Radnica, Dunajská Streda

Dunajská Streda, malebné mesto na juhozápade Slovenska, je domovom radnice s bohatou históriou.


Na zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa odohralo 30. septembra 1901, sa predstavitelia mesta rozhodli, že pre potreby mestských úradov kúpia dom Karola Pleyera na Hlavnej ulici č. 93. Tento dom bol pôvodne postavený ako kaviareň a neskôr sa stal dôležitým administratívnym centrom mesta.

Otvorenie radnice

Budova bola slávnostne odovzdaná 4. októbra 1902. V tento deň sa uskutočnilo aj prvé verejné zasadnutie mestského zastupiteľstva. Mestský notár, ktorý slávnostnú reč predniesol, vyjadril radosť z toho, že mesto získalo stále administratívne priestory, kde môže začať pracovať bez rušenia. Tento moment symbolizoval splnenie dlhoročného sna mnohých obyvateľov mesta.

Funkcie radnice

Na prízemí radnice, obrátenej smerom do dvora, boli umiestnené miestnosti obecnej polície. Zahrňovali strážnicu a dve väzenské cely pre tých, ktorí narušovali pokoj v meste. Úradné priestory sa nachádzali na poschodí a slúžili potrebám mestskej administratívy.

Radnica, Dunajská Streda Autor: Vladimír Miček

Radnica, Dunajská Streda Autor: Vladimír Miček

Renovácie a modernizácia

Budova radnice prešla v priebehu rokov viacerými renováciami. V roku 1958 došlo k jej modernizácii. Neskôr, v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, sa mesto rozhodlo vrátiť historickému centru starý lesk. S prestavbou Hlavnej ulice a radnice bol poverený renomovaný maďarský architekt Imre Makovecz.

Súčasná podoba radnice

Dnes radnica v Dunajskej Strede stojí ako významná pamiatka na Hlavnej ulici. Slúži ako sídlo Mestského úradu a je vizitkou mesta. Svedčí o histórii a vývoji, ktorým mesto prešlo. Radnica je nielen svedkom minulosti, ale aj aktívnym centrom súčasného diania, čo ju robí dôležitým bodom na mape Dunajskej Stredy.

Radnica, Dunajská Streda Autor: Vladimír Miček

Radnica, Dunajská Streda Autor: Vladimír Miček