Hoštecná studnička, Radošovce (Skalica)

Hoštecná studnička, obľúbená medzi miestnymi obyvateľmi aj návštevníkmi kúpeľov Smrdáky, ponúka pitnú vodu s liečivými účinkami.


Hoci sa priamo v kúpeľnom parku nenapijete, po príjemnej prechádzke lesmi Chvojnickej pahorkatiny sa pri prameni Maňovskej studienky môžete osviežiť. Hoštecná studnička a jej okolitá príroda láka aj na turistiku v každom ročnom období.

Maňovská alias Hoštecná studnička – oáza pokoja

Názov Maňovská studienka pravdepodobne pochádza od okolitého hája zvaného Manily. Ľudové pomenovanie Hoštecná zas odkazuje na detskú chorobu hoštec, čo označovalo rôzne zápalové ochorenia. Matky sem vodievali svoje ratolesti umývať.

Studnička sa ukrýva v lesoch Chvojnickej pahorkatiny neďaleko obce Radošovce, časť Vieska. Toto tiché miesto s bujnou vegetáciou okrem studienky ukrýva aj zvonicu, dve kaplnky a lavičky na oddych.

Hoštecná studnička

Hoštecná studnička

Obľúbená medzi kúpeľnými hosťami

Hoštecká studnička nie je známa len v okolitých dedinách, ale vyhľadávaná je i kúpeľnými hosťami pre blahodarné účinky vody. Zo Smrdák sa k nej dostanete cez les, takže príjemná prechádzka končí pri osviežujúcom prameni s liečivými vlastnosťami.

Po túre si oddýchnite v kúpeľoch a doprajte si procedúry s miestnou sírnou vodou v rámci liečebných pobytov.

Turistika v každom ročnom období

Okolie studničky je rajom hubárov. Lesné chodníčky sú obľúbené medzi cyklistami a v zime aj bežkármi. Kraj má čaro v každom ročnom období. Neďaleko sa nachádza aj archeologická lokalita hradisko Zámčisko či rozhľadňa Lipky.

Pútnické miesto s omšami

Pri Hoštecnej studničke sa pravidelne konajú omše a miesto je hojne navštevované pútnikmi, ktorí sem chodia uctiť si Pannu Máriu. V roku 2000 bolo zrenovované vďaka obyvateľom Skalice a okolia.

Okolo kamennej jaskyne so sochou Lurdskej Panny Márie vyrástol malý kostolík s vežičkou, krížom a zvonicou. Vedľa kríža s mosadzným korpusom je studnička s vydláždeným priestranstvom. Na pravej strane stojí Muka so životnou sochou Panny Márie.

Hoštecná studnička

Hoštecná studnička

Blahodarné účinky vody

Prameň obsahuje množstvo minerálov. Voda priaznivo pôsobí najmä na kožu, lieči popraskané ruky, chodidlá či ekzém. Obľubujú ju aj ľudia s tráviacimi ťažkosťami. Viaže sa k nej i príbeh o uzdravení zraku dcéry viedenskej šľachtičnej vďaka vyplachovaniu očí.

Povesť o vzniku studienky

Podľa miestnych kroník istý drevorubač s vredmi na rukách prosil o pomoc Pannu Máriu a ruky si umýval v tunajšom pramienku. Vredy zmizli a on z vďačnosti vytvoril jaskyňu so sochou Lurdskej Panny Márie.

Trasy k studienke

K Hoštecnej studničke sa dostanete pešo alebo na bicykli z viacerých obcí. Z Viesky sa vydajte južne na Oreské, odbočte doprava k senníku a lesom k horárni Pavlov. Odtiaľ doľava na rázcestie a vpravo k cieľu.

Zo Smrdák vedie zelená turistická značka cez les, túra trvá asi hodinu. Z Koválova nevedú značené chodníky, no od Kaplnky sv. Urbana sa dá ísť 3,5 km cez lúku a les.

Z Unína smeruje zelená cyklotrasa popod rozhľadňu Lipky k vrchu Zámčisko, kde sa pri rázcestí Radošovce-Vieska napája na červenú trasu medzi Smrdákmi a Radošovcami.

Hoštecná studnička je vďaka dobrej dostupnosti obľúbeným výletným miestom kúpeľných hostí zo Smrdák. Okrem nich je na dosah aj obyvateľom Koválova, Unína a ďalších blízkych dedín. Prísť sa dá pešo či na horskom bicykli lesnými cestami.


Objavte Secesiu v Záhorskom múzeu


Záhorské múzeum v Skalici, patriace pod Trnavský samosprávny kraj, pripravilo výstavu, ktorá odhaľuje krásu secesného výtvarného štýlu a života na prelome storočí. Návštevníci majú jedinečnú príležitosť obdivovať diela a predmety z obdobia, ktoré formovalo modernú európsku kultúru. Výnimočná kolekcia nábytku Dušana Jurkoviča Výstava sa pýši prvou verejnou prezentáciou 11 kusov nábytku, ktoré po dôkladnej reštaurácii prezentuje múzeum. Tieto kusy osobne …


Continue reading  

Letná turistická sezóna v Skalici vo vynovenom šate


Letnú turistickú sezónu sa v Skalici rozhodli tento rok zmodernizovať a zatraktívniť pre návštevníkov. Sezónu v Skalici odštartuje Trdlofest Sezónu odštartuje už tradične 18. mája obľúbené podujatie Trdlofest, ktoré sa bude konať vo Františkánskej záhrade. Návštevníci sa môžu tešiť na ochutnávku tradičných skalických špecialít ako Skalický trdelník a vína Skalický rubín. „Ako novinka sa bude ponúkať šumajster a súčasťou Trdlofestu bude aj súťaž …


Continue reading  

Noc múzeí a galérií na zámku Holíč


Holíčsky zámok sa už tradične zapája do obľúbeného podujatia Noc múzeí a galérií. Tento rok sa bude konať 18. mája 2024 a návštevníci sa môžu tešiť na bohatý program. Okrem prehliadok zámku a múzea budú pripravené aj kostýmové prehliadky a ďalšie atrakcie. Prehliadky zámku Počas Noci múzeí a galérií budú prebiehať prehliadky zámku v pravidelných intervaloch. Návštevníci si budú môcť …


Continue reading