festivalu s hlbokými koreňmi Táto udalosť predstavuje nielen oslavu tradícií, ale aj príbeh vytrvalosti a lásky k folklóru. Festival začal svoju púť ešte v roku 1956 v Piešťanoch pod názvom Krajské letné slávnosti piesní a tancov. Počas prvých rokov …


Continue reading  

Najväčšia gastronomická súťaž mladých talentov opäť v Piešťanoch


Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera v Piešťanoch pripravuje výnimočnú udalosť pre všetkých milovníkov gastronómie. Dňa 15. apríla 2025 sa priestory školy premenia na centrum kulinárskeho umenia, kde sa stretnú mladí someliéri, baristi, čokolatieri, tea tenderi a barmani na medzinárodnej súťaži o Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera. Táto prestížna súťaž priláka až 115 súťažiacich z 34 stredných odborných škôl zo Slovenska a Českej …


Continue reading