Socha Barlolámača, Piešťany

Piešťany, známe slovenské kúpeľné mesto, sa pýši unikátnou bronzovou sochou Barlolámača. Toto dielo akademického sochára Roberta Kühmayera stojí pri vstupe na Kolonádový most už niekoľko desaťročí. Socha sa stala symbolom mesta a jeho liečivých kúpeľov, no málokto pozná jej pôvod a význam.


Ľudovít Winter – vizionár a marketingový génius

Za vznikom sochy Barlolámača stojí Ľudovít Winter, syn Alexandra Wintera, ktorý si prenajal piešťanské kúpele od grófa Františka Erdödyho. Ľudovít, vtedy len dvadsaťročný, sa ujal vedenia kúpeľov a svojimi inovatívnymi nápadmi a obchodným talentom ich priviedol k svetovej sláve.

Winter sa zaslúžil o modernizáciu Piešťan, vybudovanie infraštruktúry a rozvoj kúpeľníctva. Jeho vizionárske myslenie a marketingové schopnosti boli kľúčom k úspechu. Jedným z jeho geniálnych nápadov bol práve Lámač bariel.

<yoastmark class=

Zrod symbolu uzdravenia

V roku 1894 Winter poveril začínajúceho kresliara Artura Heyera, aby vytvoril jednoduchý symbol uzdravenia. Heyer prišiel s nápadom postavy lámacej barlu, ktorá sa stala senzáciou a symbolom piešťanských kúpeľov.

Winter si dal Lámača bariel patentovať a chránil ho pred napodobeninami. Symbol sa objavoval na plagátoch a propagačných materiáloch kúpeľov, čím sa stal neoddeliteľnou súčasťou ich identity.

Od kresby k bronzovej soche

Hoci Lámač bariel dlho existoval len na papieri, v roku 1930 sa Ľudovít Winter rozhodol zvečniť ho do bronzu. Úlohy sa zhostil sochár Robert Kühmayer a v roku 1933 bola socha umiestnená pri vstupe na Kolonádový most.

Jediným rozdielom medzi kresbou a sochou je spôsob, akým postava láme barlu – na papieri cez koleno, v bronzovom prevedení v rukách. Presný dátum odhalenia sochy nie je známy, keďže sa pri tejto príležitosti nekonala žiadna slávnosť.

<yoastmark class=

Socha Barlolámača je stelesnením liečivej sily kúpeľov

Socha Barlolámača je viac než len umeleckým dielom – je stelesnením liečivej sily piešťanských kúpeľov a dôkazom marketingového génia Ľudovíta Wintera. Tento symbol, ktorý vznikol pred viac než storočím, dodnes priťahuje pozornosť návštevníkov a pripomína bohatú históriu mesta. Hoci mnohí okolo sochy prechádzajú bez znalosti jej pôvodu, Barlolámač ostáva neodmysliteľnou súčasťou identity Piešťan.

<yoastmark class=


Cinematik opäť prinesie novinky zo sveta filmu


V poradí 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Cinematik sa bude tento rok konať od 10. do 15. septembra. Šesťdňový program bude už tradične nabitý tým najlepším z filmových noviniek, ktoré v uplynulých mesiacoch žali aplauz a zbierali ceny na prestížnych medzinárodných festivaloch v Cannes, Sundance, Toronte, Benátkach či Berlíne. Chýbať však nebudú ani exkluzívne premiéry noviniek domácich filmových tvorcov, …


Continue reading  

Vodáci na Váhu dostali nové nástupisko


Splavy Váhu sú už tretiu sezónu obľúbenou možnosťou spoznávania piešťanského regiónu. Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany v spolupráci s Banana Tour a Krajskou inovačnou a rozvojovou agentúrou (KIRA) ešte zvýšila atraktívnosť tejto aktivity. Na Váhu v Hlohovci vybudovali pre vodákov nástupné a výstupné miesto. Informoval o tom Martin Palkovič z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj. Štyri rôzne …


Continue reading  

Trnavský kraj navštívili mladí novinári špecializujúci sa na cestovný ruch


Slovensko sa v posledných dňoch stalo dejiskom významnej medzinárodnej udalosti – Medzinárodnej FIJET Akadémie mladých žurnalistov špecializujúcich sa na cestovný ruch. Účastníci sa zišli, aby diskutovali o téme “Budúcnosť žurnalistiky v cestovnom ruchu” a navštívili viaceré zaujímavé lokality na západnom Slovensku. Nové ministerstvo predstavilo svoju víziu Generálny riaditeľ sekcie destinačného manažmentu cestovného ruchu Tomáš Ondrčka privítal účastníkov akadémie a predstavil …


Continue reading