Socha Ľudovíta Wintera, Piešťany

Piešťany, známe kúpeľné mesto na Slovensku, si uctilo pamiatku významného podnikateľa v kúpeľníctve Ľudovíta Wintera.


11. mája 2019 bola na Kolonádovom moste odhalená jeho bronzová socha od autora Romana Hrčku. Toto dielo je vyjadrením úcty k mužovi, ktorý zasvätil pol storočia svojho života rozvoju piešťanských kúpeľov.

Život Ľudovíta Wintera

Ľudovít Winter sa narodil v roku 1870 v Ipeľských Šahách. Ako dvadsaťročný prišiel do Piešťan na pozvanie svojho otca Alexandra, aby mu pomáhal s vedením prenajatých kúpeľov. Pod Ľudovítovým vedením zažili kúpele výnimočný rozvoj a stali sa miestom stretávania medzinárodnej spoločnosti.

Rozvoj piešťanských kúpeľov

Rodina Winterovcov si prenajala zanedbané piešťanské kúpele v roku 1888 od grófa Františka Erdődyho. Počas nasledujúcich desaťročí postavili viaceré kúpeľné budovy vrátane slávneho hotela Thermia Palace. Vďaka úsiliu Ľudovíta Wintera sa Piešťany stali vyhľadávaným kúpeľným mestom.

Socha Ľudovíta Wintera, Piešťany Autor: Vladimír Miček

Socha Ľudovíta Wintera, Piešťany Autor: Vladimír Miček

Ťažké časy a koniec života

V roku 1939 boli Ľudovítovi Winterovi pre jeho židovský pôvod odobraté kúpele slovenskou vládou. Prežil internáciu v koncentračných táboroch v Seredi a Terezíne. Po návrate do Piešťan mu v podnikaní zabránilo znárodnenie v roku 1948. Jeseň života prežil v chudobe a zomrel v roku 1968 vo veku 98 rokov.

Symbolika sochy

Socha Ľudovíta Wintera na lavičke na Kolonádovom moste pripomína jeho obľúbené miesto. Podľa tradície tam sedával, zdravil kúpeľných hostí a rozprával sa s ľuďmi aj po tom, čo mu bol zakázaný vstup na kúpeľný ostrov. Socha bude slúžiť ako pripomienka jeho výnimočného života a inšpirácia pre ďalšie generácie.

Socha Ľudovíta Wintera, Piešťany Autor: Vladimír Miček

Socha Ľudovíta Wintera, Piešťany Autor: Vladimír Miček

Dielo pripomína človeka, ktorý prispel k rozvoju mesta

Odhalenie sochy Ľudovíta Wintera je výsledkom štvorročného úsilia občianskeho združenia ProWinter. Dielo akademického sochára Romana Hrčku bude pripomínať odkaz muža, ktorý vďaka tvrdej práci, zanietenosti a oddanosti dosiahol nevšedné výsledky a prispel k rozvoju piešťanských kúpeľov.


Sprievodcovia odkrývajú ďalšie tajomstvá Piešťan


Chcete nazrieť do zákulisia piešťanských kúpeľov, kam sa bežný návštevník nedostane? Pozrieť sa, ako sa varí v bahennej kuchyni a odhaliť tajomstvá liečivej termálnej vody? Chcete spoznať vzrušujúci príbeh piešťanskej historickej Elektrárne? Alebo zistiť, čo sa odohráva za oponou Domu umenia? Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany pozýva v novej sezóne na ďalšie tematické komentované prehliadky, ktoré sa konajú od …


Continue reading  

Výstava diel Alfonsa Muchu na Kúpeľnom ostrove


Výstava diel Alfonsa Muchu na Kúpeľnom ostrove predstavuje svetoznámeho maliara ako geniálneho fotografa. Nadácia Mucha pripravila na rok 2024 šesťdielnu výstavu s názvom Mucha a fotografia: Osobná vízia, ktorá je treťou časťou projektu Muchova cesta. Jeho súčasťou sú aj Piešťany. Slovenská časť výstava bola otvorená 11. mája slávnostnou vernisážou na Kúpeľnom ostrove, ktorý Alfons Mucha rád a často navštevoval. Jeho …


Continue reading  

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny  Piešťanoch


Piešťany sa opäť chystajú na najdôležitejšie podujatie roka – Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny. 31. ročník tohto podujatia sa uskutoční od 31. mája do 2. júna 2024. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý kultúrny program, ktorý bude počas leta a jesene dopĺňať množstvo ďalších akcií. Slávnostný otvárací koncert Podujatie odštartuje 31. mája o 19:00 h slávnostnými fanfárami v podaní Corni di …


Continue reading