300-ročná lipa, Smrdáky

V obci Smrdáky, známej svojimi liečebnými prameňmi, sa nachádza vzácny poklad - 300-ročná lipa malolistá. Tento majestátny strom je nielen najstarším v dedine, ale aj v širokom okolí. Jeho prítomnosť dodáva obci jedinečný charakter a historickú hodnotu.


Charakteristika stromu

Lipa malolistá, s obvodom kmeňa 484 cm a výškou 15 metrov, je skutočným obrom vo svojom druhu. Odhadovaný vek stromu je úctyhodných 300 rokov, čo z neho robí vzácneho svedka histórie. Rozložitý habitus a estetická hodnota lipy z nej robia výrazný miestotvorný prvok.

Význam pre obec a jej obyvateľov

Obyvatelia Smrdákov si túto lipu nesmierne vážia a považujú ju za cennosť obce. Strom sa stal obľúbeným miestom oddychu pre kúpeľných hostí i domácich. Pod jeho korunou sú umiestnené lavičky, kde si okoloidúci môžu oddýchnuť v príjemnom tieni a vychutnať si výhľad na obec a okolitú krajinu.

300-ročná lipa, Smrdáky Autor: Vladimír Miček

300-ročná lipa, Smrdáky Autor: Vladimír Miček

Vzdelávanie a ochrana

Miestna škola sa snaží upriamovať pozornosť žiakov na túto prírodnú hodnotu. Cieľom je, aby si nastávajúca generácia uvedomila výnimočnosť tejto dreviny a potrebu jej ochrany. Obec Smrdáky sa stará o zachovanie dobrého stavu stromu a v roku 2017 zabezpečila jeho odborné ošetrenie arboristami.

300-ročná lipa je tichým svedkom histórie

300-ročná lipa v Smrdákoch je nielen tichým svedkom histórie, ale aj živým symbolom odolnosti a krásy prírody. Vďaka starostlivosti obce a uvedomelosti jej obyvateľov má tento vzácny strom potenciál obdivovať a tešiť ešte mnohé ďalšie generácie.

300-ročná lipa, Smrdáky Autor Vladimír Miček

300-ročná lipa, Smrdáky Autor: Vladimír Miček


Objavte tajomstvá kaštieľov a kúrií v Senici


Múzeum Senica pripravuje od 25. apríla do 18. mája 2024 jedinečnú výstavu Kaštiele a kúrie starej Senice, ktorá vás prenesie do čias dávno minulých. Výstava odhaľuje históriu honosných stavieb Počas takmer mesiaca budete mať príležitosť spoznať tajomstvá kaštieľov a kúrií, ktoré kedysi dotvárali charakter mesta Senica. Výstava vám populárno-náučnou a interaktívnou formou priblíži nielen históriu týchto honosných stavieb, ale aj …


Continue reading  

Slovenský líder v počte prenocovaní je zo Záhoria


Druhý najvyšší počet prenocovaní na Slovensku podľa priemernej dĺžky pobytu návštevníkov vykázala za minulý rok obec Smrdáky. Slováci v tejto malebnej dedinke neďaleko Senice strávili v priemere až 13,9 nocí. Údaje nedávno zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiky. KrasyTT.SK o tom informoval výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice Martin Lidaj. Smrdáky lákajú domácich aj zahraničných návštevníkov Smrdáky …


Continue reading  

Lesopotulky – výlety, ktoré prekvapia, štartuje nová sezóna


Komentované prehliadky prírodných zaujímavostí Trnavského kraja zážitkov – Lesopotulky, sa konajú každú sobotu od 20. apríla do 1. júna 2024. V novej sezóne viac termínov Pre veľký záujem o výlety v sprievode odborníkov pridala Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj niekoľko termínov. Turisti zamieria k prameňu Trnávky, objavia raky v Malých Karpatoch, ale čakajú ich aj dve novinky. Lístky …


Continue reading