Kostol sv. Ducha, Jalšové

Kostol sv. Ducha, ktorý sa tiež v niektorých zdrojoch uvádza aj ako rotunda, predstavuje jednu z najzaujímavejších stredovekých pamiatok, ktoré Trnavský kraj ponúka. Tento skrytý klenot, ukrytý v malebnej dedinke Jalšové, má bohatú históriu a pôsobivú architektúru, ktorá pritiahne každého milovníka histórie.


Počiatky Rotundy

Kostol sv. Ducha sa pýši svojim vznikom v období konca 12. až prvej polovice 13. storočia. Postavená bola na okraji obce Jalšové, na vyvýšenine v areáli zaniknutého hradiska. Jej prítomnosť je dôkazom bohatej histórie a významu, ktorý táto oblasť kedysi mala.

Prestavby a zmeny

V priebehu storočí prešiel kostol niekoľkými významnými zmenami. Prvého výrazného prestavania sa dočkal v 15. storočí, kedy bola pristavaná pozdĺžna loď zakončená polygonálnym presbytériom. V 19. storočí sa uskutočnila ďalšia prestavba, ktorá rozšírila jeho kapacitu. Posledná výrazná zmena nastala v roku 1957, keď bola pristavaná nová sakristia.

Kostol sv. Ducha, Jalšové Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Ducha, Jalšové Autor: Vladimír Miček

Architektonické charakteristiky

Kostol sv. Ducha je pozoruhodný svojou románskou architektúrou. Centrálna časť má priemer 625 cm a steny sú široké približne 100 cm. Táto časť je zakončená drevenou vežičkou s ihlancovitou strechou, ktorá dodáva stavbe osobitý charakter.

Zaujímavosti a zasvätenie

Okrem architektonických zvláštností sa kostol pýši aj zaujímavou históriou. Napriek tomu, že je všeobecne zasvätený svätému Duchu, existujú dôkazy o zasvätení svätému Martinovi. Toto dvojité zasvätenie je predmetom diskusií a skúmania.

Kostol sv. Ducha, Jalšové Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Ducha, Jalšové Autor: Vladimír Miček

Súčasný stav a využitie

Dnes patrí Kostol sv. Ducha rímskokatolíckej cirkvi a slúži ako filiálny chrám. Aj napriek problémom s vlhnutím stien je v dobrom stave a pravidelne sa tu konajú bohoslužby.

Praktické informácie pre návštevníkov

Obec Jalšové, kde sa kostol nachádza, je situovaná približne 9 km severne od Hlohovca, a je ľahko dostupná pre záujemcov o históriu a architektúru. Pre viac informácií o bohoslužbách a návštevách sa odporúča kontaktovať miestny farský úrad. Kontakt na farský úrad: 033/773 6117.

Kostol sv. Ducha je bezpochyby fascinujúcim miestom, ktoré ponúka jedinečný pohľad na stredovekú architektúru a históriu nielen Trnavského kraja ale aj celého Slovenska. Jeho tajomstvá a príbehy sú lákadlom pre každého, kto sa chce ponoriť do minulosti a objavovať skryté poklady našej krajiny.