Hrad Korlátka, Cerová

Na zelených kopcoch Malých Karpát, nad malebnou obcou Cerová, sa týči historická zrúcanina hradu Korlátka. Toto miesto láka návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia, ktorí sem môžu zavítať peši, na bicykli alebo pohodlne autom.


Významný strážca hraníc

Hrad Korlátka, založený pravdepodobne Konrádom z Mosonmagyaróváru v roku 1270, bol dlhé storočia súčasťou kráľovského majetku a neskôr putoval do rúk šľachtických rodín. Svoje strategické postavenie si udržal ako dôležitý článok obrannej línie proti západným hrozbám. V 14. storočí hrad získal ďalšiu úlohu – stráženie Českej cesty a vyberania mýta na kľúčových bodoch.

Éra Stiborovcov

Medzi prominentné rody, ktoré hrad ovládali, patrili Stiborovci zo Stiboríc. Stibor I. bol odmenený za vernosť kráľom Žigmundom Luxemburským a hrad sa stal súčasťou jeho rozsiahleho domínia. Po jeho smrti sa majetok udržiaval v rodine až do roku 1435, kedy prešiel pod správu bratislavských županov.

Rody Bučianskych a Náryovcov

V druhej polovici 15. storočia prevzal hrad rod Bučianskych, ktorý tu sídlil až do roku 1536. Peter Korlátsky z Bučian sa zapísal do dejín účasťou v bitke pri Moháči, kde padol. Po Bučianskych vlastnili hrad Náryovci, no časté dedenia viedli k jeho postupnému úpadku.

Obdobie obnovy

V 18. storočí sa hrad dočkal čiastočnej obnovy z rúk baróna Jána Lapšanského, ktorý tu našiel útočisko počas Rákocziho povstania. Napriek tomu hrad časom pustol a premenil sa na ruinu, ktorá si zachovala svoju podobu až do 20. storočia.

Renesancia Korlátka

Od roku 2004 prebieha obnova hradu vďaka práci mladých dobrovoľníkov zo združenia SmoTrBí. Zabezpečili najohrozenejšie časti a súčasne sa pokračuje v archeologickom výskume. V roku 2020 bola v priestoroch hradu objavená Vlčia jama, súčasť obranného systému, a boli obnovené poškodené múry.

Legendy a mýty

Hrad Korlátka je opradený legendami o ukrytých pokladoch v podzemných chodbách a studniach. Tie dodávajú miestu tajomnú atmosféru a pridávajú na jeho turistickom čare.

Turistické lákadlá

Návšteva hradu Korlátka ponúka viac než len obdivovanie zrúcanín. Nádherné výhľady na okolitú krajinu a prvé slovenské veterné vrtule sú súčasťou zážitku. Pre rodiny s deťmi je pripravené detské ihrisko a po rekonštrukcii aj Chata SNP, ktorá možno v budúcnosti poskytne zázemie a občerstvenie.

Korlátka je príkladom bohatej histórie

Hrad Korlátka je príkladom bohatej histórie a nezlomnej odhodlanosti tých, ktorí sa snažia oživiť jeho dávnu slávu. Pridajte sa k návštevníkom a objavte krásy tohto historického skvostu uprostred prírody.