Piešťany

História kúpeľného mesta Piešťany a jeho okolia siaha až do obdobia praveku, kedy sa v blízkosti teplých termálnych prameňov usídlil lovec mamutov.


Toto potvrdil aj archeologický nález takzvanej Moravianskej Venuše – sošky ženy vyrezanej z mamutieho kla z mladšieho obdobia staršej doby kamennej.

Piešťany, známe vďaka jedinečným prírodným zdrojom – teplej sírnej vode s teplotou takmer 70° C a liečivému peloidu, ktorý pomáha pri liečbe reumatických ochorení, sa prvýkrát objavujú v histórii v roku 1113 pod menom Pescan.

Sedemstoročné obdobie medzi týmto dátumom a rokom 1813, kedy devastujúca povodeň zničila väčšinu budov, je pripomínané len niekoľkými dochovanými pamiatkami. Medzi najstaršie patrí ruina stredovekého sakrálneho objektu zo štrnásteho storočia.

Od roku 1813 možno sledovať kontinuálny rad dochovaných stavieb, ktoré predstavujú rôzne architektonické štýly – klasicistický, romanticko-historizujúci, secesný, puristický a funkcionalistický, ale aj povojnové slohové hodnoty. Mnohé z nich sú formálne uznané za kultúrne pamiatky a niektoré patria medzi najvýznamnejšie v celom štáte. Niektoré dokonca dosiahli medzinárodné uznanie.

Okrem architektonických skvostov mesto oživujú aj hodnotné sochy, fontány, hrobové pamiatky, ale aj parky a jednotlivé rastlinné solitéry.

Balneologické múzeum Imricha Wintera vzniklo v roku 1928 na iniciatívu Imricha Wintera a Piešťanskej muzeálnej spoločnosti. Múzeum pôvodne smerovalo na vlastivedné zameranie, no od roku 1966 sa špecializuje na balneológiu a históriu kúpeľov a kúpeľníctva na Slovensku.

Vojenské historické múzeum, zriadené v roku 1994 a pôvodne umiestnené v Trenčíne, sa od roku 2004 nachádza v Piešťanoch. Je súčasťou Vojenského historického ústavu v Bratislave a jeho hlavným zameraním je dokumentácia vojenskej histórie Slovenska.

Väčšina stavebných pamiatok v Piešťanoch pochádza z obdobia 19. storočia, kedy došlo k výraznému rozvoju kúpeľov a teda aj mesta. Staršie stavby sa nezachovali hlavne kvôli častým záplavám spôsobeným riekou Váh. Najničivejšia z nich bola povodeň z 26. augusta 1813, ktorá úplne zničila alebo poškodila všetky vtedajšie budovy.

Z sakrálnych stavieb je najstaršou dochovanou pamiatkou kláštorný gotický kostol, z ktorého však zostala len časť presbytéria. Dva svorníky z klenby sa zachovali na farskej budove.

Medzi najstaršie svetské budovy patrí Kurhotel, s pravdepodobne renesančným jadrom, ktorý bol viackrát prestavovaný. Napoleonské kúpele sú súborom klasicistických budov postavených v troch etapách v rokoch 1822 – 1862.

V západnej časti mesta sa nachádza bývalá obecná dieselová elektráreň „Elektrárňa Piešťany“ z roku 1906, ktorá bola v roku 2013 zrekonštruovaná ako kultúrne centrum. Zo secesnej éry sa zachovali tri významné hotelové komplexy. Prvým je Grand Hotel Royal (Slovan) z roku 1906. Ďalšou stavbou je Hotel Lipa z roku 1912. Objekt je od 90. rokoch 20. storočia v dezolátnom stave. Thermia Palace-Irma je komplex kúpeľného hotela a balneoterapie, dokončený v roku 1912, a je považovaný za jedno z vrcholných diel doznievajúcej secesie na Slovensku.

Funkcionalizmus zastupujú súbor hotelov Excelsior a Eden od Pavla Weisza (1928 – 1930) a budova Poštového a telegrafného úradu od Emila Belluša. Zaujímavou je tiež Vodárenská veža z roku 1928. Významnou pamiatkou z éry socializmu je Dom umenia. Jedinou výškovou a zároveň najvyššou budovou v meste je so 60 metrami Hotel Magnólia.

Mesto má i dva osobité mosty. Krajinský most od J. Činčeru a I. Grebenika naprojektovaný v rokoch 1930 – 1931 a Kolonádový most od E. Belluša, ktorý je významnou funkcionalistickou stavbou z rokov 1930 – 1933, so sochou barlolámača od R. Kühmayera a leptami do skla od M. Benku.


Places in Piešťany

Objav Viac...  

Virtuálna realita oživuje históriu: Elektrárňa Piešťany ako nikdy predtým


Elektrárňa Piešťany, kedysi srdce energetiky v regióne, dnes slúži ako kultúrne a spoločenské centrum. Vďaka projektu “Okná do minulosti a budúcnosti” sa návštevníci môžu ponoriť do histórie tejto významnej pamiatky prostredníctvom virtuálnej reality. Minulosť ožíva v Piešťanoch “Príbeh piešťanskej elektrárne má viac ako sto rokov a teraz bude vyrozprávaný modernými technológiami,” hovorí Tatiana Nevolná, výkonná riaditeľka Rezortu Piešťany. Návštevníci tak …


Continue reading  

Posilnenie financovania samospráv: Kľúč k rozvoju slovenského kúpeľníctva


V posledný septembrový deň sa Bratislava stala dejiskom konferencie „Vizionári – Vízia slovenského kúpeľníctva“. Táto udalosť prilákala odborníkov a lídrov z oblasti cestovného ruchu, ktorí diskutovali o budúcnosti kúpeľníctva na Slovensku. Kúpeľníctvo ako nástroj rozvoja cestovného ruchu Jedným z hlavných rečníkov panelovej diskusie na tému „Kúpeľníctvo a liečivé vody ako klenot Slovenska a nástroj na rozvíjanie cestovného ruchu doma a …


Continue reading  

Strigy, tekvicové slávnosti, špeciality z diviny aj strašidlá na zámku


Jeseň je v plnom prúde a v Piešťanoch je vďaka prírode obzvlášť krásna. Na pozadí farebných scenérií sa budú po celý október konať desiatky podujatí, na ktoré pozýva Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany. Kompletný kalendár podujatí v piešťanskom regióne je dostupný na adrese: https://kalendar.rezortpiestany.sk/podujatia Október v piešťanskom regióne ponúkne gastro zážitky, hody a jarmoky, koncerty aj komediálne predstavenia …


Continue reading