Jabloňová Krížová cesta, Petrova Ves

V časoch covidovej pandémie, neistoty a obmedzení sa členovia farského spoločenstva Petrovej Vsi a Letničia rozhodli konať. Spoločnými silami sa pustili do obnovy starého jabloňového sadu, v ktorom vytvorili unikátnu Krížovú cestu. Tá sa stala symbolom ich viery a novej nádeje.


Od myšlienky k realizácii

Celý projekt sa zrodil na jeseň roku 2020 a už o necelý rok neskôr sa podarilo dielo dokončiť. Počas jesenných a jarných mesiacov sa konali viaceré brigády členov farského spoločenstva a Občianskeho združenia PETROVILLA. Výdatnú pomoc poskytol aj Obecný úrad v Petrovej Vsi.

Jabloňová Krížová cesta, Petrova Ves

Jabloňová Krížová cesta, Petrova Ves

Príprava prostredia

Prvým krokom bolo zrezanie bujných krovín a ošetrenie dlho neudržiavaných jabloní. Takto sa pripravilo vhodné prostredie pre jednotlivé zastavenia Krížovej cesty. Vďaka štedrým darcom, ktorí prispeli materiálom, mohla výstavba začať.

Zastavenia Krížovej cesty

Krížová cesta pozostáva z 15 dvojmetrových drevených krížov. Na každom z nich je upevnený pieskovcový reliéf zobrazujúci jednotlivé výjavy. Na konci cesty sa týči šesť metrov vysoký drevený kríž z červeného smreku, ktorý bol osadený 13. marca 2021.

Jabloňová Krížová cesta, Petrova Ves

Jabloňová Krížová cesta, Petrova Ves

Dotvorenie okolia

Po osadení krížov nasledovalo umiestnenie lavičiek a úprava okolia jednotlivých zastavení. Tie si vzali pod patronát viaceré rodiny a spoločenstvá. Posledným prvkom sa stal obetný stôl vyrobený z pňa mohutného stromu.

Slávnostné požehnanie

Po takmer ročnom úsilí bola Jabloňová Krížová cesta 10. júla 2021 slávnostne požehnaná ThLic. Jaroslavom M. Cárom, vikárom provinciálneho kustóda minoritov. Toto miesto sa tak stalo oficiálnym duchovným a oddychovým centrom.

Jabloňová Krížová cesta, Petrova Ves

Jabloňová Krížová cesta, Petrova Ves

Oddych a úžitok z úrody

Okrem duchovného povzbudenia a relaxu ponúka Jabloňová Krížová cesta aj úžitok z úrody omladených jabloní. Tie sa každú jeseň odvďačia svojim pestovateľom chutnými plodmi tradičných odrôd Spartan, Idared a Golden Delocious.

Jabloňová Krížová cesta je dôkazom sily spoločenstva

Jabloňová Krížová cesta v Petrovej Vsi je dôkazom toho, čo dokáže spoločenstvo ľudí, keď sa rozhodne konať. Vďaka ich úsiliu vzniklo miesto, ktoré ponúka oddych, duchovné povzbudenie a v neposlednom rade aj chutné plody miestnych jabloní.

Jabloňová Krížová cesta, Petrova Ves


Objavte Secesiu v Záhorskom múzeu


Záhorské múzeum v Skalici, patriace pod Trnavský samosprávny kraj, pripravilo výstavu, ktorá odhaľuje krásu secesného výtvarného štýlu a života na prelome storočí. Návštevníci majú jedinečnú príležitosť obdivovať diela a predmety z obdobia, ktoré formovalo modernú európsku kultúru. Výnimočná kolekcia nábytku Dušana Jurkoviča Výstava sa pýši prvou verejnou prezentáciou 11 kusov nábytku, ktoré po dôkladnej reštaurácii prezentuje múzeum. Tieto kusy osobne …


Continue reading  

Letná turistická sezóna v Skalici vo vynovenom šate


Letnú turistickú sezónu sa v Skalici rozhodli tento rok zmodernizovať a zatraktívniť pre návštevníkov. Sezónu v Skalici odštartuje Trdlofest Sezónu odštartuje už tradične 18. mája obľúbené podujatie Trdlofest, ktoré sa bude konať vo Františkánskej záhrade. Návštevníci sa môžu tešiť na ochutnávku tradičných skalických špecialít ako Skalický trdelník a vína Skalický rubín. „Ako novinka sa bude ponúkať šumajster a súčasťou Trdlofestu bude aj súťaž …


Continue reading  

Noc múzeí a galérií na zámku Holíč


Holíčsky zámok sa už tradične zapája do obľúbeného podujatia Noc múzeí a galérií. Tento rok sa bude konať 18. mája 2024 a návštevníci sa môžu tešiť na bohatý program. Okrem prehliadok zámku a múzea budú pripravené aj kostýmové prehliadky a ďalšie atrakcie. Prehliadky zámku Počas Noci múzeí a galérií budú prebiehať prehliadky zámku v pravidelných intervaloch. Návštevníci si budú môcť …


Continue reading