Jalšové

Jalšové, malebná obec nachádzajúca sa na Dolnom Považí, je situovaná na výbežku Podunajskej nížiny.


S rozlohou 933 hektárov je umiestnená na ľavom brehu rieky Váh, pri západnom okraji Krahulčích vrchov, ktoré sú súčasťou Považského Inovca. Domovom je pre 486 obyvateľov a administratívne spadá pod okres Hlohovec v rámci Trnavského samosprávneho kraja. Cez Jalšové vedie hlavná cesta spojujúca Piešťany a Hlohovec.

Jeho súčasný názov, ako aj jeho staršie varianty (Wsleu, Elsew, Jalsew, Jalsawa), sú odvodené od stromu jelše, ktorý v minulosti charakterizoval vegetáciu v obci.

Jalšové je historicky známe, prvé písomné zmienky o tejto obci sa datujú už do roku 1352, ale jej história siaha ešte ďalej. Pôvodne bola obec majetkom zoborského opátstva, ale v roku 1393 ju získalo hlohovské panstvo.

V Jalšovom sa nachádza historická pamiatka – rotunda z 10. – 12. storočia, ktorá bola pôvodne postavená v areáli stredovekého hradiska. V 19. storočí k nej bola pristavaná z východnej strany nová loď a presbytérium. Posledné významné úpravy na objekte zrealizoval gróf Nyári a rotunda slúžila ako náboženské miesto pre evanjelickú komunitu drevorubačov.

Zaujímavosťou je, že v minulosti obec používala pečať na opečatenie dokumentov, jej zobrazenie z roku 1781 je uschované v štátnom archíve v Nitre.

Jalšové je obklopené nádhernou prírodou

Jalšové je obklopené nádhernou prírodou, kde turisti majú nekonečné možnosti objavovania. Cez Považský Inovec vedie sieť turistických a cyklistických trás, ktoré sú vhodné pre náročnejších turistov, ale aj pre rodiny s deťmi. Turistická a cyklistická mapa Považský Inovec – Piešťany je vynikajúcim pomocníkom.

Jalšovské chaty na trase turistického chodníka Považský Inovec sú zaujímavosťou obce. Sú známe ako vyhliadka Chata Inovec. Nachádzajú sa v lesnom prostredí, ponúkajú možnosť ubytovania a stravovania. Pre návštevníkov oddychového areálu sú k dispozícii aj športoviská – bazén a multifunkčné ihrisko. Tiché prostredie s nádhernou vyhliadkou je ideálnym miestom na relax.

Kľúčovým symbolom obce, ktorej zobrazenie je zachované v štátnom archíve v Nitre z roku 1781, je pečať používaná pre opečatenie dokumentov. Kolopis pečate nesie nápis JALSO:POSESIONIS, v pečatnom poli je obraz holubice so žiarou navôkol – symbolom ducha, ktorému je zasvätený kostol.

Dnešný erb obce Jalšové tvorí holubica so zlatou žiarou v červenom štíte.

Jalšové je skutočne rajom pre milovníkov histórie, prírody a turistiky.


Places in Jalšové

Objav Viac...