Bučany

Obec Bučany, sa nachádza v srdci Slovenska, konkrétne v okrese Trnava, ktorý je súčasťou Trnavského kraja.


Geograficky je obec situovaná v malebnej Podunajskej pahorkatine, kde sa stretávajú geomorfologické časti Trnavská tabuľa a Dudvážska mokraď. Srdcom obce preteká potierajúci potok Horná Blava, ktorý svoje vody smeruje východne, kde sa vléva do pokojného toku Horného Dudváhu.

Severný okraj obce Bučany je pretkaný cestnou spojkou I/61, ktorá sa tiahne od Trnavy smerom na sever do Piešťan. Z tejto hlavnej komunikácie sa odpojujú dve cesty III. triedy – III/1228 a III/1337, ktoré pokračujú až do Sládkovičova. Od roku 1876, v juhovýchodnej časti obce, sa preháňa železničná trať Bratislava – Žilina, ktorá významne prispieva k spoju obce s okolitými mestami. Trnava, historické mesto plné kultúry, je od Bučan vzdialená len 9 km juhozápadným smerom. Smerom východne, vzdialený 10 km, sa rozprestiera mesto Hlohovec. Severovýchodne od obce, vzdialené o 24 km ležia známe kúpele Piešťany. Približne 9 km severne od obce sa týči atómová elektráreň Jaslovské Bohunice.

História obce Bučany siaha až do dávnych dôb. Obrovské množstvo archeologických nálezov z obdobia neolitu rôznymi spôsobmi potvrdzuje, že túto oblasť osídlili už v 6. tisícročí pred naším letopočtom. Prvé obyvateľstvo tvorili nositelia západnej lineárnej keramiky. Nálezy z neskoršieho obdobia pochádzajú od roľníkov lengyelskej kultúry, ktorých osada sa rozprestierala na ploche 6-7 hektárov. Zaujímavé je, že v Bučanoch boli nájdené unikátne plastiky žien a domácich zvierat, ktoré sú nazývané Bučianskymi venušami.

Najstaršia písomná zmienka o Bučanoch sa nachádza v listine z roku 1258, kedy sa obec spomína pod názvom Buud Zulgaiauriensis. V priebehu storočí bol názov obce upravovaný a modifikovaný, až kým v roku 1913 nedošlo k spojeniu Dolných a Horných Bučan. Od tohto roku sa obec oficiálne nazýva Bučany.

Obec Bučany je bohatá na kultúrne pamiatky a historické objekty. Miestny barokový kostol sv. Margity Antiochijskej bol postavený v roku 1700 a dodnes je miestom kde sa obyvatelia stretávajú na bohoslužbách. V obci sa nachádza aj neskorobarokový kaštieľ, Nyáryovská kúria, Očkayovský kaštieľ a Zayovská kúria. Tieto historické budovy dotvárajú celkový obraz obce a sú dôkazom jej bohatej histórie a kultúrneho dedičstva.


Atraktívne miesta: Bučany

Objav Viac...  

Príbeh napísaný v stromoch: Safari v chotári odhaľuje ovocinárske dedičstvo regiónu


Jaslovské Bohunice privítajú milovníkov prírody a histórie na ďalšom pokračovaní obľúbeného Safari v chotári. Nostalgická cesta za dedičstvom našich predkov V sobotu 5. júla 2025 sa miestne poľné cesty premenia na živú učebňu tradičného ovocinárstva. Staré ovocné aleje, ktoré kedysi tvorili neoddeliteľnú súčasť vidieckeho života, odhalia svoje tajomstvá všetkým návštevníkom. Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism pripravila bezplatnú komentovanú prehliadku, …


Continue reading  

Objavte čaro Katarínky: Deň otvorených dverí oživí ruiny kláštora


Sviatok sv. Cyrila a Metoda prinesie návštevníkom Katarínky jedinečnú príležitosť zažiť atmosféru historického kláštora v netradičnom duchu. Piatok 5. júla 2025 premení ruiny kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej na pulzujúce centrum aktivít pre celú rodinu. Čaká vás bohatý program zahŕňajúci duchovné i zážitkové prvky uprostred malebnej prírody Malých Karpát. Duchovný program v historických kulisách Deň otvorených dverí začneme slávnostnou …


Continue reading  

Posledný júnový týždeň v Trnavskom kraji: Kam sa vybrať za zážitkami?


Trnavský kraj tento týždeň ponúka pestrú paletu podujatí, ktoré potešia milovníkov kultúry, športu, umenia či dobrej zábavy. Portál KrasyTT.SK pre vás pripravil chronologický prehľad tých najzaujímavejších akcií. Stačí si len vybrať, kam sa vydáte. EKO DEŇ v Senici (26. júna) Štvrtok 26. júna bude v Senici patriť ekologickému podujatiu EKO DEŇ. V parku pri DAVe si od 14:00 do 19:00 …


Continue reading