Kaštieľ rodiny Benyovszkých, Lehnice

V obci Lehnice v okrese Dunajská Streda, neďaleko Bratislavy, sa nachádza pozoruhodný kaštieľ, ktorý kedysi patril významnému šľachtickému rodu Benyovszkých. Kaštieľ rodiny Benyovszkých je impozantná stavba je svedkom búrlivej histórie a zaujímavých osudov svojich majiteľov.


Od baroka ku klasicizmu

Pôvodne malú barokovú kúriu nechal v roku 1793 prestavať na klasicistický kaštieľ Emanuel I. Benyovszky, brat slávneho dobrodruhа Mórica Benyovszkého. Emanuelovi sa podarilo získať grófsky titul, no zdá sa, že prestavba nebola dostatočne veľkolepá.

Nový kaštieľ na prelome storočí

Ľudovít Benyovszky sa rozhodol v roku 1880 postaviť na mieste starého kaštieľa nový. Stavebné práce trvali až do konca 19. storočia. Vznikla tak pôsobivá poschodová štvorkrídlová budova s rohovými vežičkami a bohato zdobenými priečeliami. Súčasťou areálu bol aj rozšírený park.

<yoastmark class=

Zvláštny osud Rudolfa Benyovszkého

Kaštieľ zdedil po Ľudovítovi jeho syn Rudolf, všestranne nadaný človek. Bol právnikom, hudobníkom a predsedom Žitnoostrovskej muzeálnej spoločnosti. Po roku 1920 mu však zhabali väčšinu majetku a Rudolf sa ocitol v ťažkej situácii. V snahe zachrániť, čo sa dalo, začal v roku 1929 búrať starý kaštieľ a stavať nový podľa vlastných plánov.

Nový romantický kaštieľ

Nový kaštieľ, inšpirovaný anglickými a škótskymi vzormi, bol dokončený v roku 1930. Stal sa pýchou Rudolfa Benyovszkého, no po roku 1948 ho zoštátnili a gróf zomrel v biede. Budova slúžila ako politická škola a neskôr ako súčasť Ústavu pľúcnych a respiračných chorôb.

<yoastmark class=

Mauzóleá rodiny Benyovszkých

Rodina Benyovszkých mala v obci dve mauzóleá. Prvé, klasicistickú budovu zo začiatku 19. storočia, zbúrali v roku 1994. Druhé, secesné mauzóleum z prelomu storočí, je skromnejšie, no dodnes stojí na miestnom cintoríne.

Súčasnosť

V súčasnosti sídli v zrekonštruovanom kaštieli nezisková organizácia Vitalita, poskytujúca zdravotnícke a sociálne služby. Vznikla v roku 2003 transformáciou Odborného liečebného ústavu.

Liečebňa dlhodobo chorých v Lehniciach je najväčšie takéto oddelenie nielen v Trnavskom kraji, ale aj na Slovensku so 124 posteľami. Vitalita poskytuje aj ambulantné služby, rehabilitačné procedúry a od roku 2019 špecializovanú nemocnicu zameranú na rehabilitáciu po mozgovej príhode.

Od roku 2004 Vitalita poskytuje sociálne služby v Zariadení opatrovateľskej služby a od roku 2011 v Zariadení pre seniorov. Aktuálne má kapacitu 11 miest v ZOS a 44 miest v ZPS.

<yoastmark class=

Kaštieľ rodiny Benyovszkých je významnou pamiatkou

Kaštieľ rodiny Benyovszkých v Lehniciach je významnou historickou pamiatkou a vďaka organizácii Vitalita slúži zmysluplnému účelu. Poskytuje potrebné zdravotnícke a sociálne služby v regióne a zároveň zachováva kus histórie pre budúce generácie.


Advent v Dunajskej Strede: Vianočné trhy plné zázrakov a tradícií


Adventné obdobie v Dunajskej Strede prichádza s novou energiou a špeciálnou atmosférou. Tento rok sa obnovuje tradícia Vianočných trhov, ktoré ponúknu návštevníkom zážitky plné vôní, svetiel a sviatočnej nálady. Pripravte sa na advent, ktorý vás zahreje nielen varené víno, ale aj program bohatý na kultúru a tradície. Vianočné trhy na novom mieste Vianočné trhy v Dunajskej Strede sa tento rok …


Continue reading  

Šamorín: Projekt Moderné kláštory – zrekonštruujú kláštor Paulánov


Mesto Šamorín v spolupráci so Szent Mór Bencés Priorát z Győru úspešne získalo dotáciu z programu Interreg na pokračovanie projektu Moderné kláštory II. Informovalo o tom mesto Šamorín. Cezhraničná spolupráca pre kultúrny rozvoj Tento projekt, s celkovou dotáciou 724 769,30 eur, je zameraný na renováciu kultúrnych pamiatok a ich transformáciu na nové turistické atrakcie. Skúsenosti z predchádzajúceho projektu Moderné kláštory, realizovaného …


Continue reading  

Reštaurovanie unikátnej sakrálnej pamiatky: Plastika Krista v Žitnoostrovskom múzeu


Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede sa môže pochváliť ďalším významným úspechom. Podarilo sa mu zreštaurovať jedinečný zbierkový predmet – plastiku Krista, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky v zbierkovom fonde múzea. Historický kontext plastiky Táto cenná pamiatka, vyrobená z dreva listnatého stromu a zdobená olejovou farbou, sa datuje približne do roku 1900. Predpokladá sa, že plastiku vytvoril regionálny rezbár, a …


Continue reading