Radimov

Radimov, malebná obec, ktorá sa od pradávna tiahne v údolí Chvojnickej pahorkatiny, sa prvýkrát rozliala na stránkach histórie v roku 1392.


Dávno pred tým, ako ju moderní historici začali zapisovať do učebníc ako Radimov, bolo jej pôvodné meno Radymow. Kúsok etymológie vám poodhalí, že názov vznikol spojením mena Radim a označenia pre vlastníctvo domu, dvora alebo pozemku.

Za týchto dávnych čias, obec patrila k holíčskemu panstvu, ktoré malo v minulosti vo svojich rukách mnoho majetkov. Ale najvýznamnejší vlastníci, ktorí sa v priebehu rokov ujali tohto malebného kúsku zeme, boli Czoborovci a Habsburgovci. Tieto silné rodiny, ktoré sa uchádzali o vlastníctvo nad týmto úrodným pozemkom, majú hlboko zakorenený podiel na jeho histórii.

V 18. storočí, keď sa obec rozvíjala a začala sa formovať do podoby, akú poznáme dnes, sa v písomných záznamoch často spomínajú vinice. Miestni obyvatelia, ktorí sa zaoberali poľnohospodárstvom, sa vyznačovali pestovaním konopí. Radimov sa tiež preslávil chovom oviec a tkaním domáceho plátna, čo dodávalo obci jedinečný charakter a zároveň poskytovalo obyvateľom obživu.

Srdcom Radimova je rímsko-katolícky barokový kostol sv. Zuzany, ktorý bol postavený v rokoch 1732 až 1734. Jeho mohutné kamenné steny a krásne detaily sú výsledkom remeselníckych schopností a umenia jeho tvorcov. O niekoľko desaťročí neskôr, v 19. storočí, bol kostol upravený, aby bol ešte krásnejší a účelnejší pre miestnu komunitu.

Takto sa Radimov stal jedinečným miestom, ktoré sa nachádza pätnásť kilometrov južne od Skalice. Týmto smerom sa z obce tiahne krásny výhľad na okolitú prírodu a menšie dedinky, ktoré sú roztrúsené po celom okolí. Každý, kto sem príde, sa neodolateľne zaľúbi do tohto útulného a pokojného miesta, ktoré je ako stvorené na krásne prechádzky a oddych od ruchu veľkomesta.