Kaštieľ rodiny Benyovszkých, Lehnice

V obci Lehnice v okrese Dunajská Streda, neďaleko Bratislavy, sa nachádza pozoruhodný kaštieľ, ktorý kedysi patril významnému šľachtickému rodu Benyovszkých. Kaštieľ rodiny Benyovszkých je impozantná stavba je svedkom búrlivej histórie a zaujímavých osudov svojich majiteľov.


Od baroka ku klasicizmu

Pôvodne malú barokovú kúriu nechal v roku 1793 prestavať na klasicistický kaštieľ Emanuel I. Benyovszky, brat slávneho dobrodruhа Mórica Benyovszkého. Emanuelovi sa podarilo získať grófsky titul, no zdá sa, že prestavba nebola dostatočne veľkolepá.

Nový kaštieľ na prelome storočí

Ľudovít Benyovszky sa rozhodol v roku 1880 postaviť na mieste starého kaštieľa nový. Stavebné práce trvali až do konca 19. storočia. Vznikla tak pôsobivá poschodová štvorkrídlová budova s rohovými vežičkami a bohato zdobenými priečeliami. Súčasťou areálu bol aj rozšírený park.

<yoastmark class=

Zvláštny osud Rudolfa Benyovszkého

Kaštieľ zdedil po Ľudovítovi jeho syn Rudolf, všestranne nadaný človek. Bol právnikom, hudobníkom a predsedom Žitnoostrovskej muzeálnej spoločnosti. Po roku 1920 mu však zhabali väčšinu majetku a Rudolf sa ocitol v ťažkej situácii. V snahe zachrániť, čo sa dalo, začal v roku 1929 búrať starý kaštieľ a stavať nový podľa vlastných plánov.

Nový romantický kaštieľ

Nový kaštieľ, inšpirovaný anglickými a škótskymi vzormi, bol dokončený v roku 1930. Stal sa pýchou Rudolfa Benyovszkého, no po roku 1948 ho zoštátnili a gróf zomrel v biede. Budova slúžila ako politická škola a neskôr ako súčasť Ústavu pľúcnych a respiračných chorôb.

<yoastmark class=

Mauzóleá rodiny Benyovszkých

Rodina Benyovszkých mala v obci dve mauzóleá. Prvé, klasicistickú budovu zo začiatku 19. storočia, zbúrali v roku 1994. Druhé, secesné mauzóleum z prelomu storočí, je skromnejšie, no dodnes stojí na miestnom cintoríne.

Súčasnosť

V súčasnosti sídli v zrekonštruovanom kaštieli nezisková organizácia Vitalita, poskytujúca zdravotnícke a sociálne služby. Vznikla v roku 2003 transformáciou Odborného liečebného ústavu.

Liečebňa dlhodobo chorých v Lehniciach je najväčšie takéto oddelenie nielen v Trnavskom kraji, ale aj na Slovensku so 124 posteľami. Vitalita poskytuje aj ambulantné služby, rehabilitačné procedúry a od roku 2019 špecializovanú nemocnicu zameranú na rehabilitáciu po mozgovej príhode.

Od roku 2004 Vitalita poskytuje sociálne služby v Zariadení opatrovateľskej služby a od roku 2011 v Zariadení pre seniorov. Aktuálne má kapacitu 11 miest v ZOS a 44 miest v ZPS.

<yoastmark class=

Kaštieľ rodiny Benyovszkých je významnou pamiatkou

Kaštieľ rodiny Benyovszkých v Lehniciach je významnou historickou pamiatkou a vďaka organizácii Vitalita slúži zmysluplnému účelu. Poskytuje potrebné zdravotnícke a sociálne služby v regióne a zároveň zachováva kus histórie pre budúce generácie.


Cyklotúlačky po Žitnom ostrove zavedú výletníkov aj k vrakom lodí


Turisti budú na bicykloch a v sprievode odborníkov spoznávať jedinečnú krajinu okolo Dunaja. O tom, ako sa formovala, prečo by sme ju mali chrániť a aké sú jej najväčšie vzácnosti sa dozvedia prostredníctvom historických faktov i legiend. Cyklotúlačky po Žitnom ostrove Cyklotúlačky po Žitnom ostrove, ktoré pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj, sa budú konať každú júnovú sobotu. Vstupenky …


Continue reading  

K vodám Žitného ostrova bude premávať Cyklobus od vody k vode


Aj počas tohto leta vypraví Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj špeciálne upravený autobus – Cyklobus od vody k vode, ktorý odvezie cestujúcich z Dunajskej Stredy do Gabčíkova aj s ich bicyklami. Štartuje dvakrát denne z centra mesta, stojí pri autokempingu a pokračuje k vodnému dielu. Cyklobus od vody k vode sa vracia Cyklobus od vody k vode sa vráti …


Continue reading  

S Vesnou na vodu: Štvorica výletov odštartuje vodácku sezónu


Splavovanie je v Trnavskom kraji zážitkov čoraz populárnejšie, sezónu zaháji štvorica výletov S Vesnou na vodu. Podujatie S Vesnou na vodu vhodné aj pre deti S Vesnou na vodu sa už tretí raz vyberú milovníci splavov, aby na štyroch tokoch Trnavského kraja otvorili vodácku sezónu. Výlety po vodnej hladine si v deň štátneho sviatku – v stredu 1. mája 2024 …


Continue reading