Dolné Otrokovce

Dolné Otrokovce, obec s nadmorskou výškou 180 metrov, sa nachádza v Trnavskom kraji, okres Hlohovec, v regióne Dolné Považie.


Dedinka s dušou: Prečo by ste mali navštíviť Dolné Otrokovce?

Dolné Otrokovce predstavujú malebný kút Trnavského kraja, ktorý očarí každého milovníka histórie a prírodných krás. Táto nenápadná obec, vzdialená len 12 kilometrov od okresného mesta Hlohovec, ponúka jedinečný pohľad do minulosti regiónu Dolné Považie. Nachádza sa v západnej časti Nitrianskej pahorkatiny, pričom juhovýchodne od nej sa týči majestátny Považský Inovec.

Základné informácie o obci

Na ploche 9,31 km² žije približne 392 obyvateľov, čo vytvára príjemnú vidiecku atmosféru s hustotou osídlenia 42,11 obyvateľov na km². Nadmorská výška 180 metrov poskytuje ideálne podmienky pre tých, ktorí hľadajú pokojné miesto na oddych a relax v lone prírody.

Bohatá história siahajúca do stredoveku

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1113, kedy sa spomína pod názvom “ADRADIC”. Neskôr, v roku 1249, sa v dokumente kráľa Belu IV. objavuje pod menom “ALSO ATRAK”. Z tohto obdobia dokonca existuje mapa obce v maďarskom jazyku, čo svedčí o jej historickom význame.

Pohnuté dejiny obce pokračovali v 16. storočí, keď v roku 1548 patrila Mikulášovi Ujfalussymu. O päťdesiat rokov neskôr, v roku 1598, ju kráľ Rudolf daroval Blažejovi Nagyvatyimu. Bohužiaľ, ešte v tom istom roku obec zničilo turecké vojsko. Tento tragický útok pripravil o život mnoho obyvateľov, čo potvrdzujú archeologické nálezy kostier pri vykopávkach základov kostola a ďalších budov v obci.

Šľachtické rody a ich vplyv

Po vymretí rodu Babindalyovcov v roku 1600 sa majetok rozdelil medzi viacero šľachtických rodov – Kochanovcov, Ábelovcov, Lucsanyiovcov, Rákoczyovcov a Rudnyanského. Ich hroby môžete dodnes nájsť na miestnom cintoríne a ich mená zostávajú v povedomí najmä starších obyvateľov.

V polovici 18. storočia, presnejšie v roku 1750, kúpil Rákoczyho majetok Benighaus z Hanoveru. Spolu so svojím švagrom Gronigerom obývali dom za dnešným hostincom, kde sa nachádzal aj erb. Významnou postavou bola tiež grófka Cyókiová, ktorá vlastnila v obci majetok vrátane majera. Jej sídlo sa nachádzalo v kaštieli v susedných Horných Otrokovciach.

Premeny v 20. storočí

Po skončení éry Rakúsko-Uhorska, v roku 1920, sa novým majiteľom majera po grófke Gyokiovej stal Ján Pihorňa, prisťahovalec od Holíča. Majer však postupne chátral a v roku 1988 musel byť asanovaný. Dnes na jeho mieste stojí firma OPO.

Turistické zaujímavosti a atrakcie

Náučná cesta chotárom

V októbri 2017 pribudla v obci atraktívna Náučná cesta chotárom Dolné Otrokovce. Táto 1,86 km dlhá trasa ponúka návštevníkom štyri informačné tabule, ktoré pútavo opisujú históriu obce, miestnu faunu a flóru, archeologické nálezy a život v obci. Prechádzka celým chodníkom trvá približne 35 minút a končí pri Obecnom úrade, kde sa odovzdávajú ceny za súťaže.

Kostol sv. Michala Archanjela

Dominantou obce je nepochybne Kostol sv. Michala Archanjela. Prvá písomná zmienka o existencii kostola pochádza z roku 1748, keď miestny občan Mikuláš Tanka vo svojej poslednej vôli odkázal finančné prostriedky a pozemky pre potreby kostola. Podľa dostupných indícií však predpokladáme, že pôvodná stavba kostola mohla vzniknúť už v priebehu 16. storočia.

