Dom umenia Piešťany

Dom umenia Piešťany sa v roku 2022 stal národnou kultúrnou pamiatkou. Toto brutalistické dielo architekta Ferdinanda Milučkého z druhej polovice 20. storočia tak získalo rovnakú ochranu ako oveľa staršie pamiatky z piešťanského regiónu.


Brutalizmus a architektúra Domu umenia

Brutalizmus, odvodený z francúzskeho výrazu “brut – béton”, sa vyznačuje použitím pohľadového betónu ako výrazového prvku. Milučkému sa podarilo prepojiť modernú architektúru so slovenským ľudovým umením, čím vytvoril kompozične, tvarovo i materiálovo vyvážený celok – Dom umenia Piešťany.

História a zachovanie pôvodného výrazu

Výstavba Domu umenia sa začala v roku 1974 a budova bola slávnostne otvorená o päť rokov neskôr. Vedenie sa odvtedy snaží zachovať pôvodný výraz budovy, čo ocenili aj odborníci pri zaradení na zoznam národných kultúrnych pamiatok. Mnohé podobné architektonické diela z tohto obdobia sa na Slovensku nezachovali kvôli necitlivým zásahom.

Úsilie o zápis a popularizácia

Členovia občianskeho združenia Čierne diery sa usilovali o zápis Domu umenia na zoznam národných kultúrnych pamiatok. Ich cieľom je tiež popularizovať túto stavbu a ukázať verejnosti jej kvality. Organizujú sa komentované prehliadky, ktoré priťahujú návštevníkov z celého Slovenska i zo zahraničia.

Kultúrne a spoločenské centrum Piešťan

Dom umenia Piešťany je moderným architektonickým skvostom na brehu rieky Váh uprostred rozsiahleho parku. Je centrom kultúrneho a spoločenského života Piešťan, organizuje koncerty počas sezóny a je jedným z hlavných spoluusporiadateľov medzinárodného Piešťanského festivalu. Okrem toho je dejiskom divadla, filmu, televíznych show, kongresov, výstav a ďalších aktivít.

Vybavenie a predpoklady pre úspešnú prevádzku

Dom umenia je vybavený divadelnou technikou, svetelným parkom, kvalitným koncertným krídlom i organom, veľkým javiskom i hľadiskom, baletnou sálou a modernými šatňami. Odborný personál dodáva všetky predpoklady na úspešné prevádzkovanie tohto kultúrno-spoločenského centra.

Súčasť významných inštitúcií

Od roku 2014 bol Dom umenia súčasťou Umeleckého súboru LÚČNICA. V roku 2023 sa stal súčasťou Slovenskej filharmónie, čo ešte viac zdôrazňuje jeho význam v kultúrnom živote Slovenska.

Dom umenia Piešťany spája modernú architektúru s tradičným umením

Dom umenia Piešťany je jedinečnou národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá spája modernú architektúru s tradičným umením. Svojím bohatým programom a kvalitným vybavením priťahuje návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia a je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska.


Sprievodcovia odkrývajú ďalšie tajomstvá Piešťan


Chcete nazrieť do zákulisia piešťanských kúpeľov, kam sa bežný návštevník nedostane? Pozrieť sa, ako sa varí v bahennej kuchyni a odhaliť tajomstvá liečivej termálnej vody? Chcete spoznať vzrušujúci príbeh piešťanskej historickej Elektrárne? Alebo zistiť, čo sa odohráva za oponou Domu umenia? Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany pozýva v novej sezóne na ďalšie tematické komentované prehliadky, ktoré sa konajú od …


Continue reading  

Výstava diel Alfonsa Muchu na Kúpeľnom ostrove


Výstava diel Alfonsa Muchu na Kúpeľnom ostrove predstavuje svetoznámeho maliara ako geniálneho fotografa. Nadácia Mucha pripravila na rok 2024 šesťdielnu výstavu s názvom Mucha a fotografia: Osobná vízia, ktorá je treťou časťou projektu Muchova cesta. Jeho súčasťou sú aj Piešťany. Slovenská časť výstava bola otvorená 11. mája slávnostnou vernisážou na Kúpeľnom ostrove, ktorý Alfons Mucha rád a často navštevoval. Jeho …


Continue reading  

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny  Piešťanoch


Piešťany sa opäť chystajú na najdôležitejšie podujatie roka – Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny. 31. ročník tohto podujatia sa uskutoční od 31. mája do 2. júna 2024. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý kultúrny program, ktorý bude počas leta a jesene dopĺňať množstvo ďalších akcií. Slávnostný otvárací koncert Podujatie odštartuje 31. mája o 19:00 h slávnostnými fanfárami v podaní Corni di …


Continue reading