Kostol svätej Anny, Čierny Brod

V srdci obce Čierny Brod sa nachádza impozantný rímskokatolícky farský Kostol svätej Anny.


Tento architektonický skvost, postavený v roku 1911, predstavuje dokonalú ukážku historizujúceho štýlu. Vďaka svojej monumentálnej jednoloďovej stavbe s polygonálnym uzáverom presbytéria a predstavanou vežou priťahuje pozornosť návštevníkov z blízkeho i ďalekého okolia.

Interiér kostola

Po vstupe do kostola vás očarí jeho jedinečný interiér. Priestory sú zaklenuté náznakom hviezdicovej klenby, ktorá dodáva interiéru nádych elegancie a vznešenosti. V lodi sa nachádzajú tri polia pseudogotickej krížovej klenby, ktoré dokonale dopĺňajú celkový architektonický štýl stavby. Na čele triumfálneho oblúka sa nachádza pôsobivá nástenná maľba od umelca Bercsika, ktorá ešte viac umocňuje duchovnú atmosféru kostola.

Kostol svätej Anny, Čierny Brod Autor: Vladimír Miček

Kostol svätej Anny, Čierny Brod Autor: Vladimír Miček

Historické náhrobky

Pri stene kostola sa nachádzajú staré náhrobky, ktoré pochádzajú z 18. a prvej polovice 19. storočia. Tieto náhrobky sú nemými svedkami bohatej histórie obce a jej obyvateľov. Predstavujú cenné historické artefakty, ktoré si zaslúžia pozornosť návštevníkov.

Veža a exteriér

Veža kostola je ukončená elegantným ihlancom, ktorý sa týči nad obcou a je viditeľný z diaľky. Exteriér kostola je riešený v pseudogotickom štýle s fasádou, ktorá dokonale zapadá do okolitého prostredia. Vďaka svojej monumentálnosti a jedinečnej architektúre je kostol neprehliadnuteľnou dominantou obce.

Kostol svätej Anny, Čierny Brod Autor: Vladimír Miček

Kostol svätej Anny, Čierny Brod Autor: Vladimír Miček

Vzácny obraz sv. Anny a Joachima

V interiéri kostola sa nachádza vzácny voľný obraz s námetom sv. Anny a Joachima, ktorí učia Pannu Máriu. Tento barokový obraz pochádza z druhej polovice 18. storočia a pôvodne sa nachádzal v starej kaplnke. Jeho prítomnosť v kostole ešte viac zvýrazňuje duchovnú hodnotu tohto miesta.

Kostol je nielen miestom duchovného rozjímania

Kostol svätej Anny v Čiernom Brode je nielen miestom duchovného rozjímania, ale aj významnou kultúrnou a historickou pamiatkou. Vďaka svojej jedinečnej architektúre, bohatej histórii a vzácnym umeleckým dielam si zaslúži pozornosť každého návštevníka. Ak sa rozhodnete navštíviť túto obec, rozhodne nevynechajte prehliadku tohto impozantného kostola, ktorý vás očarí svojou krásou a duchovnou atmosférou.

Kostol svätej Anny, Čierny Brod Autor: Vladimír Miček

Kostol svätej Anny, Čierny Brod Autor: Vladimír Miček


Jarná rovnodennosť: Čas pre nové dobrodružstvá


Jarná rovnodennosť je výnimočným dňom v roku, kedy sa deň a noc vyrovnávajú. Tento astronomický úkaz má veľký význam nielen pre prírodu, ale aj pre cestovný ruch a turistiku. Zároveň symbolizuje príchod jari a s ňou spojené prebúdzanie prírody, ktoré láka ľudí von za novými zážitkami. Význam jarnej rovnodennosti pre cestovný ruch Tento deň je pomyselným štartom turistickej sezóny. S …


Continue reading  

Malý zvon z kaštieľa v Seredi zreštaurovali a zachránili


V 70. rokoch 20. storočia bol v komore nájomného bytu v západnej časti seredského kaštieľa objavený malý zvon. Vzácny nález Tento zvon slúžil v minulosti ako signálny nástroj pre grófov. Za čias baróna Ohrensteina sa ním ohlasovali návštevy. Rodina Behýlová ho venovala do zbierky mestského múzea. Svedok histórie Zvon, odliaty zo špeciálnej zliatiny nazývanej zvonovina, je dôležitým svedkom historických udalostí. …


Continue reading  

OOCR Matúšova zem – Mátyusföld sa rozrastá, ponúka aj detského sprievodcu regiónom


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Matúšova zem – Mátyusföld sa postupne etabluje ako významný hráč v oblasti turizmu, čo potvrdzuje jej rozširujúca sa členská základňa – z pôvodných 12 členov sa počet rozrástol na takmer 40. V rámci najmladšej regionálnej organizácie cestovného ruchu na území Trnavského kraja nám bližšie priblížila aktivity za rok 2023 a aj výzvy, ktoré na organizáciu čakajú …


Continue reading