Pamätná izba, Jablonica

V srdci Jablonice, malebnej dedinky, ktorá si zachovala kúzlo a tradície minulých generácií, sa nachádza unikátna pamätná izba. Tento skvost bol zriadený s cieľom priblížiť návštevníkom zvyky, obyčaje a každodenný život ľudí, ktorí tu kedysi žili.


Domov plný histórie

Miestna obec venovala pre tento účel dve miestnosti, ktoré boli s láskou zariadené dobovým nábytkom a doplnkami. Pamätná izba otvorila svoje brány pre verejnosť 24. augusta 2018 a stala sa vďaka darom a zapožičaným predmetom od občanov skutočným svedectvom minulosti.

Prvá izba: Oživená história

V prvej izbe návštevníci objavia panel so starými fotografiami, kde predkovia pózujú v tradičných jablonických krojoch. Okrem toho tu môžete vidieť náradie používané mužmi pri hospodárskych prácach a získať predstavu o tom, ako vyzerala kuchyňa v dávnych časoch. Starý kredenc, poličky, vodovodná lávka a vedrá na vodu pripomínajú dobu, keď vodovod ešte nebol samozrejmosťou.

Odev, ktorý rozpráva príbehy

V ďalšej časti si môžete prezrieť krojovú figurínu oblečenú v pracovnom kroji, typickom pre ženy pracujúce na poli. Biela farba kroja mala za úlohu ochrániť pred horúčavami. Nechýba ani kolovrátok a konopné nite, dôležité nástroje minulosti.

Spálňa plná snov

Druhá miestnosť je zasvätená spánku a odpočinku, ale aj prezentácii ďalších krojov. Nájdete tu figuríny v tradičných odevoch, staré postele a vyšívané ľanové plachty. Každý predmet tu rozpráva vlastný príbeh.

Jablonický kroj: Symbol dediny

Jablonický kroj je známy svojou pestrosťou a je považovaný za jeden z najkrajších na Záhorí. Ženské sviatočné kroje boli náročné na výrobu a mužské oblečenie, hoci jednoduchšie, nezaostávalo v detaile a elegancii.

Pamätná izba je viac než len expozícia

Pamätná izba v Jablonici je viac než len expozícia; je to cesta časom, ktorá umožňuje návštevníkom nahliadnuť do života našich predkov. Je to príležitosť objaviť krásu a tradície, ktoré formovali život v tejto oblasti.