Váhovce

Váhovce je malá, ale pôvabná obec nachádzajúca sa na Slovensku v Trnavskom kraji.


Práve tu, v nádhernom okresu Galanta, ktorej srdce bije na pravom brehu malebnej rieky Váh, sa táto obec skrýva. Obklopená prírodou, je len o päť kilometrov vzdialená od mesta Sereď, čo ju robí ešte prístupnejšou pre tých, ktorí túžia po pokojnom živote mimo hlučného mesta.

Váhovce je domovom pre viac ako 2000 obyvateľov. Svojou pohostinnosťou a teplom vítajú každého, kto sa rozhodne navštíviť ich obec. Zaujímavosťou je, že väčšinu obyvateľstva obce tvoria občania maďarskej národnosti. Táto kultúrna rozmanitosť robí Váhovce ešte živejšie a atraktívnejšie pre návštevníkov.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí Kostol sv. Mikuláša

Váhovce však nie sú len o svojich ľuďoch, ale aj o ich bohatej histórii a kultúrnom dedičstve. Medzi ich najvýznamnejšie pamiatky patrí Rímskokatolícky Kostol sv. Mikuláša biskupa. Táto jednoloďová neskorobaroková stavba s pravouhlým ukončením presbytéria a vežou, ktorá je integrálnou súčasťou jej hmoty, je z roku 1778. Stojí na mieste, kde kedysi stál starší kostol. Jeho interiér je zaklenutý takzvanými českými plackami a vyzdobený klasicistickým hlavným oltárom.

Kostol je skutočným majstrovským dielom. S vytesaným obrazom svätého Mikuláša, ktorý zdobí stĺpovú architektúru, a krásnymi bočnými oltármi svätej Trojice a Krista na Olivovej hore, je to miesto, kde sa zastaví čas. Kazateľnica s reliéfom Kristovej hlavy je tiež klasicistická a pochádza z doby vzniku kostola.

Fasády kostola s výrazným nárožným zaoblením sú členené segmentovo ukončenými oknami so šambránami. Portály majú profilované kamenné ostenie s uchami a klenákom. Nad hlavným portálom je nápisová doska s vročením 1778. Veža kostola má nárožné skosenia a je ukončená barokovou helmicou.

Okrem kostola dominuje obci aj kamenný kríž s korpusom, klasicistický z roku 1793. Počas rokov prešiel niekoľkými obnovami, konkrétne v roku 1903. Kríž sa nachádza pri kostole, kde si ho môžete v pokoji prezrieť.

Poslednou, ale nie menej významnou pamiatkou je socha svätého Jána Nepomuckého. Táto neskorobaroková kamenná socha, ktorá pochádza z roku 1797, sa taktiež nachádza pri kostole. Je ďalším príkladom bohatej histórie a kultúrneho dedičstva, ktoré Váhovce ponúkajú svojim obyvateľom aj návštevníkom.

Takže, či už hľadáte miesto bohaté na históriu, kultúru alebo len pokojné miesto na život, Váhovce sú určite miestom, ktoré by ste mali navštíviť. Tešia sa na vás s otvorenými dverami a priateľským úsmevom.