Kostol Sv. Michala Archanjela, Dolné Otrokovce

Kostol sv. Michala Archanjela, ktorý sa nachádza v Dolných Otrokovciach, má za sebou bohatú históriu.


História a prvé kroky k obnove

Jeho pôvodné základy boli položené už v 16. storočí. Tento jednoloďový kostol s rovným uzáverom, dreveným chórom a predstavanou murovanou vežou, kde sa ukrývali dva zvony, slúžil svojmu účelu až do konca 18. storočia. Vtedy sa ešte intenzívne pochovávalo na príkostolnom cintoríne, ktorý bol, ako sa uvádza v kanonickej vizitácii z roku 1761, pomerne veľký.

Výzvy a rekonštrukcia

Napriek snahám o udržiavanie kostola, sa stavba v roku 1869 dočkala potrebnej rekonštrukcie a následného nanovo vysvätenia. Avšak, kostolík sa začal rozpadávať a v roku 1884 bol nútene uzavretý. Všetky liturgické predmety boli prevezené do farského kostola v Hornom Trhovišti. Od tohto momentu sa obyvatelia obce museli zmieriť s tým, že ich kostol je len ruinou.

Kostola Sv. Michala Archanjela, Dolné Otrokovce Autor: Vladimír Miček

Kostola Sv. Michala Archanjela, Dolné Otrokovce Autor: Vladimír Miček

Nová éra kostola

Až po dlhých 50 rokoch, v roku 1934, obec Dolné Otrokovce zažila významný míľnik – výstavbu nového kostola sv. Michala Archanjela. Projekt novej stavby, ktorá vyrástla na mieste pôvodného kostola, viedli renomovaní odborníci Ladislav Tersztyánszký a Imrich Sándor, obaja rodáci z Hlohovca. Pri stavbe sa dokonca podarilo zachovať a integrovať niektoré základové časti starej stavby do interiéru nového kostola.

Nový kostol bol vysvätený na sviatok sv. Michala v roku 1934, avšak v tom čase ešte oltár zostal prázdny. Socha sv. archanjela Michala bola na svoje miesto dodaná až nasledujúci rok. Zaujímavosťou je, že pôvodný barokový oltárny obraz s vyobrazením Archanjela Michala je dnes považovaný za nezvestný. Nový zvon, ktorý dnes oznamuje čas bohoslužieb, bol odliaty v roku 1934 Alojsom Kurdélom z Trnavy.

Kostol je výnimočný aj príbehom o obnove

Kostol sv. Michala Archanjela v Dolných Otrokovciach je výnimočný nielen svojou bohatou históriou, ale aj príbehom o obnove a zachovaní kultúrneho dedičstva. Jeho steny, plné príbehov minulosti, dnes slúžia ako miesto stretnutí a duchovného pokoj pre obyvateľov i návštevníkov obce.


Neptún sa vrátil do Grotty v Zámockej záhrade v Hlohovci


V srdci Zámockej záhrady v Hlohovci sa ukrýva unikátny architektonický skvost – Grotta. Táto umelá jaskyňa, nachádzajúca sa pod prameňom vody vytekajúcim z pieskovcovo ílového masívu, je domovom vzácneho reliéfu boha Neptúna. Avšak, tento poklad sa stal terčom vandalov, čo viedlo k nevyhnutnej reštaurácii. Znovuzrodenie Neptúna Mesto Hlohovec zverilo reliéf do rúk talentovaného odborníka Františka Šmigrovského. Pod jeho vedením Neptún …


Continue reading  

Vážsky prológ: Nezabudnuteľná cyklojazda plná dobrodružstva a krásnych výhľadov


Už túto nedeľu, 24. marca 2024, sa uskutoční úžasný cyklistický zážitok s názvom Vážsky prológ. Táto nesúťažná cyklojazda ponúka skvelú príležitosť na pohyb, zábavu a spoznávanie nových miest a ľudí s rovnakou vášňou pre bicykel. Trasa a program Dobrodružstvo sa začína v malebnom mestečku Hlohovec, na železničnej stanici o 13:00 hod. Odtiaľ sa pelotón vydá na pútavú 44-kilometrovú cestu cez …


Continue reading  

Pamätná tabuľka sa vrátila na Hlohovský zámok


Po viac ako dvoch dekádach sa do kaplnky na Hlohovskom zámku vrátila dôležitá súčasť jej histórie. Pamätná tabuľka, ktorá bola pôvodne osadená po rekonštrukcii kaplnky v roku 1995, našla v týchto dňoch svoje miesto. Táto udalosť je významným míľnikom v dlhej histórii kaplnky, ktorá prešla obdobím obnovy aj zanedbávania. Hlohovský zámok – Cesta tabuľky a kaplnky v čase Kaplnka, ako …


Continue reading