Vojenské historické múzeum, Piešťany

Vojenské historické múzeum v Piešťanoch sa neustále snaží skvalitňovať svoje služby a rozširovať ponuku pre návštevníkov.


Vojenské historické múzeum má okrem veľkorozmernej vojenskej techniky z rokov 1945 – 1992 pre návštevníkov pripravenú aj expozícia s názvom Slováci v rovnošatách. Vďaka nej sa môžu záujemcovia o históriu dozvedieť viac o vojenskej minulosti Slovenska.

Slováci v rovnošatách

Expozícia Slováci v rovnošatách sa nachádza v jednej z častí historického hangáru H-1. Obsahuje vyše 300 zaujímavých malorozmerných zbierkových predmetov, ktoré boli donedávna uložené v depozitároch Vojenského historického ústavu v Piešťanoch a vo Svidníku. Verejnosti ich sprístupnili v roku 2021.

Prehľad vojenskej minulosti Slovenska

Nová expozícia mapuje obdobie od revolúcie v roku 1848 až po súčasnosť. Návštevníci si môžu prezrieť uniformy armád, v ktorých Slováci slúžili počas I. svetovej vojny, rovnošaty príslušníkov Československých légií a z nich vznikajúcej československej armády. Výstava pripomína aj prvý a druhý odboj. Postupne prevedie návštevníka až do súčasnosti, ktorú reprezentujú príslušníci moderných Ozbrojených síl Slovenskej republiky s uniformami prispôsobenými operáciám na podporu mieru a stability vo svete.

Vzdelávanie mladších generácií

Cieľom Vojenského historického múzea Piešťany je vzdelávať najmä mladšie generácie a poukazovať na pozitívne okamihy slovenských dejín. K tomu slúžia aj interaktívne panely, špeciálne projekcie a 3D technológia, ktoré expozíciu dopĺňajú.

Plány do budúcnosti

V areáli múzea pribudne aj nová moderná hala pre veľkorozmerné múzejné predmety. Návštevníci v nej uvidia vývoj a výzbroj ozbrojených síl po roku 1945 až po súčasnosť. Vybudovanie moderných priestorov zvýši nielen ochranu a bezpečnosť vzácnych 75 veľkorozmerných zbierkových predmetov, ale aj komfort návštevníkov.

Vojenské historické múzeum sa snaží prinášať nové zážitky

Vojenské historické múzeum Piešťany sa neustále snaží prinášať návštevníkom nové zážitky a poznatky. Expozícia Slováci v rovnošatách je skvelým príkladom toho, ako môže múzeum atraktívne prezentovať našu vojenskú históriu. Vďaka novým výstavným priestorom a plánovanej modernej hale sa môžeme tešiť na ďalšie zaujímavé expozície v budúcnosti.


Cinematik opäť prinesie novinky zo sveta filmu


V poradí 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Cinematik sa bude tento rok konať od 10. do 15. septembra. Šesťdňový program bude už tradične nabitý tým najlepším z filmových noviniek, ktoré v uplynulých mesiacoch žali aplauz a zbierali ceny na prestížnych medzinárodných festivaloch v Cannes, Sundance, Toronte, Benátkach či Berlíne. Chýbať však nebudú ani exkluzívne premiéry noviniek domácich filmových tvorcov, …


Continue reading  

Vodáci na Váhu dostali nové nástupisko


Splavy Váhu sú už tretiu sezónu obľúbenou možnosťou spoznávania piešťanského regiónu. Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany v spolupráci s Banana Tour a Krajskou inovačnou a rozvojovou agentúrou (KIRA) ešte zvýšila atraktívnosť tejto aktivity. Na Váhu v Hlohovci vybudovali pre vodákov nástupné a výstupné miesto. Informoval o tom Martin Palkovič z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj. Štyri rôzne …


Continue reading  

Trnavský kraj navštívili mladí novinári špecializujúci sa na cestovný ruch


Slovensko sa v posledných dňoch stalo dejiskom významnej medzinárodnej udalosti – Medzinárodnej FIJET Akadémie mladých žurnalistov špecializujúcich sa na cestovný ruch. Účastníci sa zišli, aby diskutovali o téme “Budúcnosť žurnalistiky v cestovnom ruchu” a navštívili viaceré zaujímavé lokality na západnom Slovensku. Nové ministerstvo predstavilo svoju víziu Generálny riaditeľ sekcie destinačného manažmentu cestovného ruchu Tomáš Ondrčka privítal účastníkov akadémie a predstavil …


Continue reading