Cerová

Nie je mnoho miest, kde je tak významne vidieť jediným pohľadom prelínanie súčasnosti s minulosťou, ako to je v obci Cerová.


Dedina v malebnom kúte výbežkov Malých Karpát sa nachádza pod hradom Korlátka, ktorý mal v minulosti strategicky významným. A práve v jeho blízkosti bola vybudovaná prvá veterná elektráreň na Slovensku. Na túto stavbu je množstvo názorov. Mnohí ju kritizujú ako nevyberaný zásah do rázu krajiny, ktorý „špatí“ samotnú zrúcaninu hradu, iní to považujú za prirodzený vývoj. Samotní občania obce berú veterné vrtule zväčša s pochopením, keďže si uvedomujú, že to obci prináša aj množstvo výhod.

Samotný hrad bol postavený na temene Malých Karpát, kde stoji viacero hradov. Korlátka ako aj ďalšie hrady patril do línie opevnení, ktoré vznikli v druhej polovici 13. storočia kvôli obrane uhorských hraníc zo západu.

Chátrať začal po opustený od polovice 18. storočia a z hradu sa postupom času stala zrúcanina. So záchranou toho, čo zostalo, začali dobrovoľníci v roku 2004 a postupne sa z miesta stáva obľúbený cieľ turistov. Nie je sa čomu diviť, hrad bol vyčistený od náletových drevín, neustále prebiehajú reštauračné práce a aj okolie hradu poskytuje ďalšie možnosti ako stráviť voľný čas.

Ako ku každému správnemu hradu, aj k tomu nad Cerovou sa viažu legendy. V jednej z nich sa spomína, že hrad ukrýva poklady, ktoré sú ukryté pod hradom s kľukatými chodbami a v kolmej zasypanej šachte. Iná povesť hovorí o bývalej zasypanej studni, na dne ktorej sa poklad nachádza. Získať ho je možné len v deň sv. Jána.

Obec sa snaží postupne skrášliť aj miestny park, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti kaštieľa. Areál neskororenesančného kaštieľa s nárožnými vežami, kaplnkou a mnohými ďalšími stavbami z 19. a 20. storočia sa nachádza pod kopcom v časti Lieskové. Až donedávna tu sídlil charitný domov rehole sestier Svätého Kríža a bol udržiavaný.

Svojou polohou je dedinka s viac ako 1000 obyvateľmi ideálnym miestom, aby sa stala súčasťou výletov či už peši, na bicykli ale aj ďalšími dopravnými prostriedkami. Neďaleko hradu sú spomínané veterné vrtule, rozhľadňa, ale aj detské ihrisko, kde sa dokáže zabaviť aj väčšia skupina detí. Turisti postupne zveľaďujú Chatu SNP, ktorá je od hradu vzdialená necelých 5 minút chôdze.

Cez obec a okolo hradu vedie viacero turistických a cykloturistických trás. Priamo cez Rozbehy prechádzajú žltá, zelená a modrá značka a neďaleko obce sa dá napojiť aj na červenú. Takže naplánovať si túru rôznej náročnosti nebude žiadny problém. Podobne je to aj s cyklotrasami. Okrem ciest pod Malými Karpatmi si to môžete „strihnúť“ aj cez toto pohorie či už na Bukovú, kde je možnosť osviežiť sa v priehrade alebo do Trstína.

Cerová a jej okolie je z hľadiska cestovného ruchu určite jedným z najzaujímavejších miest regiónu, ktoré sa naozaj oplatí navštíviť.


Places in Cerová

Objav Viac...