Petrova Ves

Obec Petrova Ves, ktorej história siaha až do 14. storočia, je jedným z pokladov Slovenska, ktorý leží v malebnej Chvojnickej pahorkatine.


Jej poloha je takmer ideálna – len desať kilometrov severne od Šaštína-Stráže, čo je miesto známe pre svoj pútnický chrám.

Petrova Ves bola spomínaná v písomnostiach už v roku 1392 ako súčasť holíčskeho panstva. Jej pôvodný názov bol Peterfalua alebo Petri Villa, čo naznačuje, že prví obyvatelia obce mali pravdepodobne blízky vzťah k petrovi, patrónovi rybárov a cestovateľov. Tieto pôvodné názvy sa postupom času vyvinuli do dnešnej formy – nemeckého Petersdorf a slovenského Petrova Ves.

Dlhé roky, presne povedané až do roku 1736, bola obec v države Czoborovcov. V tomto roku ju však tento rody, spolu so svojim ostatným majetkom, predali Habsburgovcom. Táto udalosť mala zásadný vplyv na ďalší vývoj Petrovej Vsi.

V druhej polovici 20. storočia sa v Petrovej Vsi začala ťažiť ropa. Tento krok priniesol obci ekonomický rast a preslávil ju nielen v rámci Slovenska, ale aj za jeho hranicami. Ropa sa tu ťaží dodnes a je jedným z hlavných zdrojov príjmov obce.

Dominantou obce Petrova Ves je rímsko-katolícky kostol sv. Ducha. Tento prekrásny gotický kostol bol postavený v druhej polovice 14. storočia a v roku 1762 bol prestavaný do barokového štýlu. Kostol je obľúbeným miestom pre veriacich aj turistov, ktorí ho obdivujú za jeho architektonickú krásu a historickú hodnotu.

Na konci obce stojí kaplnka sedembolestnej Panny Márie, ktorá je tiež súčasťou historického dedičstva Petrovej Vsi. Táto kaplnka bola postavená v roku 1845 a je dôležitým miestom pre kresťanskú komunitu v obci.

Petrova Ves je teda obcou, ktorej historia a prírodné krásy priťahujú návštevníkov z celého sveta. Jej unikátna poloha a bohatá história robia z Petrovej Vsi miesto, ktoré stojí za návštevu.


Places in Petrova Ves

Objav Viac...  

V Kopčanoch pripravujú prezentáciu unikátneho odchytu divých kačíc


Obec Kopčany získala grant z Fondu na rozvoj Trnavského kraja na projekt s názvom: Prezentácia unikátneho odchytu divých kačíc v Kopčanoch prostredníctvom zábavných a interaktívnych prvkov. Informovala o tom Erika Okániková z obce Kopčany. Projekt je zameraný na vybudovanie verejnej infraštruktúry s cieľom zachovania a prezentácie kultúrneho dedičstva. „Zároveň je cieľom budovať pozitívny vzťah k hodnotám miesta a tvorbe genius loci unikátneho …


Continue reading  

Skalica otvára brány do minulosti: Prinesie unikátne okná do histórie


Skalica, malebné mesto na západnom Slovensku, sa chystá spustiť jedinečný projekt, ktorý obyvateľom aj návštevníkom poskytne fascinujúci pohľad do bohatej histórie mesta. Vďaka nedávno schválenej dotácii od Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry sa v centre Skalice čoskoro objavia tri “Okná do minulosti” – dizajnové sklenené tabule, ktoré prostredníctvom dobových fotografií a líniových kresieb odhalia, ako vyzerali dnes už neexistujúce budovy a …


Continue reading  

OOCR Záhorie a Kopanice hľadá najkrajšie fotografie z dvoch regiónov


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice vyhlásila 7. ročník fotografickej súťaže. Je určená amatérskym aj profesionálnym fotografom. Informoval o tom výkonný riaditeľ organizácie Martin Lidaj. Ide o tradičnú aktivitu organizácie. Vzhľadom k jej nedávnemu rozšíreniu o ďalších členov budú tento rok hodnotené dve kategórie – ZÁHORIE aj KOPANICE. „Cieľom súťaže je priblížiť najkrajšie miesta v oboch regiónoch, kde naša …


Continue reading