Vydrany

Vydrany je obec situovaná v Trnavskom kraji, okrese Dunajská Streda, v regióne Podunajsko.


Nachádza sa na nadmorskej výške 116 m n. m., s rozlohou 16,05 km² a počtom obyvateľov 1 819 (k 31.12.2022). Hustota obyvateľstva dosahuje hodnotu 113 obyv./km².

Historicky patrila Vydrany k poddanstvu Bratislavského hradu a od XV. storočia sa objavuje ako šľachtická obec vo súdobých prameňoch. Z tejto doby pochádzajú aj známe šľachtické rodiny Vermešovcov a Hodossyovcov.

V listinách z XIII. a XIV. storočia sa spomínajú Vydrany ako príslušenstvo bratislavského hradu, no konkrétne majiteľské pomery nie sú známe. Medzi najvýznamnejších majiteľov patril Peter Vermes na začiatku XX. storočia. Obec mala v roku 1828 podľa súpisu Ľudovíta Nagya 49 domov a 286 obyvateľov, avšak v roku 1884 bola postihnutá ničivým požiarom.

K Vydranám patria aj majery Bödör, Csiba, Czucz, Hodosi, Szigeti, Vermes a Völgyháti. Mnoho Vydrančanov sa v priebehu času stalo šľachticmi a zemanmi (nobilitares curiales), čo sa odrazilo aj v názve obce po zrušení poddanstva v roku 1848 ako Nemeshodos.

V obci sa nachádza reformovaný klasicistický kostol z roku 1786 s pravouhlým záverom a vežou. Interiér je plochostropý s trojramennou emporou. Stôl Pána je vyrobený z červeného mramoru a pochádza z roku 1845.

Vydrany ponúka svojim obyvateľom pokojné prostredie plné histórie a pozoruhodných pamiatok súvisiacich so šľachtickým životom na Slovensku.