Kostol Sv. Michala Archanjela, Dolné Otrokovce

Kostol sv. Michala Archanjela, ktorý sa nachádza v Dolných Otrokovciach, má za sebou bohatú históriu.


História a prvé kroky k obnove

Jeho pôvodné základy boli položené už v 16. storočí. Tento jednoloďový kostol s rovným uzáverom, dreveným chórom a predstavanou murovanou vežou, kde sa ukrývali dva zvony, slúžil svojmu účelu až do konca 18. storočia. Vtedy sa ešte intenzívne pochovávalo na príkostolnom cintoríne, ktorý bol, ako sa uvádza v kanonickej vizitácii z roku 1761, pomerne veľký.

Výzvy a rekonštrukcia

Napriek snahám o udržiavanie kostola, sa stavba v roku 1869 dočkala potrebnej rekonštrukcie a následného nanovo vysvätenia. Avšak, kostolík sa začal rozpadávať a v roku 1884 bol nútene uzavretý. Všetky liturgické predmety boli prevezené do farského kostola v Hornom Trhovišti. Od tohto momentu sa obyvatelia obce museli zmieriť s tým, že ich kostol je len ruinou.

Kostola Sv. Michala Archanjela, Dolné Otrokovce Autor: Vladimír Miček

Kostola Sv. Michala Archanjela, Dolné Otrokovce Autor: Vladimír Miček

Nová éra kostola

Až po dlhých 50 rokoch, v roku 1934, obec Dolné Otrokovce zažila významný míľnik – výstavbu nového kostola sv. Michala Archanjela. Projekt novej stavby, ktorá vyrástla na mieste pôvodného kostola, viedli renomovaní odborníci Ladislav Tersztyánszký a Imrich Sándor, obaja rodáci z Hlohovca. Pri stavbe sa dokonca podarilo zachovať a integrovať niektoré základové časti starej stavby do interiéru nového kostola.

Nový kostol bol vysvätený na sviatok sv. Michala v roku 1934, avšak v tom čase ešte oltár zostal prázdny. Socha sv. archanjela Michala bola na svoje miesto dodaná až nasledujúci rok. Zaujímavosťou je, že pôvodný barokový oltárny obraz s vyobrazením Archanjela Michala je dnes považovaný za nezvestný. Nový zvon, ktorý dnes oznamuje čas bohoslužieb, bol odliaty v roku 1934 Alojsom Kurdélom z Trnavy.

Kostol je výnimočný aj príbehom o obnove

Kostol sv. Michala Archanjela v Dolných Otrokovciach je výnimočný nielen svojou bohatou históriou, ale aj príbehom o obnove a zachovaní kultúrneho dedičstva. Jeho steny, plné príbehov minulosti, dnes slúžia ako miesto stretnutí a duchovného pokoj pre obyvateľov i návštevníkov obce.


Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

Nový rozmer zážitku na vyhliadke Šianec


Vyhliadka Šianec v Hlohovci sa môže pochváliť novou infotabuľou, ktorá obohacuje výletnícky zážitok pre návštevníkov. Prepojenie histórie a moderného turizmu Táto novinka vznikla vďaka spolupráci medzi mestom Hlohovec a Vlastivedným múzeom v Hlohovci. Pridáva tak nový rozmer k poznávaniu a užívaniu krás tohto malebného miesta. Pôvodná tabuľa z roku 2005 už nespĺňala estetické a informačné požiadavky, preto bolo potrebné ju …


Continue reading  

Neptún sa vrátil do Grotty v Zámockej záhrade v Hlohovci


V srdci Zámockej záhrady v Hlohovci sa ukrýva unikátny architektonický skvost – Grotta. Táto umelá jaskyňa, nachádzajúca sa pod prameňom vody vytekajúcim z pieskovcovo ílového masívu, je domovom vzácneho reliéfu boha Neptúna. Avšak, tento poklad sa stal terčom vandalov, čo viedlo k nevyhnutnej reštaurácii. Znovuzrodenie Neptúna Mesto Hlohovec zverilo reliéf do rúk talentovaného odborníka Františka Šmigrovského. Pod jeho vedením Neptún …


Continue reading