Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi, Horná Potôn

Horná Potôň, malebná obec situovaná v srdci Žitného ostrova, ukrýva vo svojom lone v časti Benkova Potôň zaujímavú stavbu - Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi.


Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi je architektonický skvost a nielen duchovným centrom, ale aj svedkom jej bohatej histórie.

História kostola

Kostol bol postavený v roku 1816 úpravou staršej budovy školy. Jeho klasicistický štýl mu dodáva neopakovateľné čaro a eleganciu. Jednoloďová stavba s pravouhlým záverom a predstavanou vežou je dielom šikovných rúk miestnych remeselníkov.

<yoastmark class=

Exteriér

Fasády kostola sú zdobené lizénami a polkruhovo ukončenými oknami s kvádrovaním. Veža s nárožným štítom, členená lizénami a ukončená korunnou rímsou s malým terčíkom a ihlancovou helmicou, dodáva stavbe majestátnosť.

<yoastmark class=

Interiér

Vnútro kostola je plochostropé, vytvára pocit priestrannosti a pokoja. Jednoduchosť interiéru umocňuje duchovnú atmosféru a nabáda k rozjímaniu.

Súčasnosť

V súčasnosti je kostol v dobrom stave a slúži svojmu pôvodnému účelu. Je miestom stretávania sa veriacich a centrom duchovného života obce.

Kostol je symbolom histórie a duchovného dedičstva

Kostol v Hornej Potôni je nielen architektonickou pýchou obce, ale aj symbolom jej histórie a duchovného dedičstva.

<yoastmark class=


Cyklotúlačky po Žitnom ostrove zavedú výletníkov aj k vrakom lodí


Turisti budú na bicykloch a v sprievode odborníkov spoznávať jedinečnú krajinu okolo Dunaja. O tom, ako sa formovala, prečo by sme ju mali chrániť a aké sú jej najväčšie vzácnosti sa dozvedia prostredníctvom historických faktov i legiend. Cyklotúlačky po Žitnom ostrove Cyklotúlačky po Žitnom ostrove, ktoré pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj, sa budú konať každú júnovú sobotu. Vstupenky …


Continue reading  

K vodám Žitného ostrova bude premávať Cyklobus od vody k vode


Aj počas tohto leta vypraví Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj špeciálne upravený autobus – Cyklobus od vody k vode, ktorý odvezie cestujúcich z Dunajskej Stredy do Gabčíkova aj s ich bicyklami. Štartuje dvakrát denne z centra mesta, stojí pri autokempingu a pokračuje k vodnému dielu. Cyklobus od vody k vode sa vracia Cyklobus od vody k vode sa vráti …


Continue reading  

S Vesnou na vodu: Štvorica výletov odštartuje vodácku sezónu


Splavovanie je v Trnavskom kraji zážitkov čoraz populárnejšie, sezónu zaháji štvorica výletov S Vesnou na vodu. Podujatie S Vesnou na vodu vhodné aj pre deti S Vesnou na vodu sa už tretí raz vyberú milovníci splavov, aby na štyroch tokoch Trnavského kraja otvorili vodácku sezónu. Výlety po vodnej hladine si v deň štátneho sviatku – v stredu 1. mája 2024 …


Continue reading