Marekove bábiky – jedinečná expozícia krojovaných bábik, Cerová

Predstavte si malú dedinku obklopenú zelenými kopcami a voňavými lúkami. Práve tu, v malebnej obci Cerová na Záhorí, sa ukrýva skutočný poklad – unikátna expozícia krojovaných bábik – Marekove bábiky.


Cesta do minulosti v zrenovovanej stodole

Keď prekročíte prah starej zrenovovanej stodoly, ocitnete sa v inom svete. Pestrofarebné kroje a police plné bábik v miniatúrnych ľudových odevoch vás okamžite očaria. Každá bábika rozpráva príbeh našich predkov a ich bohatej kultúry.

Autorom tejto jedinečnej zbierky je Marek Šnelly. Jeho vášeň pre zachovávanie slovenských tradícií sa začala zbieraním krojov. Pred 15 rokmi sa však zamerala na niečo praktickejšie a vizuálne pútavejšie – bábiky v krojoch.

Od Záhoria po východné Slovensko

Expozícia Marekove bábiky ponúka fascinujúcu prechádzku ľudovým umením. Začína na Záhorí a končí na východoslovenských lúkach. Srdcom zbierky sú oblasti, kde tradície stále pulzujú životom – Horehronie či Podpoľanie.

Popri slovenských skvostoch tu nájdete aj nádherné moravské kroje. Zbierku dopĺňajú unikáty z rôznych kútov sveta, vrátane Holandska, Bulharska, Turecka či Japonska.

Viac než len expozícia

Marek Šnelly plánuje pravidelné tematické výstavy a interaktívne workshopy. Chystá aj zaujímavé sympóziá a prednášky o ľudovej kultúre, krojoch a histórii bábik.

Expozícia Marekove bábiky je ideálnym miestom nielen pre školské výlety, ale aj pre všetkých, ktorí túžia spoznať bohatstvo slovenského folklóru na jednom mieste. Dvere sú otvorené pre každého – od škôlkarov až po dôchodcov.

Ako navštíviť

Stačí zavolať na číslo 0917 964 421 alebo 0905 799 126. Marek alebo jeho mamka vás radi privítajú kedykoľvek. Či už túžite po podrobnom výklade alebo radšej obdivujete v tichosti, dvere sú pre vás vždy otvorené.

Nechajte sa uniesť krásou slovenských tradícií v Cerovej. Táto jedinečná expozícia vám odhalí kúsok našej histórie a identity spôsobom, aký ste ešte nezažili.

📷 📺 Na Záhorí je výnimočná expozícia krojovaných bábik z celého Slovenska


OOCR Záhorie a Kopanice hľadá najkrajšie fotografie z dvoch regiónov


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice vyhlásila 7. ročník fotografickej súťaže. Je určená amatérskym aj profesionálnym fotografom. Informoval o tom výkonný riaditeľ organizácie Martin Lidaj. Ide o tradičnú aktivitu organizácie. Vzhľadom k jej nedávnemu rozšíreniu o ďalších členov budú tento rok hodnotené dve kategórie – ZÁHORIE aj KOPANICE. „Cieľom súťaže je priblížiť najkrajšie miesta v oboch regiónoch, kde naša …


Continue reading  

Objavte tajomstvá kaštieľov a kúrií v Senici


Múzeum Senica pripravuje od 25. apríla do 18. mája 2024 jedinečnú výstavu Kaštiele a kúrie starej Senice, ktorá vás prenesie do čias dávno minulých. Výstava odhaľuje históriu honosných stavieb Počas takmer mesiaca budete mať príležitosť spoznať tajomstvá kaštieľov a kúrií, ktoré kedysi dotvárali charakter mesta Senica. Výstava vám populárno-náučnou a interaktívnou formou priblíži nielen históriu týchto honosných stavieb, ale aj …


Continue reading  

Slovenský líder v počte prenocovaní je zo Záhoria


Druhý najvyšší počet prenocovaní na Slovensku podľa priemernej dĺžky pobytu návštevníkov vykázala za minulý rok obec Smrdáky. Slováci v tejto malebnej dedinke neďaleko Senice strávili v priemere až 13,9 nocí. Údaje nedávno zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky. KrasyTT.SK o tom informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice Martin Lidaj. Smrdáky lákajú domácich aj zahraničných návštevníkov Smrdáky …


Continue reading