Sereď

Sereď sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska, kde je obklopená Podunajskou nížinou a sedí na pravom brehu rieky Váh.


Geografická poloha mesta zahŕňa oblasť na oboch stranách rieky, pričom len malý kúsok leží na ľavom brehu Váhu. Sereď sa pýši nadmorskou výškou medzi 124 a 130 metrami, s minimálnymi výškovými rozdielmi na svojom plochom katastrálnom území. Mesto je pohodlne položené 12 km severne od Galanty, 30 km západne od Nitry, 20 km južne od Hlohovca a 16 km juhovýchodne od Trnavy.

Poloha Serede je ideálna pre rekreačné a turistické aktivity, vrátane rybolovu a vodných športov na Váhu a v blízkej priehrade Kráľová, ktoré môžu pre turistov predstavovať nezabudnuteľné zážitky.

História mesta Sereď siaha až do roku 1313, keď sa v listine o cirkevných príjmoch spomína pod menom „Zereth“. Mesto, ako prechod cez rieku Váh, bolo hranicou medzi bratislavskou a nitrianskou župou. Jeho význam a vznik súvisia s obchodnou trasou z Budína do Prahy, známou ako Česká cesta, ktorá stimulovala vznik obľúbených seredských dobytčích a obilných trhov. Tieto trhy však stratili na význame v 19. storočí, keď bola do mesta privedená prvá železnica z Trnavy a Bratislavy.

Sereď je známa svojou tradíciou jarmokov, ktoré pretrvávajú dodnes. Každoročne sa tu na deň sv. Jána Krstiteľa (24. júna) koná Seredský tradičný jarmok a Pivný festival.

Medzi kultúrne pamiatky mesta patrí Rímskokatolícky Kostol sv. Jána Krstiteľa, jednoloďová barokovo-klasicistická stavba z roku 1781, stojaca v blízkosti miesta staršieho stredovekého kostola. Ďalej tu nájdeme Esterháziovský kaštieľ z prvej polovice 19. storočia, ktorý stojí na mieste stredovekého šintavského vodného hradu. Na nádvorí kaštieľa sa v rokoch 1981-1992 konal rozsiahly archeologický výskum, ktorý odhalil základy stredovekého hradu Žigmunda Luxemburského.

Významnými historickými pamiatkami sú aj Socha Immaculaty z roku 1736, Stĺp Najsvätejšej Trojice z druhej polovice 18. storočia, Budova radnice z roku 1910, ktorá dnes slúži ako Mestské múzeum, židovské kúpele Mikve z rokov 1904-1905, Židovský cintorín z konca 18. alebo začiatku 19. storočia, a Budova gymnázia z 30. rokov 20. storočia.

Sereď je tiež domovom jediného zachovaného koncentračného tábora na Slovensku, ktorý bol zriadený v septembri 1941. V súčasnosti na tomto mieste sídli Múzeum holokaustu v Seredi.


Places in Sereď

Objav Viac...  

Galantské trhy


Mesto Galanta pozýva svojich obyvateľov a širokú verejnosť na svoje  najväčšie kultúrno-spoločenské podujatie XXXVIII. ročník Galantských trhov – Galántai Vásár, ktoré sa uskutoční v dňoch 8.-10.augusta 2024. Galantské trhy každoročne navštívi viac ako 15 000 návštevníkov. Súčasťou Galantských trhov je viacero stanovíšť. Celá Hlavná ulica, ktorá bude počas týchto troch dní uzavretá pre všetky vozidlá, ďalej mestský park, amfiteáter aj …


Continue reading  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

20. výročie Mestského múzea v Seredi – oslava histórie a kultúry


Mestské múzeum v Seredi, známe aj ako Fándlyho fara, si 1. mája 2024 pripomenie významné jubileum – 20 rokov od svojho založenia. Toto múzeum, ktoré vzniklo vďaka iniciatíve Občianskeho združenia VODNÝ HRAD, sa stalo neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života mesta a regiónu. Založenie múzea Múzeum bolo založené na základe uznesenia mestského zastupiteľstva. Od začiatku jeho prevádzkovateľom je Dom kultúry v Seredi. …


Continue reading