Kostol sv. Martina, Banka

Neďaleko Piešťan, v obci Banka, sa nachádza unikátny Kostol sv. Martina. Tento svätostánok je považovaný za jediný dvojkostol na Slovensku.


Tvorí ho pôvodný, tzv. starý kostol a nový kostol, ktorý bol pristavaný v 20. storočí. Kostol sv. Martina je nielen významnou sakrálnou stavbou, ale aj národnou kultúrnou pamiatkou s bohatou históriou siahajúcou až do obdobia romaniky.

História kostola

Najnovšie archeologické nálezy naznačujú, že pôvodný kostolík vznikol najneskôr v 13. storočí. Počas výskumu v roku 2016 boli objavené stopy po románskom slohu, tzv. apsida, typická pre rotundy. Tento objav posúva datovanie kostola do obdobia romaniky (11. až 1. pol. 13. storočia). Kostol prešiel mnohými prestavbami a úpravami. Na sklonku 16. storočia ho vypálili turecké vojská. V priebehu storočí bola úroveň podlahy kostola postupne navýšená až o 3 metre.

Kostol sv. Martina, Banka Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Martina, Banka Autor: Vladimír Miček

Nový kostol a súčasnosť

V rokoch 1930 a 1931 bola k starému ranogotickému kostolu pristavaná nová loď, v ktorej sa dodnes slúžia omše. Vo veži sa nachádza rapkáč, ktorý sa počas veľkonočného obdobia ako jediný v Trnavskom kraji rozlieha ulicami obce. Oproti kostolu sa rozprestiera cintorín a priamo pod hrobmi vo svahu sú vybudované vínne pivnice.

Archeologické objavy

Komplexný výskum Kostola sv. Martina priniesol objav románskej etapy tejto stavby. Pôvodne bol kostolík považovaný za ranogotický objekt zo začiatku 14. storočia. Výskum odkryl najstaršiu podobu kostolíka – neveľké jednolodie s východnou polkruhovou až mierne podkovovitou apsidou. Objavená bola aj pätka stĺpika z pôvodného portálu na južnej strane lode a zaujímavé architektonické detaily z neskorších gotických stavebných etáp.

Kostol sv. Martina, Banka Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Martina, Banka Autor: Vladimír Miček

Stavebný vývoj

Pôvodný románsky kostolík bol postavený najneskôr v 13. storočí. Na prelome 13. a 14. storočia bola apsida nahradená väčším kvadratickým presbytériom a pristavená menšia severná sakristia. V roku 1599 bol chrám vypálený a neskôr ho využívali evanjelici. Katolíkom sa vrátil po roku 1647. Koncom 17. storočia prešiel kostol v Banke veľkou prestavbou – loď bola predĺžená západným smerom, pristavená západná veža a novo zaklenuté presbytérium. V 18. storočí dostala novú klenbu aj loď.

Vďaka výskumom sa podarilo odkryť najstaršiu podobu kostolíka

Kostol sv. Martina v Banke je jedinečným príkladom dvojkostola na Slovensku. Jeho bohatá história, siahajúca až do obdobia romaniky, a postupný stavebný vývoj z neho robia významný sakrálny objekt. Vďaka archeologickým výskumom sa podarilo odkryť najstaršiu podobu kostolíka a priniesť nové poznatky o jeho minulosti. Kostol sv. Martina je nielen duchovným centrom obce Banka, ale aj vzácnou národnou kultúrnou pamiatkou.

Kostol sv. Martina, Banka Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Martina, Banka Autor: Vladimír Miček


Cinematik opäť prinesie novinky zo sveta filmu


V poradí 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Cinematik sa bude tento rok konať od 10. do 15. septembra. Šesťdňový program bude už tradične nabitý tým najlepším z filmových noviniek, ktoré v uplynulých mesiacoch žali aplauz a zbierali ceny na prestížnych medzinárodných festivaloch v Cannes, Sundance, Toronte, Benátkach či Berlíne. Chýbať však nebudú ani exkluzívne premiéry noviniek domácich filmových tvorcov, …


Continue reading  

Vodáci na Váhu dostali nové nástupisko


Splavy Váhu sú už tretiu sezónu obľúbenou možnosťou spoznávania piešťanského regiónu. Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany v spolupráci s Banana Tour a Krajskou inovačnou a rozvojovou agentúrou (KIRA) ešte zvýšila atraktívnosť tejto aktivity. Na Váhu v Hlohovci vybudovali pre vodákov nástupné a výstupné miesto. Informoval o tom Martin Palkovič z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj. Štyri rôzne …


Continue reading  

Trnavský kraj navštívili mladí novinári špecializujúci sa na cestovný ruch


Slovensko sa v posledných dňoch stalo dejiskom významnej medzinárodnej udalosti – Medzinárodnej FIJET Akadémie mladých žurnalistov špecializujúcich sa na cestovný ruch. Účastníci sa zišli, aby diskutovali o téme “Budúcnosť žurnalistiky v cestovnom ruchu” a navštívili viaceré zaujímavé lokality na západnom Slovensku. Nové ministerstvo predstavilo svoju víziu Generálny riaditeľ sekcie destinačného manažmentu cestovného ruchu Tomáš Ondrčka privítal účastníkov akadémie a predstavil …


Continue reading