Ratkovce

Ratkovce sú obec situovaná v Podunajskej nížine na pravom brehu rieky Dudváh, na východnej hrane Trnavskej sprašovej tabule, v nadmorskej výške 157 metrov.


Rozloha ratkovského katastrálneho územia je 445 hektárov, z toho 28 hektárov tvorí zastavaná časť obce (intravilán) a 417 hektárov sú oblasti mimo zastavanej časti (extravilán).

Ratkovce sú obklopené obcami Pečeňady na severe, Červeník na východe, Žlkovce na juhu, a Jaslovce a Bohunice (dnes Jaslovské Bohunice) na západe.

Obec má kvalitné autobusové spojenie s krajským mestom Trnava, ako aj s Piešťanmi a Hlohovcom, ktoré sú okresnými mestami.

Len niekoľko kilometrov od Ratkoviec sa nachádza mestečko Leopoldov, ktoré je dôležitým železničným uzlom na Slovensku – obsahuje aj rýchlikovú zastávku, takže vlakové spojenie je z Ratkoviec v kombinácii s autobusom dostupné.

Na západ od Ratkoviec sa nachádza atómová elektráreň Jaslovské Bohunice, ktorej chladiace veže je možné vidieť z veľkej časti okolia.

Ratkovce sú geograficky umiestnené na 17°43′ východne od Greenwichu a 48°28′ severnej šírky.

Hlavným vodným tokom prechádzajúcim obcou je Dudváh.

Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie, postavený v roku 1756 v barokovom štýle, sa týči na miernej vyvýšenine nad miestom zvaným Garda. Po rekonštrukcii v roku 1843 dominuje v interiéri empírový štýl. Kostol bol rozšírený do súčasnej podoby v roku 1896. Pod časťou kostola sa nachádza neudržiavaná krypta, ktorej dátum vzniku ani ďalšie informácie nie sú známe.

Dedina a jej blízke okolie sa pýši niekoľkými menšími sakrálnymi pamiatkami. Oproti budove obecného úradu (predtým tu bola škola) sa nachádza tradičný trojičný stĺp z roku 1828, ktorý bol renovovaný v roku 1928. Na cintoríne oproti kostolu stojí na štvorcovom podstavci kamenný kríž s korpusom z 19. storočia. Pod ním je plastika Sedembolestnej Panny Márie. Kamenný mariánsky stĺp pri kostole je z roku 1796 a bol zrenovovaný v roku 1848. Prícestný kríž (tzv. Čierny kríž) obsahuje sochu Sedembolestnej Panny Márie z roku 1805. Pri hornej hradskej (cesta medzi Malženicami a Pečeňadmi) sa nachádza socha sv. Jána Krstiteľa. Na hranici s obcou Pečeňady sa nachádza plastika Piety.


Places in Ratkovce

Objav Viac...  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

Nový rozmer zážitku na vyhliadke Šianec


Vyhliadka Šianec v Hlohovci sa môže pochváliť novou infotabuľou, ktorá obohacuje výletnícky zážitok pre návštevníkov. Prepojenie histórie a moderného turizmu Táto novinka vznikla vďaka spolupráci medzi mestom Hlohovec a Vlastivedným múzeom v Hlohovci. Pridáva tak nový rozmer k poznávaniu a užívaniu krás tohto malebného miesta. Pôvodná tabuľa z roku 2005 už nespĺňala estetické a informačné požiadavky, preto bolo potrebné ju …


Continue reading  

Neptún sa vrátil do Grotty v Zámockej záhrade v Hlohovci


V srdci Zámockej záhrady v Hlohovci sa ukrýva unikátny architektonický skvost – Grotta. Táto umelá jaskyňa, nachádzajúca sa pod prameňom vody vytekajúcim z pieskovcovo ílového masívu, je domovom vzácneho reliéfu boha Neptúna. Avšak, tento poklad sa stal terčom vandalov, čo viedlo k nevyhnutnej reštaurácii. Znovuzrodenie Neptúna Mesto Hlohovec zverilo reliéf do rúk talentovaného odborníka Františka Šmigrovského. Pod jeho vedením Neptún …


Continue reading