Pusté Úľany

Pusté Úľany predstavujú obec situovanú na Slovensku, konkrétne v západnej oblasti okresu Galanta.


Obec je ukrytá v srdci Podunajskej roviny a je obklopená mestami ako Galanta (14 km), Senec (15 km), Trnava (18 km) a Bratislava (40 km). Priamy prístup k nej zabezpečuje cesta III/1334, ktorá spája Veľký Grob a Sládkovičovo.

Nadmorská výška v obci sa pohybuje medzi 118,6 a 130 metrov nad hladinou mora. Pôda v Pusté Úľany je jednou z najplodnejších, čo vedie k intenzívnemu poľnohospodárskemu využitiu, ktoré tvorí 81,7% celkového katastrálneho územia obce. Rozloha obce presahuje 24,54 km² a je domovom pre 1 831 obyvateľov (k 31. 12. 2022).

História Pusté Úľany sa datuje až do roku 1221, kedy bol v listine uhorského kráľa Ondreja II. spomenutý ako dar jeho vernému Sazlovi. Táto listina je dnes k videniu v Maďarskom krajinskom archíve v Budapešti.

V obci sa nachádza niekoľko historických pamiatok, vrátane rímskokatolíckeho kostola sv. Ladislava, prícestných sôch sv. Jána Nepomuckého a sv. Floriána, kaplnky Navštívenia Panny Márie a Zičiovského kaštieľa. Návštevníci môžu obdivovať aj evanjelický kostol a kaplnku sv. Jozefa.

Medzi najnovšie atrakcie patrí kamenný meteorit, ktorý bol nájdený v blízkosti obce 25. júna 2022. Toto je druhý takýto nález na Slovensku, ktorý bol možné lokalizovať vďaka sledovaniu trajektórie bolidu zo staníc Európskej bolidovej siete.