Pusté Úľany

Pusté Úľany predstavujú obec situovanú v Trnavskom kraji, konkrétne v západnej oblasti okresu Galanta.


Obec Pusté Úľany, napriek svojmu pustotou evokujúcemu názvu, sa môže pýšiť bohatou históriou plnou významných udalostí a osobností. Jedna z miestnych povestí hovorí, že práve miestni včelári zachránili Viedeň pred tureckým vpádom. Územie obce, vďaka svojej strategickej polohe, bolo svedkom mnohých významných historických udalostí.

Prvá zmienka a kráľovské včelárstvo

Prvá písomná zmienka o území obce pochádza z roku 1221, kedy kráľ Ondrej II. daroval svojmu vernému služobníkovi Sazlovi časť pôdy nazývanú Villam Fudemus. Tento názov slúžil na označenie územia, ktoré dnes zodpovedá obci Pusté Úľany. Usadlosť bola súčasťou širšieho komplexu, ktorý pozostával z viacerých sídiel obývaných kráľovskými včelármi. Historici stále vedú diskusie, či názov villa Fudemus označoval presne dnešnú obec, alebo len jej okolie.

Stredoveké a novoveké zmeny

Stredoveká obec Úľany, ktorá vznikla medzi 9. a 12. storočím, bola súčasťou kráľovského včelárskeho komplexu. V 13. storočí začalo pôvodné sídlisko zanikať v dôsledku príchodu staromaďarského obyvateľstva. Napriek tomu názov odkazujúci na včelárstvo pretrval. V 15. storočí sa názov menil na Némethfödémes, pričom významnú časť obyvateľstva tvorili Nemci.

Katastrofy a vojny

História obce je poznačená aj katastrofami a vojnami. Radikálne zdecimovanie obyvateľstva spôsobili vojská Maximiliána I. Habsburského a morová epidémia po roku 1520. V 16. storočí bolo obyvateľstvo často vystavené nájazdom a drancovaniu, čo sa odráža aj v erbe obce.

Šľachtické rody a formovanie obce

Až do konca 19. storočia bola obec šľachtická. Významné rody ako Balogh, Dobša a Zichyovci výrazne ovplyvňovali jej vývoj. S pôsobením šľachty sú späté aj mnohé pamätihodnosti obce. V 19. storočí sa vyvinula obecná samospráva, ktorá zastupovala celé obyvateľstvo. Po viacerých prisťahovaleckých vlnách nastala homogenizácia obyvateľstva.

Pamätihodnosti obce Pusté Úľany

Obec sa môže pochváliť množstvom historických pamiatok. Barokové sochy svätcov sv. Jána Nepomuckého a sv. Floriána z roku 1734, ktoré dnes stoja pred kaštieľom, sú dielom výtvarne školeného barokového sochára. Kaštieľ pred základnou školou, postavený v prvej polovici 18. storočia, čaká na rekonštrukciu.

Rímskokatolícky kostol svätého Ladislava z roku 1714 a evanjelický kostol na tzv. “Luteránskom vŕšku” sú ďalšími významnými pamätihodnosťami. Baroková kaplnka Navštívenia Panny Márie z roku 1742 a kaplnka sv. Jozefa z roku 1866 sú nezameniteľnými črtami obce. Na hornom konci obce stojí štvorhranný stĺp so súsoším Najsvätejšej Trojice z roku 1903.

Prírodné krásy a rekreačné možnosti

Okolie obce ponúka bohaté možnosti pre šport a rekreáciu. Miestne vodné plochy a blízke destinácie ako Slnečné jazerá, Vincov Les a Malý Dunaj poskytujú možnosti pre prírodné kúpanie, rybolov a turistiku. Bujná flóra a fauna miestnych lužných lesov sú ideálne pre cykloturistiku a birdwatching.

Starobylé korene a legendy

Obec Pusté Úľany, so svojou fascinujúcou históriou a množstvom pamätihodností, je ideálnym miestom na objavovanie. Jej prírodné okolie a rekreačné možnosti sú pridanou hodnotou pre každého návštevníka. Nechajte sa uniesť jej krásami a históriou, ktoré vás určite očaria.


Galantské trhy


Mesto Galanta pozýva svojich obyvateľov a širokú verejnosť na svoje  najväčšie kultúrno-spoločenské podujatie XXXVIII. ročník Galantských trhov – Galántai Vásár, ktoré sa uskutoční v dňoch 8.-10.augusta 2024. Galantské trhy každoročne navštívi viac ako 15 000 návštevníkov. Súčasťou Galantských trhov je viacero stanovíšť. Celá Hlavná ulica, ktorá bude počas týchto troch dní uzavretá pre všetky vozidlá, ďalej mestský park, amfiteáter aj …


Continue reading  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

20. výročie Mestského múzea v Seredi – oslava histórie a kultúry


Mestské múzeum v Seredi, známe aj ako Fándlyho fara, si 1. mája 2024 pripomenie významné jubileum – 20 rokov od svojho založenia. Toto múzeum, ktoré vzniklo vďaka iniciatíve Občianskeho združenia VODNÝ HRAD, sa stalo neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života mesta a regiónu. Založenie múzea Múzeum bolo založené na základe uznesenia mestského zastupiteľstva. Od začiatku jeho prevádzkovateľom je Dom kultúry v Seredi. …


Continue reading