Lehnice

Lehnice sú obec na Slovensku na Žitnom ostrove v okrese Dunajská Streda.


Obec Lehnice sa nachádza na Žitnom ostrove v okrese Dunajská Streda a je komunikačne napojená na cestnú sieť prostredníctvom cesty II/572 Bratislava –Dunajská Streda. Od hlavného mesta je vzdialená 30 km, od okresného mesta 15 km, od Šamorína 15 km a od Senca 24 km. Miestna časť Kolónia zabezpečuje železničné spojenie cez neelektrifikovanú trať Bratislava – Komárno.

Prvý písomný záznam o obci pochádza z roku 1239 pod názvom Legy. V priebehu rokov sa názov menil viackrát, až do dnešnej podoby Lehnice. Pôvodne bola súčasťou bratislavského hradného majetku kráľa Bélu IV., pričom obyvatelia neskôr získali šľachtické výsady.

V minulosti tu stál kaštieľ rodiny Benyovszkých, ktorý bol poschodovou štvorkrídlovou budovou s rohovými vežičkami. Po roku 1929 zostala iba východná časť s osemhrannou vežou a zvyškami prízemných krídel. O rok neskôr gróf Rudolf Benyovszky postavil nový kaštieľ v pseudogotickom štýle podľa anglických a škótskych vzorov. Po roku 1948 bol kaštieľ zoštátnený a slúžil ako politická škola, neskôr ako lôžková časť Ústavu pľúcnych a respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach.

V súčasnosti je kaštieľ majetkom Ústavu pľúcnych a respiračných chorôb a od roku 1991 slúži ako rekreačné stredisko Ministerstva zdravotníctva SR. V areáli parku boli postavené nové budovy a kúpele.

Rodina Benyovszkých mala v obci dve krypty mauzólea – prvá sa nachádzala na starom cintoríne, ktorý bol zrušený. Neskôr si rodina postavila nové mauzóleum na novom cintoríne v secesnom štýle.

Park okolo kaštieľa má charakter lesoparku s mikroklimaticky významnou flórou a faunou pre región. Pôvodný stav parku je zachovaný medzi vchodom a kaštieľom, kde sa nachádzajú letničky a večne zelené stromy. Park predstavuje typickú žitnoostrovskú krajinu.


Places in Lehnice

Objav Viac...  

Reštaurovanie unikátnej sakrálnej pamiatky: Plastika Krista v Žitnoostrovskom múzeu


Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede sa môže pochváliť ďalším významným úspechom. Podarilo sa mu zreštaurovať jedinečný zbierkový predmet – plastiku Krista, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky v zbierkovom fonde múzea. Historický kontext plastiky Táto cenná pamiatka, vyrobená z dreva listnatého stromu a zdobená olejovou farbou, sa datuje približne do roku 1900. Predpokladá sa, že plastiku vytvoril regionálny rezbár, a …


Continue reading  

Letné novinky v Trnavskom kraji zážitkov: Gabčíkovo aj ryžovanie zlata


Úvod letných prázdnin v Trnavskom kraji zážitkov patrí pohodovým splavom. Turisti, ktorým sa zážitky na riekach zapáčia, ich môžu obohatiť aj o ryžovanie zlata. Ďalšou novinkou sú celodenné výlety k Vodnému dielu Gabčíkovo a na termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi. Ešte pred prázdninami sa uskutočnia aj posledné dve Cyklotúlačky po Žitnom ostrove. Nové zážitky upozorňujú na viaceré atraktivity „Na blížiacu …


Continue reading  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading