Fándlyho fara – Mestské múzeum, Sereď

Mestské múzeum v Seredi je unikátnym miestom, kde sa návštevníci môžu ponoriť do bohatej histórie seredského regiónu.


Toto múzeum, ktoré vzniklo vďaka iniciatíve miestnych občanov, sídli v budove bývalej rímskokatolíckej fary známej ako Fándlyho fara. Od svojho otvorenia v roku 2004 múzeum ponúka fascinujúci pohľad na prehistóriu a históriu tejto oblasti.

Expozícia Prehistória seredského regiónu

Hlavnou atrakciou múzea je expozícia Prehistória seredského regiónu. Táto expozícia predstavuje archeologické nálezy z okolia Serede, ktoré siahajú od doby ľadovej až po príchod Avarov, Slovanov a starých Maďarov. Medzi najzaujímavejšie exponáty patria nálezy mamutích zubov, lebky neandertálcov, kamenné nástroje, keramika a ozdobné predmety z rôznych historických období.

Vzácne exponáty

Jedným z najvzácnejších exponátov je hlinená plastika ženy pochádzajúca zo starovekých kultúr Stredozemného mora a Egypta. Nález tejto plastiky na rozhraní chotárov Dolnej Stredy a Serede svedčí o existencii obchodných ciest a prechodov cez rieku Váh už v časoch starovekých civilizácií.

Juraj Fándly: Významná osobnosť regiónu

Múzeum sa venuje aj životu a dielu Juraja Fándlyho, významnej osobnosti spojenej s regiónom. Fándly pôsobil ako kňaz v obci Naháč, kde sa napriek ťažkým podmienkam venoval zveľaďovaniu života miestnych obyvateľov. Stal sa faktorom šaštínskej manufaktúry, učil ľudí priasť bavlnu a pôsobil ako dedinský zelinkár a lekár.
Fándlyho fara – Mestské múzeum, Sereď Zdroj: Mesto Sereď

Fándlyho fara – Mestské múzeum, Sereď Zdroj: Mesto Sereď

Muzeálna záhrada

Návšteva múzea pokračuje v krásnej muzeálnej záhrade. Tu sa nachádza exteriérová expozícia zaniknutého stredovekého kostola zo 14. storočia, ktorý sa viaže k vzniku mesta Sereď. Záhrada tiež ponúka pohľad na novoveké farské studne a zaujímavé kamenné artefakty. V lete sa tu konajú koncerty komornej a džezovej hudby a záhrada slúži aj ako netradičné miesto pre uzavretie manželstva.

Fándlyho fara je pokladnicou histórie a kultúry regiónu

Fándlyho fara – Mestské múzeum v Seredi je pokladnicou histórie a kultúry regiónu. Jeho expozície a zbierky ponúkajú fascinujúci pohľad na dávnu minulosť tejto oblasti. Ak ste nadšencom histórie, archeológie alebo len hľadáte pútavé miesto na výlet, Mestské múzeum v Seredi je rozhodne hodné vašej návštevy.

Prevádzka

Otváracie hodiny: október – apríl: Ut – So: 9.00 – 17.00 máj – september: Ut – So: 10.00 – 18.00 Možnosti vstupu, vstupné: 1.) Stále expozície: 2.) Výstavy: Základné vstupné: dospelí 1 € Zľavnené vstupné: Deti, študenti: na osobu 0,65 € Deti, študenti: v skupine 0,35 € Dospelí: v skupine 0,65 € Dôchodcovia: na osobu 0,65 € Dôchodcovia: v skupine 0,35 € Bezplatný vstup: pre zdravotne postihnuté osoby Prístup pre vozičkárov: áno Skupiny turistov si môžu telefonicky objednať aj prehliadku „bastióna šintavského hradu“ v seredskom kaštieli, ktorý nie je voľne prístupný. Prevádzkovateľ Dom kultúry Sereď Školská 118/1 Sereď 92601 Slovenská republika Tel : 0911 424 083 E-mail : riaditeldk@sered.sk Zdroj: Mesto Sereď

Jarná rovnodennosť: Čas pre nové dobrodružstvá


Jarná rovnodennosť je výnimočným dňom v roku, kedy sa deň a noc vyrovnávajú. Tento astronomický úkaz má veľký význam nielen pre prírodu, ale aj pre cestovný ruch a turistiku. Zároveň symbolizuje príchod jari a s ňou spojené prebúdzanie prírody, ktoré láka ľudí von za novými zážitkami. Význam jarnej rovnodennosti pre cestovný ruch Tento deň je pomyselným štartom turistickej sezóny. S …


Continue reading  

Malý zvon z kaštieľa v Seredi zreštaurovali a zachránili


V 70. rokoch 20. storočia bol v komore nájomného bytu v západnej časti seredského kaštieľa objavený malý zvon. Vzácny nález Tento zvon slúžil v minulosti ako signálny nástroj pre grófov. Za čias baróna Ohrensteina sa ním ohlasovali návštevy. Rodina Behýlová ho venovala do zbierky mestského múzea. Svedok histórie Zvon, odliaty zo špeciálnej zliatiny nazývanej zvonovina, je dôležitým svedkom historických udalostí. …


Continue reading  

OOCR Matúšova zem – Mátyusföld sa rozrastá, ponúka aj detského sprievodcu regiónom


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Matúšova zem – Mátyusföld sa postupne etabluje ako významný hráč v oblasti turizmu, čo potvrdzuje jej rozširujúca sa členská základňa – z pôvodných 12 členov sa počet rozrástol na takmer 40. V rámci najmladšej regionálnej organizácie cestovného ruchu na území Trnavského kraja nám bližšie priblížila aktivity za rok 2023 a aj výzvy, ktoré na organizáciu čakajú …


Continue reading