Abrahámsky park, Abrahám

Abrahámsky park, nachádzajúci sa v sympatickej obci Abrahám v okrese Galanta, predstavuje miesto, kde sa história snúbi s prírodnou krásou.


Abrahámsky park – tento chránený areál, ktorý je pod ochranou štátnej správy prírody Dunajské luhy, ponúka návštevníkom jedinečnú možnosť spoznať bohatú flóru a faunu, ako aj pozoruhodné historické pamiatky.

Historický park s bohatou minulosťou

Vznik parku sa datuje do 19. storočia, kedy bol lužný les premenený na súčasť okolia rozľahlého kaštieľa. Dnes sú z kaštieľa, ktorý postavil slávny rod Esterháziovcov, už len ruiny, ale park si zachoval svoju historickú atmosféru. Ochrana tohto územia sa zameriava na zachovanie historického parku. V ňom prevládajú listnaté dreviny, najmä dub letný, lipy, javory a hrab obyčajný mimoriadnych rozmerov. Táto oblasť je súčasťou lesného komplexu Časlov a je domovom pre bohatú flóru bylinných druhov.

Zánik secesného kaštieľa

V roku 1899 bol na tomto mieste postavený secesný kaštieľ, ktorý však po vojne v rokoch 1948 – 1949 postupne zbúrali miestni obyvatelia. Táto udalosť zanechala v parku len tiché svedectvo o niekdajšej sláve a opomína na časy, keď bol kaštieľ srdcom tohto územia.

Prírodné a historické skvosty parku

Abrahámsky park je ideálnym miestom pre pokojné prechádzky, počas ktorých môžete obdivovať krásu starého lesa a objavovať zaujímavosti, ako sú Krížová cesta alebo ruiny starého kaštieľa. Na rôznych miestach sú umiestnené informačné tabule, ktoré vás oboznámia s históriou a prírodnými zvláštnosťami parku.

Šľachtické kúpalisko a maklura pomarančová

Medzi najväčšie atrakcie patrí bezpochyby šľachtické kúpalisko, ktoré kedysi využívali Esterháziovci, a unikátny strom maklura pomarančová, zasadený grófom Karolom Eszterházim. Tento exotický strom, známy aj ako indiánska pomaranča, dodáva miestu exkluzívny nádych. Jeho plody, hoci v našich podmienkach nedozrievajú, sú zaujímavou botanickou raritou.

Výzva na objavovanie

Abrahámsky park je teda miestom, kde sa prelína história s prírodnou krásou, a ponúka ideálny únik od každodennej reality. Či už máte záujem o históriu, prírodu alebo len hľadáte miesto na pokojnú prechádzku, Abrahám a jeho park vám určite majú čo ponúknuť. Nechajte sa očariť týmto skrytým klenotom a objavte jeho príbehy a tajomstvá, ktoré čakajú na to, aby boli znovu objavené.