Sekule

V malebnom kúte Slovenska, asi dvanásť kilometrov juhozápadne od Šaštína-Stráží, sa nachádza obec Sekule.


Táto obec sa rozprestiera na terase rieky Morava, ktorá je srdcom jej krajiny a zdrojom života pre jej obyvateľov. Pohľad na toto idylické miesto je skutočne úchvatný, keďže sa nachádza v nádhernej krajine, kde sa pretína rieka Morava s okolitou prírodou.

Sekule sú navyše prakticky spojené s obcou Moravský Svätý Ján, čo ešte viac zvyšuje jej kultúrnu a sociálnu pestrosť. Spolu tvoria harmonickú symbiózu, ktorá obohacuje životy obyvateľov oboch obcí.

História obce Sekule siaha až do roku 1402, kedy sa o nej objavuje prvá písomná zmienka. Toto miesto je osobitne známe v súvislosti s osídlením strážneho kameňa Siklov. V minulosti, jeho názov sa zachoval v pomenovaní Zekel, ktorý neskôr prešiel do slovenského názvu Sekule a v nemeckom sa vyvinul do názvu Zekeln. Boli súčasťou hradného panstva Ostřý Kameň a tak sa stali dôležitou súčasťou stredovekého života v tomto regióne.

V 16. storočí sa do obce pristahovali chorvátski kolonisti, čo prinieslo do obce novú kultúru a tradície. Obyvatelia Sekúľ sa tradične zaoberali roľníctvom, vinohradníctvom a pestovaním tabaku, ktorý sa následne predával na Morave a v Rakúsku. Tieto činnosti boli základom ekonomiky obce a značne ovplyvňovali jej vývoj.

Sekule tiež ponúkajú návštevníkom mnoho sakrálnych pamiatok, z ktorých je najvýznamnejší rímsko-katolícky kostol Narodenia Panny Márie. Tento neogotický kostol z roku 1878 stojí na mieste pôvodného kostola z roku 1692, ktorý bol počas tureckých vojen zničený. Táto pamiatka nám pripomína históriu obce a jej silu, ktorá prežila aj napriek tým najťažším časom.

Okolie je domovom pre rôzne druhy vtákov, ktoré sa nachádzajú na chránenom území Pasienok. Toto územie je známe ako hniezdisko významných druhov vtákov, čo ho robí obzvlášť atraktívnym pre milovníkov prírody a ornitológov.

Takže, či už ste milovníkom histórie, prírody alebo jednoducho hľadáte pokojné miesto na odpočinok, Sekule sú miestom, kde môžete nájsť všetko toto a ešte oveľa viac.


Places in Sekule

Objav Viac...