Socha Barlolámača, Piešťany

Piešťany, známe slovenské kúpeľné mesto, sa pýši unikátnou bronzovou sochou Barlolámača. Toto dielo akademického sochára Roberta Kühmayera stojí pri vstupe na Kolonádový most už niekoľko desaťročí. Socha sa stala symbolom mesta a jeho liečivých kúpeľov, no málokto pozná jej pôvod a význam.


Ľudovít Winter – vizionár a marketingový génius

Za vznikom sochy Barlolámača stojí Ľudovít Winter, syn Alexandra Wintera, ktorý si prenajal piešťanské kúpele od grófa Františka Erdödyho. Ľudovít, vtedy len dvadsaťročný, sa ujal vedenia kúpeľov a svojimi inovatívnymi nápadmi a obchodným talentom ich priviedol k svetovej sláve.

Winter sa zaslúžil o modernizáciu Piešťan, vybudovanie infraštruktúry a rozvoj kúpeľníctva. Jeho vizionárske myslenie a marketingové schopnosti boli kľúčom k úspechu. Jedným z jeho geniálnych nápadov bol práve Lámač bariel.

<yoastmark class=

Zrod symbolu uzdravenia

V roku 1894 Winter poveril začínajúceho kresliara Artura Heyera, aby vytvoril jednoduchý symbol uzdravenia. Heyer prišiel s nápadom postavy lámacej barlu, ktorá sa stala senzáciou a symbolom piešťanských kúpeľov.

Winter si dal Lámača bariel patentovať a chránil ho pred napodobeninami. Symbol sa objavoval na plagátoch a propagačných materiáloch kúpeľov, čím sa stal neoddeliteľnou súčasťou ich identity.

Od kresby k bronzovej soche

Hoci Lámač bariel dlho existoval len na papieri, v roku 1930 sa Ľudovít Winter rozhodol zvečniť ho do bronzu. Úlohy sa zhostil sochár Robert Kühmayer a v roku 1933 bola socha umiestnená pri vstupe na Kolonádový most.

Jediným rozdielom medzi kresbou a sochou je spôsob, akým postava láme barlu – na papieri cez koleno, v bronzovom prevedení v rukách. Presný dátum odhalenia sochy nie je známy, keďže sa pri tejto príležitosti nekonala žiadna slávnosť.

<yoastmark class=

Socha Barlolámača je stelesnením liečivej sily kúpeľov

Socha Barlolámača je viac než len umeleckým dielom – je stelesnením liečivej sily piešťanských kúpeľov a dôkazom marketingového génia Ľudovíta Wintera. Tento symbol, ktorý vznikol pred viac než storočím, dodnes priťahuje pozornosť návštevníkov a pripomína bohatú históriu mesta. Hoci mnohí okolo sochy prechádzajú bez znalosti jej pôvodu, Barlolámač ostáva neodmysliteľnou súčasťou identity Piešťan.

<yoastmark class=


Aprílové podujatia v Piešťanoch: Kultúra, šport a zábava pre všetkých


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany predstavuje aprílové podujatia, ktoré ponúkajú bohatý program pre návštevníkov aj obyvateľov regiónu. S príchodom jari sa začína hlavná turistická sezóna a s ňou aj množstvo podujatí pod holým nebom. Každý si nájde to svoje, či už ide o koncerty, divadlo, turistiku alebo cyklistiku. Hudobné lahôdky v La Musica a inde Hudobná reštaurácia La …


Continue reading  

Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera – oslava mladých talentov v gastronómii


Piešťany sa 26. marca 2024 stanú dejiskom výnimočnej gastronomickej udalosti – Piešťanského pohára Ľudovíta Wintera. Táto súťaž, organizovaná Hotelovou akadémiou Ľudovíta Wintera, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, priláka mladých nadšencov z oblasti sommeliérstva, baristiky, čokolatiérstva, tea tendingu a mixológie. Viac ako 110 súťažiacich študentov z vyše 30 stredných odborných škôl zo Slovenska a Česka sa stretne, aby predviedli svoje …


Continue reading  

Prehliadky Piešťany podľa Wintera sa vracajú po zimnej prestávke


V uliciach ožije príbeh večného optimistu. Blíži sa jarná sezóna zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera. Návštevníci Piešťan opäť dostanú možnosť spoznať históriu kúpeľného mesta prostredníctvom strastiplného príbehu Ľudovíta Wintera. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj pozýva už na tretiu jarnú sezónu zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera. Podobne ako v predchádzajúcich sezónach, ani tentoraz nejde o bežné prehliadky s výkladom …


Continue reading