Horná Potôň

Horná Potôň je obec na Slovensku v okrese Dunajská Streda.


Prvá písomná zmienka o Hornej Potôni sa datuje do roku 1255 ako Superior Potun, neskôr ako Felsew Pathon (1435). Je možné, že pôvodne nešlo o samostatnú obec, ale o časť potonskej zeme alebo predchodkyňu neskoršej obce Lőgér Patony. V prameňoch sa často strieda s pomenovaním Leuger Pathon (1524), Leger Paton (1553) a Lögör Patony (1773).

Horná Potôň v dnešnej podobe vznikla v roku 1940 spojením s Benkovou Potôň a v roku 1960 s Čečínskou Potôň (v rokoch 1940-1960 bola súčasťou obce Michal na Ostrove).

Lőgérska Potôň v 13. storočí patrila k majetku arpádovských kráľov a neskôr k ostrihomskému arcibiskupstvu a holickej arcibiskupskej stolici. Toto sa spomína aj v nariadení Ľudovíta II. adresovanom holickej stolici. V portálnom súpise z roku 1553 je uvedená ako kráľovský majetok.

V roku 1877 ničivý požiar zničil väčšinu domov s trstinovou strechou v obci. K Lőgérskej Potôni patrí aj samota Nagyhegymajor.

Benkova Potôň sa spomína v listine ostrihomského arcibiskupa Boleslava z roku 1323 pod názvom Benkeháza, pričom oslobodzuje tu žijúcich poddaných. Obec patrila k holickej arcibiskupskej stolici, čo potvrdzuje listina z roku 1466. V portálnom súpise z roku 1553 je uvedená ako kráľovský majetok patriaci bratislavskému hradu.

Čečínska Potôň, jedna zo sídiel na bývalej potonskej zemi (Patonyföld), sa spomína v listine z roku 1441 ako Czeczenpathon. Názov mohol mať slovanské súvislosti, ako uvádza J. Stanislav vo svojej práci Slovenský juh v stredoveku. V portálneho súpisu z roku 1553 je uvedená ako kráľovský majetok so šiestimi portami.

Na začiatku minulého storočia obec patrila Pálffyovcom a v súpise z roku 1828 mal Čečínska Potôň 35 domov a 279 obyvateľov.


Atraktívne miesta: Horná Potôň

Objav Viac...  

Jazdecký festival v Malom Blahove


Sobota 5. júla 2025 sa zapíše do sŕdc všetkých milovníkov tradícií, jazdeckého športu a dobrej zábavy. Na letisku v Malom Blahove sa uskutoční IX. Žitnoostrovský galop, podujatie, ktoré každoročne láka tisíce návštevníkov z celého regiónu. Pripravte sa na deň plný emócií, nezabudnuteľných momentov a pestrého programu. Jazdecké súťaže, hudba a remeslá na jednom mieste Počas celého dňa si prídu na svoje …


Continue reading  

Leto na Žitnom ostrove: Objavte miestne klenoty vďaka bezplatnej kyvadlovej doprave


Žitný ostrov ponúka počas tohtoročného leta jedinečnú príležitosť pre turistov aj miestnych obyvateľov. Od 1. júla 2025 premáva bezplatná autobusová linka, ktorá spája najvýznamnejšie turistické atrakcie regiónu. Návštevníci sa môžu pohodlne prepraviť medzi kúpeľmi Thermal Corvinus vo Veľkom Mederi, Thermalparkom a autobusovou stanicou v Dunajskej Strede, Slovakiaringom v Orechovej Potôni a obľúbeným Malkia Parkom. Okrem toho je v Dunajskej Strede …


Continue reading  

Vzácne dedičstvo Žitného ostrova: Reštaurované citary odhaľujú príbehy našich predkov


Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj (TTSK), úspešne dokončilo reštaurovanie dvoch vzácnych historických citár. Tieto jedinečné hudobné nástroje, ktoré predstavujú dôležitú súčasť kultúrneho dedičstva nášho regiónu, prešli odborným reštaurovaním vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia. Návštevníci múzea tak môžu obdivovať tieto skvosty ľudovej kultúry v plnej kráse ako súčasť stálej expozície tradičných ľudových …


Continue reading