Plavecký Peter

Plavecký Peter je malebná obec, ktorá sa týči na úpätí pôsobivého horského radu Malých Karpát.


Táto obec je situovaná v srdci Slovenska, len 28 kilometrov východne od historického mesta Malacky.

Prvá písomná zmienka o Plaveckom Petri sa datuje do roku 1394. Historicky sa obec prezentovala rôznymi názvami, ako Zenthpeter v roku 1394, Sanctus Petrus v roku 1408 a Blawacky Seaty Petre v roku 1773. Táto obec má bohatú a pestrofarebnú históriu, počas ktorej bola dlhodobo súčasťou plaveckého panstva s výnimkou rokov 1496 až 1550, kedy sa stala súčasťou panstva Ostrý Kameň.

17. storočie prinieslo obci ťažké časy, keď ju stavovské vojská viac krát vypálili. Tento nešťastný osud sa opakoval aj v 18. storočí, keď obec postihli ničivé požiare. Avšak, obyvatelia obce boli odvážni a odhodlaní, a tak svoje obydlia vždy opravili do pôvodnej podoby. Dnes Plavecký Peter predstavuje typickú roľnícku usadlosť západného Slovenska, charakteristickú svojimi unikátnymi prvkami ľudovej architektúry.

Sídelné jadro obce tvorí dvojradová zástavba pozdĺž cesty, ktorá sa okolo kostola šošovkovite rozlišuje. Napriek výzvam spojeným s požiarmi a konfliktami, sa obyvatelia držali tradičných stavebných metód a materiálov. Zástavba roľníckych dvorov je jednostranná, kolmá na komunikáciu. Hlavný dom a hospodárske budovy tvoria komplex, ktorý je obohatený o maštaľ, šopu, chliev a stodoľu na záhumní.

Jedným zo zaujímavých aspektov Plaveckého Petra je použitie stavebného materiálu – nepálenej tehly. Tento materiál je použitý pri výstavbe pamiatkovo chránených domov. Spodná časť stien je vymurovaná z kameňa, čo dodáva jedinečný charakter. Zaujímavosťou je, že v obci boli murované domy už v roku 1785.

Kostol sv. Petra a sv. Pavla Apoštolov, ktorý je súčasťou pamiatkovej rezervácie, predstavuje ďalšiu významnú súčasť Plaveckého Petra. Pôvodne renesančný kostol z roku 1600 bol v roku 1712 prestavaný do barokového štýlu. Postavený na mieste staršieho chrámu, je tento kostol ohradený pevnostným múrom, čo mu dodáva jedinečný a očarujúci vzhľad.

Plavecký Peter je obec, ktorá sa môže pochváliť bohatou históriou a jedinečnou architektúrou, ktorá jej dodáva nezameniteľný charakter a atmosféru. Táto obec je krásnym miestom pre všetkých, ktorí hľadajú spojenie s prírodou a históriou, a ktorí si chcú vychutnať pokoj a kľud malebného vidieka západného Slovenska.


Places in Plavecký Peter

Objav Viac...  

Objavte tajomstvá kaštieľov a kúrií v Senici


Múzeum Senica pripravuje od 25. apríla do 18. mája 2024 jedinečnú výstavu Kaštiele a kúrie starej Senice, ktorá vás prenesie do čias dávno minulých. Výstava odhaľuje históriu honosných stavieb Počas takmer mesiaca budete mať príležitosť spoznať tajomstvá kaštieľov a kúrií, ktoré kedysi dotvárali charakter mesta Senica. Výstava vám populárno-náučnou a interaktívnou formou priblíži nielen históriu týchto honosných stavieb, ale aj …


Continue reading  

Slovenský líder v počte prenocovaní je zo Záhoria


Druhý najvyšší počet prenocovaní na Slovensku podľa priemernej dĺžky pobytu návštevníkov vykázala za minulý rok obec Smrdáky. Slováci v tejto malebnej dedinke neďaleko Senice strávili v priemere až 13,9 nocí. Údaje nedávno zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky. KrasyTT.SK o tom informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice Martin Lidaj. Smrdáky lákajú domácich aj zahraničných návštevníkov Smrdáky …


Continue reading  

Lesopotulky – výlety, ktoré prekvapia, štartuje nová sezóna


Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov – Lesopotulky, sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. V novej sezóne viac termínov Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky …


Continue reading