Pôvodný kostol začal chátrať okolo roku 1890 a počas prvej svetovej vojny (1914-1918) z neho stála už len veža, ktorá sa neskôr tiež rozpadla. Nový kostol, zasvätený rovnako sv. Michalovi Archanjelovi, postavili na pôvodnom mieste v rokoch 1932 až 1934. Stavbu realizoval majster Tršťanský s pomocou murárov z Hlohovca.

Zaujímavosťou je, že počas výstavby nového kostola sa omše slúžili v miestnej škole. Kostolný zvon, ktorý dodnes zvoláva veriacich, pochádza z roku 1934 a vytvoril ho Alojs Kurdel z Trnavy. V tom čase bol správcom farnosti Jozef Satko, ktorý tu pôsobil od roku 1919 do roku 1934.

Ako sa dostať do Dolných Otrokoviec

Dolné Otrokovce sú ľahko dostupné autom z okresného mesta Hlohovec, od ktorého ich delí len 12 kilometrov. Obec leží v malebnom prostredí Nitrianskej pahorkatiny, čo ju predurčuje na príjemné výlety spojené s poznávaním histórie a prírody.

Prečo navštíviť Dolné Otrokovce?

Táto nenápadná obec ponúka jedinečnú kombináciu histórie, prírodných krás a vidieckeho pokoja. Je ideálnym miestom pre tých, ktorí hľadajú autentický zážitok mimo rušných turistických centier. Náučná cesta chotárom poskytuje perfektný spôsob, ako spoznať obec a jej okolie, zatiaľ čo Kostol sv. Michala Archanjela predstavuje duchovné a kultúrne dedičstvo regiónu.

Dolné Otrokovce sú skrátka miestom, kde sa história dotýka súčasnosti a kde môžete na vlastnej koži zažiť čaro slovenského vidieka s jeho bohatými tradíciami a pohostinnosťou miestnych obyvateľov.


Atraktívne miesta: Dolné Otrokovce

Objav Viac...  

Informácie

Objav Viac...  

Týždeň plný podujatí v Hlohovci: Čo nás čaká od 1. júla?


Obyvateľov Hlohovca a okolia čaká začiatkom júla bohatý program kultúrnych a vzdelávacích podujatí. Hneď v prvý júlový deň sa najmenší návštevníci môžu tešiť na vesmírne dobrodružstvo v miestnej hvezdárni. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších akcií, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Kamilka na potulkách vesmírom: Vzdelávanie hrou pre najmenších Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci pripravila na utorok …


Continue reading  

Týždeň plný zážitkov v Hlohovci: Od športu cez kultúru až po históriu


Od športových aktivít pre mládež cez divadelné predstavenia až po výstavy a koncerty – každý si nájde v Hlohovci tento týždeň niečo podľa svojho vkusu. Nasledujúce dni prinesú do ulíc Hlohovca neopakovateľnú atmosféru plnú zábavy, kultúry a spoločenských zážitkov. Športové aktivity pre mladých Projekt “Mládež na ťahu” pokračuje aj tento týždeň zaujímavými športovými aktivitami. V utorok 24. júna si môžu mladí …


Continue reading  

Obnova a inšpirácia: Štyri výnimočné projekty z Trnavského kraja bojujú o prestížne ocenenie


Trnavský kraj sa môže pochváliť výnimočnými projektami obnovy historických pamiatok a budov, ktoré sa uchádzajú o prestížne ocenenie v rámci výstavy Má vlast cestami proměn. Medzi najvýraznejšie premeny patria obnova školskej budovy M. Benku a západnej fasády zámku v Hlohovci, rekonštrukcia historickej Koniarne v Holíči a revitalizácia Kaštieľa Voderady. Tieto projekty ukazujú, ako možno dať zanedbaným miestam nový život a …


Continue reading