Veľké Úľany

Veľké Úľany predstavujú obec na Slovensku, ktorá je situovaná v okrese Galanta.


Podľa údajov z roku 2011 sa z 4330 obyvateľov tejto obce 2757 hlásilo k maďarskej národnosti a 1468 k slovenskej. Nachádzajú sa vzdialené 12 kilometrov od mesta Galanta, medzi riekami Malý Dunaj a Čierna Voda.

História tejto obce sa začína v roku 1221 ako majetok Bratislavského hradu pod názvom Fudemus. Meno obce má pravdepodobne pôvod v starom maďarskom jazyku födém, čo znamená úľ, odkazujúc na jej možný pôvod ako sídlo včelárov. V priebehu času sa jej názov menil, v historických dokumentoch sa objavuje ako Wyfedenes a Fedemus. V rokoch 1490 a 1505 bola oblasť rabovaná armádami cisára Maximiliána I.

Obec sa v 16. storočí skladala z dvoch častí – Németfödémes a Ófödémes. V roku 1828 sem bol postavený prvý cukrovar v strednej Európe. V roku 1947 sa tu v dôsledku výmeny obyvateľstva usídlilo množstvo slovenských evanjelikov z Maďarska a o rok neskôr bola obec premenovaná na Veľké Úľany.

Obec má za sebou súbor katastrof, medzi ktoré patrí záplavy v 1862, požiare v 1865 a epidémia cholery v roku 1866.

Pamiatkovo chránenými objektmi sú Rímskokatolícky kostol sv. Michala archanjela a dva historické objekty – kaštieľ Kerekes a kúria Mikuláša Lacsnyho. Kostol je trojloďová stavba z roku 1594, ktorá prešla úpravami v duchu baroka v roku 1670. Kaštieľ Kerekes je jednopodlažná stavba z prelomu 17. a 18. storočia, výrazne prestavaná v duchu secesie na začiatku 20. storočia. Kúria Mikuláša Lacsnyho je jednopodlažná klasicistická stavba z roku 1828. Okrem týchto objektov je v obci aj Malá kalvária – barokový komplex zložený z kaplnky Sedembolestnej Panny Márie a štrnástich zastavení krížovej cesty z roku 1740.


Places in Veľké Úľany

Objav Viac...  

20. výročie Mestského múzea v Seredi – oslava histórie a kultúry


Mestské múzeum v Seredi, známe aj ako Fándlyho fara, si 1. mája 2024 pripomenie významné jubileum – 20 rokov od svojho založenia. Toto múzeum, ktoré vzniklo vďaka iniciatíve Občianskeho združenia VODNÝ HRAD, sa stalo neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života mesta a regiónu. Založenie múzea Múzeum bolo založené na základe uznesenia mestského zastupiteľstva. Od začiatku jeho prevádzkovateľom je Dom kultúry v Seredi. …


Continue reading  

Jarná rovnodennosť: Čas pre nové dobrodružstvá


Jarná rovnodennosť je výnimočným dňom v roku, kedy sa deň a noc vyrovnávajú. Tento astronomický úkaz má veľký význam nielen pre prírodu, ale aj pre cestovný ruch a turistiku. Zároveň symbolizuje príchod jari a s ňou spojené prebúdzanie prírody, ktoré láka ľudí von za novými zážitkami. Význam jarnej rovnodennosti pre cestovný ruch Tento deň je pomyselným štartom turistickej sezóny. S …


Continue reading  

Malý zvon z kaštieľa v Seredi zreštaurovali a zachránili


V 70. rokoch 20. storočia bol v komore nájomného bytu v západnej časti seredského kaštieľa objavený malý zvon. Vzácny nález Tento zvon slúžil v minulosti ako signálny nástroj pre grófov. Za čias baróna Ohrensteina sa ním ohlasovali návštevy. Rodina Behýlová ho venovala do zbierky mestského múzea. Svedok histórie Zvon, odliaty zo špeciálnej zliatiny nazývanej zvonovina, je dôležitým svedkom historických udalostí. …


Continue reading