Žltý kaštieľ, Dunajská Streda

Žitný ostrov, najväčší a najdlhší z dunajských ostrovov, ukrýva mnoho pokladov. Jedným z nich je Žltý kaštieľ v Dunajskej Strede, ktorý slúži ako sídlo Žitnoostrovského múzea. Prvá zmienka o Žitnom ostrove sa datuje do roku 1250 a odvtedy sa jeho história prelína s osudmi významných rodov a osobností.


História Žltého kaštieľa

Žltý kaštieľ sa nachádza v časti mesta, kedysi nazvanej Pókatelek. Názov odkazuje na fakt, že územie patrilo istému pánovi Pókovi. V roku 1342 získal majetky do vlastníctva prefekt bratislavskej župy Michal Szomor a jeho potomkovia ich spravovali až do konca 19. storočia. Od 15. storočia Szomorovská dynastia používala meno Kondé, preto je Pókatelek považovaný za ich rodové sídlo. Samotný Žltý kaštieľ však dal vybudovať až v 18. storočí veszprémsky biskup Márton Bíró.

Žltý kaštieľ, Dunajská Streda

Žitnoostrovské múzeum, Dunajská Streda

Žitnoostrovské múzeum

Múzeum sídli v priestoroch Žltého kaštieľa a láka návštevníkov zaujímajúcich sa o históriu Dunajskej Stredy, vývoj prírody a dejiny poľnohospodárstva na Žitnom ostrove. Vďaka rekonštrukcii areálu v roku 2015 sa tvár múzea výrazne zmenila. Prestavba oplotenia, vstupnej brány a sadové úpravy umožňujú jedinečný pohľad na budovu, erb kaštieľa a obnovený výstavný pavilón.

Moderný informačný servis

Okrem zaujímavých expozícií ponúka múzeum, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, svojim návštevníkom aj moderný informačný servis. Ten sem láka stále viac milovníkov kultúry, ktorí túžia spoznávať históriu a tradície regiónu.

Žltý kaštieľ, Dunajská Streda

Žitnoostrovské múzeum, Dunajská Streda

Impozantná budova s bohatou históriou

Žltý kaštieľ patrí medzi najimpozantnejšie budovy Dunajskej Stredy. Dvojpodlažný priestranný kaštieľ postavený v roku 1753 na podnet vesprémského biskupa Mártona Padányiho Biróa prešiel počas svojej histórie viacerými ťažkosťami. Od roku 1972 slúži ako sídlo Žitnoostrovského múzea, ktoré predstavuje návštevníkom miestnu históriu a národopisnú zbierku regiónu.

Žltý kaštieľ ponúka fascinujúci pohľad na región a jeho obyvateľov

Žltý kaštieľ a samotné Žitnoostrovské múzeum sú skutočnými klenotmi Žitného ostrova. Ponúkajú fascinujúci pohľad do histórie regiónu a života jeho obyvateľov. Ak sa chystáte navštíviť Dunajskú Stredu, rozhodne nevynechajte prehliadku tohto jedinečného miesta.

Žltý kaštieľ, Dunajská Streda

Žitnoostrovské múzeum, Dunajská Streda


Letné novinky v Trnavskom kraji zážitkov: Gabčíkovo aj ryžovanie zlata


Úvod letných prázdnin v Trnavskom kraji zážitkov patrí pohodovým splavom. Turisti, ktorým sa zážitky na riekach zapáčia, ich môžu obohatiť aj o ryžovanie zlata. Ďalšou novinkou sú celodenné výlety k Vodnému dielu Gabčíkovo a na termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi. Ešte pred prázdninami sa uskutočnia aj posledné dve Cyklotúlačky po Žitnom ostrove. Nové zážitky upozorňujú na viaceré atraktivity „Na blížiacu …


Continue reading  

Pro musica nostra Tyrnaviensi: 7 dní, 7 koncertov, 7 miest


Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy si môžu v termíne od 9. do 15. júna 2024 vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Tretí ročník festivalu otvorí v nedeľu 9. 6. …


Continue reading  

Cyklotúlačky po Žitnom ostrove zavedú výletníkov aj k vrakom lodí


Turisti budú na bicykloch a v sprievode odborníkov spoznávať jedinečnú krajinu okolo Dunaja. O tom, ako sa formovala, prečo by sme ju mali chrániť a aké sú jej najväčšie vzácnosti sa dozvedia prostredníctvom historických faktov i legiend. Cyklotúlačky po Žitnom ostrove Cyklotúlačky po Žitnom ostrove, ktoré pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj, sa budú konať každú júnovú sobotu. Vstupenky …


Continue reading