Most Chucka Norrisa, Dolná Streda

Pri pohľade na mapu Trnavského kraja by vás mohol zaujať jeden nezvyčajný názov mosta. Áno, je to Most Chucka Norrisa, ktorý sa nachádza v Dolnej Strede, v okrese Galanta.


Neobyčajný názov mosta

Hoci debata o pomenovaní mosta po slávnom akčnom hercovi cez rieku Moravu pri Devínskej Novej Vsi neskončila realizáciou, v Dolnej Strede sa tento nápad ujal. Mostík tu spája dva brehy ramien rieky Váh a jeho meno pripomína populárnu hollywoodsku hviezdu.

Transformácia zanedbaného priestoru

Nie tak dávno bola oblasť okolo mostíka zanedbaná, no vďaka iniciatíve miestnych obyvateľov dnes môžeme hovoriť o výraznej zmene k lepšiemu. Obnova priestoru zahŕňala pridanie lavičiek, parkovísk a vybudovanie kvalitného asfaltového povrchu hrádze. Táto hrádza, slúžiaca cykloturistike, sa vinie od Piešťan cez Hlohovec a Sereď až do Šale.

Miestni ľudia v Dolnej Strede navyše vytvorili pútavý okruh, ktorý vedie pozdĺž rieky Váh a jej prítokov. Turisti tak majú jedinečnú príležitosť nasávať krásu tohto regiónu.

Prírodné poklady na dosah

Prechádzka po uvedenej trase odhaľuje malebné zákutia a rozsiahle vodné plochy, ktoré v lete zdobia žiarivé kvety. Atraktivita miesta nevyprcháva ani v iných ročných obdobiach, pretože tu nájdete množstvo druhov vtákov. Aj keď ste len kúsok od civilizácie, panuje tu ticho a pokoj, ktorý pohladí na duši.

Ďalšie vylepšenia oddychovej zóny

Samospráva v Dolnej Strede nezaháľa a pracuje na ďalšom rozvoji oddychovej zóny. Pribudla vyhliadková plošina a ostrov s drevenou lávkou. Železné mólo umožňuje pristavenie lodiek a podľa plánov by malo niesť meno ďalšieho akčného hrdinu – Stevena Seagala.

Miesto pre prírodu a relax

Ak sa rozhodnete v Dolnej Strede stráviť viac času, môžete objaviť uzavretý meander starého koryta Váhu. Je to obľúbené miesto rybárov a hniezdisko mnohých vtáčích druhov. Samospráva rešpektuje prírodné bohatstvo tohto miesta a neplánuje stavať most, ktorý by narušil pokoj tu žijúcich zvierat.

Most Chucka Norrisa a okolitá príroda v Dolnej Strede sú príkladom toho, ako sa s úctou k prírode a s malou dávkou kreativity dá vytvoriť miesto, ktoré stojí za návštevu. Či už ste nadšený cyklista, milovník prírody alebo len hľadáte miesto na oddych, Dolná Streda vás nesklame.