Vojenské historické múzeum, Piešťany

Vojenské historické múzeum v Piešťanoch sa neustále snaží skvalitňovať svoje služby a rozširovať ponuku pre návštevníkov.


Vojenské historické múzeum má okrem veľkorozmernej vojenskej techniky z rokov 1945 – 1992 pre návštevníkov pripravenú aj expozícia s názvom Slováci v rovnošatách. Vďaka nej sa môžu záujemcovia o históriu dozvedieť viac o vojenskej minulosti Slovenska.

Slováci v rovnošatách

Expozícia Slováci v rovnošatách sa nachádza v jednej z častí historického hangáru H-1. Obsahuje vyše 300 zaujímavých malorozmerných zbierkových predmetov, ktoré boli donedávna uložené v depozitároch Vojenského historického ústavu v Piešťanoch a vo Svidníku. Verejnosti ich sprístupnili v roku 2021.

Prehľad vojenskej minulosti Slovenska

Nová expozícia mapuje obdobie od revolúcie v roku 1848 až po súčasnosť. Návštevníci si môžu prezrieť uniformy armád, v ktorých Slováci slúžili počas I. svetovej vojny, rovnošaty príslušníkov Československých légií a z nich vznikajúcej československej armády. Výstava pripomína aj prvý a druhý odboj. Postupne prevedie návštevníka až do súčasnosti, ktorú reprezentujú príslušníci moderných Ozbrojených síl Slovenskej republiky s uniformami prispôsobenými operáciám na podporu mieru a stability vo svete.

Vzdelávanie mladších generácií

Cieľom Vojenského historického múzea Piešťany je vzdelávať najmä mladšie generácie a poukazovať na pozitívne okamihy slovenských dejín. K tomu slúžia aj interaktívne panely, špeciálne projekcie a 3D technológia, ktoré expozíciu dopĺňajú.

Plány do budúcnosti

V areáli múzea pribudne aj nová moderná hala pre veľkorozmerné múzejné predmety. Návštevníci v nej uvidia vývoj a výzbroj ozbrojených síl po roku 1945 až po súčasnosť. Vybudovanie moderných priestorov zvýši nielen ochranu a bezpečnosť vzácnych 75 veľkorozmerných zbierkových predmetov, ale aj komfort návštevníkov.

Vojenské historické múzeum sa snaží prinášať nové zážitky

Vojenské historické múzeum Piešťany sa neustále snaží prinášať návštevníkom nové zážitky a poznatky. Expozícia Slováci v rovnošatách je skvelým príkladom toho, ako môže múzeum atraktívne prezentovať našu vojenskú históriu. Vďaka novým výstavným priestorom a plánovanej modernej hale sa môžeme tešiť na ďalšie zaujímavé expozície v budúcnosti.


Objavte krásy Piešťan na komentovaných prehliadkach


Piešťany, kúpeľné mesto na Slovensku, ponúka návštevníkom jedinečnú príležitosť spoznať jeho krásy prostredníctvom komentovaných prehliadok. Pravidelné prehliadky pre www.KrasyTT.SK predstavila sprievodkyňa Mária Michalčíková. Pravidelné prehliadky dvakrát do týždňa Prehliadky sú organizované každú stredu a sobotu. „Každý mesiac prinášame dve nové zaujímavé témy, ktoré vám priblížia rôzne aspekty Piešťan. Vďaka tomu máte možnosť hlbšie spoznať toto krásne mesto a jeho okolie,“ …


Continue reading  

Aprílové podujatia v Piešťanoch: Kultúra, šport a zábava pre všetkých


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany predstavuje aprílové podujatia, ktoré ponúkajú bohatý program pre návštevníkov aj obyvateľov regiónu. S príchodom jari sa začína hlavná turistická sezóna a s ňou aj množstvo podujatí pod holým nebom. Každý si nájde to svoje, či už ide o koncerty, divadlo, turistiku alebo cyklistiku. Hudobné lahôdky v La Musica a inde Hudobná reštaurácia La …


Continue reading  

Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera – oslava mladých talentov v gastronómii


Piešťany sa 26. marca 2024 stanú dejiskom výnimočnej gastronomickej udalosti – Piešťanského pohára Ľudovíta Wintera. Táto súťaž, organizovaná Hotelovou akadémiou Ľudovíta Wintera, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, priláka mladých nadšencov z oblasti sommeliérstva, baristiky, čokolatiérstva, tea tendingu a mixológie. Viac ako 110 súťažiacich študentov z vyše 30 stredných odborných škôl zo Slovenska a Česka sa stretne, aby predviedli svoje …


Continue reading