Expozícia ľudového bývania, Veľké Úľany

Neďaleko potoka Ereč vo Veľkých Úľanoch stojí vzácny historický dom z roku 1910, ktorý vás prenesie do čias našich prastarých rodičov.


Expozícia ľudového bývania, sprístupnená verejnosti od roku 1992, ponúka autentický pohľad na život na juhu Slovenska v prvej tretine 20. storočia.

Architektúra a konštrukcia domu

Dom ľudového bývania bol postavený z nepálených tehál a jeho strechu pokrýva trstina. Orientácia vchodu na východ a štítu na juh dodáva domu charakteristický ráz. Trojpriestorové usporiadanie pozostáva kuchyne, obytnej izby a komory, čo bolo typické pre región “Matúšovej zeme” (oblasť medzi Malým Dunajom a Váhom).

<yoastmark class=

Interiér a vybavenie

Vstupom do domu sa ocitnete v kuchyni s mohutnou zabudovanou pecou a historickým sporákom z roku 1930. Nájdete tu aj lavičku na vodu, puzdro na hrebene a vešiaky na odevy. Obytná izba je zariadená vzácnym nábytkom a množstvom dobových predmetov a ľudovoumeleckých výrobkov. Nástenky a obrazy s náboženskou tematikou dotvárajú autentickú atmosféru.

Komora – svedectvo zručnosti a pracovitosti

V komore so samostatným vstupom z dvora sa nachádza množstvo úžitkových predmetov a náradia. Nájdete tu pomôcky pri pečení chleba, ako sú koryto, lis na zemiaky, slamenice, prútené košíky či lopár na sádzanie chleba do pece. Rezač na kapustu, maselnica, slamené zásobnice, koše na sušenie ovocia a vyrezávané pracovné náradie sú dôkazom zručnosti a pracovitosti našich predkov.

<yoastmark class=

Expozícia ľudového bývania je unikátnym miestom

Múzeum vo Veľkých Úľanoch je unikátnym miestom. Môžete tu zažiť atmosféru života na slovenskej dedine spred vyše sto rokov. Vďaka starostlivej rekonštrukcii a bohatej zbierke Vlastivedného múzea v Galante sa môžete preniesť do čias našich prastarých rodičov. A zároveň obdivovať ich spôsob života, zručnosť a pracovitosť.

Otváracie hodiny

Informácie v MsKS Veľké Úľany: +421 31 787 81 97

Možnosti vstupu, vstupné

Základné vstupné: 0,50 €
Deti, študenti, dôchodcovia: 0,20 €
Foto, kamera: so súhlasom riaditeľa VMGA
Prístup pre vozičkárov: ÁNO

Kontaktné údaje

Školská ul. 726, 925 22 Veľké Úľany
Tel.: +421 31 780 55 35
E-mail: vlast.muzeum.ga@zupa-tt.sk


20. výročie Mestského múzea v Seredi – oslava histórie a kultúry


Mestské múzeum v Seredi, známe aj ako Fándlyho fara, si 1. mája 2024 pripomenie významné jubileum – 20 rokov od svojho založenia. Toto múzeum, ktoré vzniklo vďaka iniciatíve Občianskeho združenia VODNÝ HRAD, sa stalo neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho života mesta a regiónu. Založenie múzea Múzeum bolo založené na základe uznesenia mestského zastupiteľstva. Od začiatku jeho prevádzkovateľom je Dom kultúry v Seredi. …


Continue reading  

Jarná rovnodennosť: Čas pre nové dobrodružstvá


Jarná rovnodennosť je výnimočným dňom v roku, kedy sa deň a noc vyrovnávajú. Tento astronomický úkaz má veľký význam nielen pre prírodu, ale aj pre cestovný ruch a turistiku. Zároveň symbolizuje príchod jari a s ňou spojené prebúdzanie prírody, ktoré láka ľudí von za novými zážitkami. Význam jarnej rovnodennosti pre cestovný ruch Tento deň je pomyselným štartom turistickej sezóny. S …


Continue reading  

Malý zvon z kaštieľa v Seredi zreštaurovali a zachránili


V 70. rokoch 20. storočia bol v komore nájomného bytu v západnej časti seredského kaštieľa objavený malý zvon. Vzácny nález Tento zvon slúžil v minulosti ako signálny nástroj pre grófov. Za čias baróna Ohrensteina sa ním ohlasovali návštevy. Rodina Behýlová ho venovala do zbierky mestského múzea. Svedok histórie Zvon, odliaty zo špeciálnej zliatiny nazývanej zvonovina, je dôležitým svedkom historických udalostí. …


Continue reading