Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie, Ratkovce

V malebnej dedinke Ratkovce sa na miernej vyvýšenine týči nádherný Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie.


Táto sakrálna stavba, postavená pôvodne v barokovom slohu v roku 1756, prešla v priebehu rokov viacerými úpravami a prestavbami. Najvýraznejšia zmena sa udiala po roku 1843, kedy sa v interiéri presadil empírový sloh.

História a architektúra kostola

Kostol sa do súčasnej podoby rozšíril v roku 1896\. Jeho jednoloďový pôdorys má obdĺžnikový tvar s polygonálnym uzáverom. Interiér kostola sa pýši rovným stropom, vstavanou vežou a murovaným orámovaným chórom s organom z roku 1843. Fasády sú dekorované polkruhovými oblúkovými oknami a v miernom rizalite bosážou. Dve farebné okná v polygonálnom uzávere zobrazujú Pannu Máriu s malým Ježiškom a svätého Antona.

K hlavnému vchodu zo západnej strany prilieha malá predsieň, nazývaná žebračnica. Na jej nárožiach sú zamurované dve ľudové kamenné plastiky z polovice 18\. storočia. Zo severnej strany kostola je pristavaná malá sakristia so zamurovaným schodiskom na kazateľnicu.

Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie, Ratkovce

Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie, Ratkovce

Interiér a umelecké skvosty

Sanktuárium kostola, vyvýšené o jeden stupeň a oddelené kovanou mrežou, vytvára pseudorománsky oltár z roku 1896. Ten dopĺňajú plastiky Božieho Srdca Ježišovho a Srdca Panny Márie, ako aj sochy svätého Štefana a svätého Václava. V interiéri lode sa nachádza polychrómovaná drevorezba barokovej Piety z konca 18. storočia a niekoľko menších plastík.

Steny kostola zdobia olejomaľby svätého Jozefa, obraz Trnavskej Panny Márie a olejomaľby krížovej cesty. Najcennejšou pamiatkou je však olejomaľba svätého Jozefa väčšieho formátu, ktorá podľa ústneho podania mohla byť pôvodne oltárnym obrazom malého kostolíka z roku 1706.

Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie, Ratkovce

Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie, Ratkovce

Prestavby a úpravy v 20. storočí

V roku 1934 sa v kostole uskutočnili významné stavebno-maliarske práce. Organový chór bol predĺžený a interiér kostola dostal novú maľovku. Nad presbytériom sa objavili štyri kruhové maľby svätcov a v strede lode veľká stropná maľba znázorňujúca “Reč na hore”. Ľavú stenu zdobí výjav príchodu vierozvestcov Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu.

Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie v Ratkovciach je skvostom sakrálnej architektúry a umeleckého majstrovstva. Jeho história a krása lákajú návštevníkov, ktorí túžia po duchovnom zážitku a obdivujú umenie našich predkov.


Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

Nový rozmer zážitku na vyhliadke Šianec


Vyhliadka Šianec v Hlohovci sa môže pochváliť novou infotabuľou, ktorá obohacuje výletnícky zážitok pre návštevníkov. Prepojenie histórie a moderného turizmu Táto novinka vznikla vďaka spolupráci medzi mestom Hlohovec a Vlastivedným múzeom v Hlohovci. Pridáva tak nový rozmer k poznávaniu a užívaniu krás tohto malebného miesta. Pôvodná tabuľa z roku 2005 už nespĺňala estetické a informačné požiadavky, preto bolo potrebné ju …


Continue reading  

Neptún sa vrátil do Grotty v Zámockej záhrade v Hlohovci


V srdci Zámockej záhrady v Hlohovci sa ukrýva unikátny architektonický skvost – Grotta. Táto umelá jaskyňa, nachádzajúca sa pod prameňom vody vytekajúcim z pieskovcovo ílového masívu, je domovom vzácneho reliéfu boha Neptúna. Avšak, tento poklad sa stal terčom vandalov, čo viedlo k nevyhnutnej reštaurácii. Znovuzrodenie Neptúna Mesto Hlohovec zverilo reliéf do rúk talentovaného odborníka Františka Šmigrovského. Pod jeho vedením Neptún …


Continue reading