Malá Mača

Trnavský kraj je domovom obce Malá Mača, ktorá sa nachádza v okrese Galanta, v regióne Dolné Považie.


Súčasťou tohto regiónu je aj obec s nadmorskou výškou 121 metrov. Rozprestiera sa na ploche 7,97 km² alebo 797 hektárov a jeho obyvateľstvo dosahuje 599 ľudí k dátumu 31. decembra 2022, čo zodpovedá hustote obyvateľstva 75,16 osôb na kilometer štvorcový.

Podľa ústnej tradície je Malá Mača staroveká. Existovala tu ešte predtým, ako bola založená susedná obec Diósegu, dnes známa ako Sládkovičovo. Jej historickým pozostatkom je kostol postavený za éry Arpádovcov. Obec prešla ťažkým obdobím počas tureckého panstva v Uhorsku, keď bola často vystavená tureckým inváziám. Spôsobilo to, že obyvatelia opustili svoje domovy okolo kostola a presťahovali sa na miesto súčasnej obce. Vtedy to miesto bolo močiarom porasteným nepreniknuteľnými lužnými lesmi a poskytovalo im ochranu pred tureckými útokmi.

Po skončení tureckej hrozby sa obyvatelia už nevrátili na svoje pôvodné bývanie. Stará obec okolo kostola zostala opustená a jej budovy sa postupne rozpadli a zanikli. To vysvetľuje aj súčasnú polohu kostola, ktorý je jediným zachovaným objektom z pôvodnej obce a nachádza sa v otvorenom poli, asi 1000 metrov od súčasnej obce. Na pamiatku tureckých časov je na vežovom kríži zavesený konský chvost a plechový polmesiac.

Historické svedectvo uvádza, že prvý písomný doklad o obci pochádza z roku 1326 a je zaznamenaný v medzepisnom denníku, ktorý uvádza jej pôvodné meno.

V obci Malá Mača sa nachádzajú aj cenné pamiatky. Medzi ne patrí Rímskokatolícky Kostol sv. Margity Antiochijskej. Ide o jednoloďovú románsku stavbu s pravouhlým ukončením presbytéria a predstavanou vežou, z prvej polovice 13. storočia. Kostol prešiel viacerými úpravami a rekonštrukciami od gotického obdobia, cez barok až po rok 1948. Od roku 2005 prebieha systematický výskum a obnova kostola.

V obci sa tiež nachádza Trojičný stĺp, klasicistické súsošie z roku 1832. Rovnako aj dedinská zvonica, drevená stavba z agátového dreva, kde sú uložené tri zvony.


Places in Malá Mača

Objav Viac...