Žltý kaštieľ, Dunajská Streda

Žitný ostrov, najväčší a najdlhší z dunajských ostrovov, ukrýva mnoho pokladov. Jedným z nich je Žltý kaštieľ v Dunajskej Strede, ktorý slúži ako sídlo Žitnoostrovského múzea. Prvá zmienka o Žitnom ostrove sa datuje do roku 1250 a odvtedy sa jeho história prelína s osudmi významných rodov a osobností.


História Žltého kaštieľa

Žltý kaštieľ sa nachádza v časti mesta, kedysi nazvanej Pókatelek. Názov odkazuje na fakt, že územie patrilo istému pánovi Pókovi. V roku 1342 získal majetky do vlastníctva prefekt bratislavskej župy Michal Szomor a jeho potomkovia ich spravovali až do konca 19. storočia. Od 15. storočia Szomorovská dynastia používala meno Kondé, preto je Pókatelek považovaný za ich rodové sídlo. Samotný Žltý kaštieľ však dal vybudovať až v 18. storočí veszprémsky biskup Márton Bíró.

Žltý kaštieľ, Dunajská Streda

Žitnoostrovské múzeum, Dunajská Streda

Žitnoostrovské múzeum

Múzeum sídli v priestoroch Žltého kaštieľa a láka návštevníkov zaujímajúcich sa o históriu Dunajskej Stredy, vývoj prírody a dejiny poľnohospodárstva na Žitnom ostrove. Vďaka rekonštrukcii areálu v roku 2015 sa tvár múzea výrazne zmenila. Prestavba oplotenia, vstupnej brány a sadové úpravy umožňujú jedinečný pohľad na budovu, erb kaštieľa a obnovený výstavný pavilón.

Moderný informačný servis

Okrem zaujímavých expozícií ponúka múzeum, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, svojim návštevníkom aj moderný informačný servis. Ten sem láka stále viac milovníkov kultúry, ktorí túžia spoznávať históriu a tradície regiónu.

Žltý kaštieľ, Dunajská Streda

Žitnoostrovské múzeum, Dunajská Streda

Impozantná budova s bohatou históriou

Žltý kaštieľ patrí medzi najimpozantnejšie budovy Dunajskej Stredy. Dvojpodlažný priestranný kaštieľ postavený v roku 1753 na podnet vesprémského biskupa Mártona Padányiho Biróa prešiel počas svojej histórie viacerými ťažkosťami. Od roku 1972 slúži ako sídlo Žitnoostrovského múzea, ktoré predstavuje návštevníkom miestnu históriu a národopisnú zbierku regiónu.

Žltý kaštieľ ponúka fascinujúci pohľad na región a jeho obyvateľov

Žltý kaštieľ a samotné Žitnoostrovské múzeum sú skutočnými klenotmi Žitného ostrova. Ponúkajú fascinujúci pohľad do histórie regiónu a života jeho obyvateľov. Ak sa chystáte navštíviť Dunajskú Stredu, rozhodne nevynechajte prehliadku tohto jedinečného miesta.

Žltý kaštieľ, Dunajská Streda

Žitnoostrovské múzeum, Dunajská Streda


K vodám Žitného ostrova bude premávať Cyklobus od vody k vode


Aj počas tohto leta vypraví Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj špeciálne upravený autobus – Cyklobus od vody k vode, ktorý odvezie cestujúcich z Dunajskej Stredy do Gabčíkova aj s ich bicyklami. Štartuje dvakrát denne z centra mesta, stojí pri autokempingu a pokračuje k vodnému dielu. Cyklobus od vody k vode sa vracia Cyklobus od vody k vode sa vráti …


Continue reading  

S Vesnou na vodu: Štvorica výletov odštartuje vodácku sezónu


Splavovanie je v Trnavskom kraji zážitkov čoraz populárnejšie, sezónu zaháji štvorica výletov S Vesnou na vodu. Podujatie S Vesnou na vodu vhodné aj pre deti S Vesnou na vodu sa už tretí raz vyberú milovníci splavov, aby na štyroch tokoch Trnavského kraja otvorili vodácku sezónu. Výlety po vodnej hladine si v deň štátneho sviatku – v stredu 1. mája 2024 …


Continue reading  

Vnútrozemská delta Dunaja sa začala zaplavovať


Ochranárske združenie BROZ, ktoré sa venuje praktickej ochrane prírody, informovalo o začiatku záplav vnútrozemskej delty Dunaja. Ochranári dosiahli úspech v ochrane prírody Tento objem vody dlhodobo žiadali ochranári. Od soboty 2. marca sa postupne navyšovali prietoky cez nápustný objekt Dobrohošť. Tadiaľ prúdi voda do ľavostrannej ramennej sústavy Dunaja, tzv. vnútrozemskej delty. Cieľom je napojiť túto vzácnu sústavu riečnych ramien a …


Continue reading