Gáň

Obec Gáň sa nachádza v strednej časti Podunajskej roviny na juhozápadnom Slovensku.


Terén tejto oblasti, ktorý sa rozkladá medzi riekami Váh a Dudváh, je charakterizovaný deniveláciami terénu s nadmorskými výškami medzi 120 až 122 metrami. Obec je pretínaná potokom Derňa. Ten pôvodne tvoril jedno z ramien rieky Váh.

Administratívnu štruktúru obce tvoria dve katastrálne územia – Gáň a Brakoň. V roku 1957 došlo k zlúčeniu týchto katastrálnych obcí do jednej pod názvom Brakoňská Gáň. Po odporoch obyvateľstva bol v roku 1960 vrátený pôvodný názov obce – Gáň.

História obce Gáň je úzko spojená so zoborskými listinami z roku 1111 a 1113, ktoré sú považované za najstaršie zachovalé dokumenty na Slovensku. Etymologické výskumy naznačujú, že názov obce Gáň pochádza zo slovanského mena “Gan”, ktorého korene sú v bulharskom jazyku.

V roku 1113, keď bol vytvorený prvý písomný záznam o obci, bol Gáň rozdelený na dve časti s rovnakým názvom. Predpokladá sa, že obec bola osídlená už od 10. alebo 11. storočia, keďže v rámci majetkového súpisu zoborského opátstva sa uvádza, že niektoré majetky boli už v držbe opátstva pred nájazdom moravského vojvodu Otta na Slovensko.

Podstatným momentom pre ďalší vývoj obce bol 1. november 1883, keď bola zahájená železničná doprava na trati Galanta – Sereď. Železnica v nasledujúcich rokoch poskytla obyvateľom obce Gáň zdroj obživy.

Na demografický vývoj obce negatívne vplývali opakované epidémie. Cholera v roku 1831 spôsobila v obci mnoho úmrtí. Ďalšia epidémia vypukla v roku 1849. Tú rozšírili vojaci ubytovaní v okolí Galanty. Posledná veľká epidémia cholery zasiahla obec v roku 1866.

Historický charakter obce Gáň a Brakoň je zachytený v miestnych pamiatkach. V Gáni sa nachádza kaštieľ z 17. storočia v renesančnom štýle a kostol z 12. storočia vysvätený Svätej rodine. V Brakoni sa nachádza menší kaštieľ, o ktorom sa dochoval záznam z kanonickej vizitácie z roku 1781 a baroková kaplnka sv. Anny z konca 18. storočia.


Places in Gáň

Objav Viac...  

Galantské trhy


Mesto Galanta pozýva svojich obyvateľov a širokú verejnosť na svoje  najväčšie kultúrno-spoločenské podujatie XXXVIII. ročník Galantských trhov – Galántai Vásár, ktoré sa uskutoční v dňoch 8.-10.augusta 2024. Galantské trhy každoročne navštívi viac ako 15 000 návštevníkov. Súčasťou Galantských trhov je viacero stanovíšť. Celá Hlavná ulica, ktorá bude počas týchto troch dní uzavretá pre všetky vozidlá, ďalej mestský park, amfiteáter aj …


Continue reading  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

20. výročie Mestského múzea v Seredi – oslava histórie a kultúry


Mestské múzeum v Seredi, známe aj ako Fándlyho fara, si 1. mája 2024 pripomenie významné jubileum – 20 rokov od svojho založenia. Toto múzeum, ktoré vzniklo vďaka iniciatíve Občianskeho združenia VODNÝ HRAD, sa stalo neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života mesta a regiónu. Založenie múzea Múzeum bolo založené na základe uznesenia mestského zastupiteľstva. Od začiatku jeho prevádzkovateľom je Dom kultúry v Seredi. …


Continue reading