Radošovce (SI)

Radošovce, malebná obec prekvapujúca svojou históriou, sa tiahne v centrálnej časti Chvojnickej pahorkatiny v okrese Skalica.


Táto lokalita je situovaná približne desať kilometrov juhozápadne od Skalice, neďaleko hranice s Českou republikou. Prvým do očí bijúcim faktom je, že Radošovce sa môžu pochváliť bohatou históriou, ktorá sa začala formovať už v stredoveku.

História tejto obce siaha až do obdobia 12. až 13. storočia, keď na tomto mieste vznikla osada, z ktorej sa do dnešných dní zachovali základy stredovekého kostolíka. Neskôr, v 15. storočí sa na mieste pôvodnej osady zrodila nová obec, ktorá dostala názov Rassich. Už vtedy sa začala považovať za mestečko.

V priebehu 16. storočia obec prešla mnohými zmenami. V roku 1554 bol Radošovcom darovaný od uhorského kráľa Ferdinanda I. trhový a jarmočný právo, čo znamenalo obrovský rozvoj obchodu a ekonomiky obce. Avšak len šesť rokov na to v roku 1560, obec postihla katastrofa – vyhorela takmer celá.

Ďalší významný mezník v histórii obce nastal v 18. storočí, keď Radošovce prešli do vlastníctva skalických jezuitov. Po zrušení ich rádu sa stali majetkom Habsburgovcov. Obyvatelia obce sa počas týchto období zaoberali predovšetkým roľníctvom a vinohradníctvom. Doplnkovou formou zamestnania boli práce na píle a tkanie konopného plátna.

Radošovce sa vyznačujú aj bohatou kultúrnou a historickou pamiatkou – barokovým kostolom Narodenia Panny Márie. Prvá časť kostola bola postavená v roku 1560 na základoch starého gotického kostola a druhá časť bola vybudovaná v polovici 18. storočia kolmo na staršiu stavbu, čím vznikol krížový pôdorys. Celý kostol s vežou bol upravený koncom 19. storočia v historizujúcom goticko-renesančnom slohu.

Folklórne tradície a zvyky, ktoré sa v obci udržiavajú, sú ďalším pútavým elementom Radošoviec. Tieto tradície sú zároveň dôkazom silnej komunity, ktorá obec obýva a ktorej je kultúrne dedičstvo veľmi dôležité. Radošovce sú teda obcou s bohatou históriou, ktorá sa prelína s prítomnosťou a vytvára tak unikátnu atmosféru tohto miesta.


Places in Radošovce (SI)

Objav Viac...  

Skalica otvára brány do minulosti: Prinesie unikátne okná do histórie


Skalica, malebné mesto na západnom Slovensku, sa chystá spustiť jedinečný projekt, ktorý obyvateľom aj návštevníkom poskytne fascinujúci pohľad do bohatej histórie mesta. Vďaka nedávno schválenej dotácii od Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry sa v centre Skalice čoskoro objavia tri “Okná do minulosti” – dizajnové sklenené tabule, ktoré prostredníctvom dobových fotografií a líniových kresieb odhalia, ako vyzerali dnes už neexistujúce budovy a …


Continue reading  

OOCR Záhorie a Kopanice hľadá najkrajšie fotografie z dvoch regiónov


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice vyhlásila 7. ročník fotografickej súťaže. Je určená amatérskym aj profesionálnym fotografom. Informoval o tom výkonný riaditeľ organizácie Martin Lidaj. Ide o tradičnú aktivitu organizácie. Vzhľadom k jej nedávnemu rozšíreniu o ďalších členov budú tento rok hodnotené dve kategórie – ZÁHORIE aj KOPANICE. „Cieľom súťaže je priblížiť najkrajšie miesta v oboch regiónoch, kde naša …


Continue reading  

Gbely obnovili miesto prvého vrtu v Rakúsko-Uhorsku


Hľadáte tip na príjemný výlet do histórie, ktorý by ste zvládli na bicykli, alebo aj pešo? Mesto Gbely upravilo miesto, ktoré určite stojí za návštevu! Pri príležitosti 110. výročia začiatku ťažby ropy prešlo miesto prvého vrtu v lokalite Farské neďaleko železničnej stanice rozsiahlou revitalizáciou a dnes je pripravené dôstojne privítať návštevníkov. Mesto Gbely si dalo záležať na tom, aby bol …


Continue reading