Drahovce

Drahovce sa nachádzajú na pravom brehu rieky Váh, necelých 6 km južne od okresného mesta Piešťany.


So svojimi viac ako 2 500 obyvateľmi patria k najpočetnejším obciam v okrese Piešťany.

Obec je situovaná na hlavnej štátnej ceste medzi mestami Trnava a Piešťany, v južnej časti Považského výbežku Podunajskej roviny na nížine rieky Váh. Je druhou najväčšou obcou v okrese Piešťany podľa počtu obyvateľov. Veľká časť jej územia je pokrytá úrodnými hnedozemami.

Katastrálna mapa obce je súčasťou povodia najdlhšej slovenskej rieky Váh.

Drahovce sú známe vďaka jazerám, ktoré sa nachádzajú juhovýchodne od obce a vznikli pri ťažbe štrkopieskov. Počas leta jezero využívajú mnohí na osvieženie vo vode, zatiaľčo v ostatných ročných obdobiach slúži hlavne pre športový lov rýb. Pri Drahovciach sa nachádza približne 12 takýchto jazier, vrátane najznámejších – jazera Važina a jazera Baková. Severovýchodná časť Drahovce susedí s katastrom vodnej nádrže Sĺňava.

Obecný erb, ktorý bol schválený obecným zastupiteľstvom 22. apríla 1997, je vystavený na obecnom úrade a na vchode i východe z obce. Symbolizuje tri klince, ktoré pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista. Sú súčasťou tzv. arma Christi a sú tiež symbolom Rádu jezuitov, ktorí pôsobili v obci. Slnko a dva klasy na erbe zobrazujú slnečný kraj a úrodnú pôdu, ktoré sú charakteristické pre obec.

Drahovčanom sa kedysi hovorilo Važina

Drahovčanom sa kedysi hovorilo Važina, a na brehu rieky Váh sa nachádzala osada Baková. V roku 1773 ju však zničila povodeň a obyvatelia Bakovej sa presťahovali do Važiny. Odvtedy sa obyvateľom Važiny začalo hovoriť “drahí” – Drahovčania, a podľa toho sa neskôr pomenovala aj obec. Prvá písomná zmienka o Drahovciach pochádza z Zoborskej listiny z roku 1113, kde sa spomína aj obec Piešťany.

Medzi dôležité pamiatky v Drahovciach patrí stredoveký románsky kostol z 11. storočia zasvätený sv. Martinovi, barokový rímskokatolícky kostol zo 17. storočia, kaplnka sv. Cyrila a Metoda z 19. storočia a rímskokatolícky kostol navštívenia Panny Márie z 19. storočia. Zaujímavou pamiatkou je aj zvonica z roku 1770, ktorú obyvatelia po druhej svetovej vojne odstránili a obnovili v roku 1994. V obci nájdeme aj pomníky padlým vojakom z oboch svetových vojen.


Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera: Piešťany žili najväčšou študentskou gastro súťažou


V priestoroch Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), sa uskutočnila najväčšia študentská gastronomická súťaž na Slovensku – Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera. Škola privítala až 140 súťažiacich zo 40 stredných odborných škôl zo Slovenska a Českej republiky. Počet účastníkov aj škôl opäť prekonal minuloročné čísla, čo potvrdzuje stúpajúci záujem mladých talentov o …


Continue reading  

Od Piešťan po Myjavu: 65-ročná cesta legendárneho folklórneho festivalu


Medzinárodný folklórny festival Myjava (MFF) sa v roku 2025 dočká významného jubilea – oslávi neuveriteľných 65 rokov svojej existencie. Bohatá história festivalu s hlbokými koreňmi Táto udalosť predstavuje nielen oslavu tradícií, ale aj príbeh vytrvalosti a lásky k folklóru. Festival začal svoju púť ešte v roku 1956 v Piešťanoch pod názvom Krajské letné slávnosti piesní a tancov. Počas prvých rokov …


Continue reading  

Najväčšia gastronomická súťaž mladých talentov opäť v Piešťanoch


Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera v Piešťanoch pripravuje výnimočnú udalosť pre všetkých milovníkov gastronómie. Dňa 15. apríla 2025 sa priestory školy premenia na centrum kulinárskeho umenia, kde sa stretnú mladí someliéri, baristi, čokolatieri, tea tenderi a barmani na medzinárodnej súťaži o Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera. Táto prestížna súťaž priláka až 115 súťažiacich z 34 stredných odborných škôl zo Slovenska a Českej …


Continue reading