Kostol sv. Martina, Banka

Neďaleko Piešťan, v obci Banka, sa nachádza unikátny Kostol sv. Martina. Tento svätostánok je považovaný za jediný dvojkostol na Slovensku.


Tvorí ho pôvodný, tzv. starý kostol a nový kostol, ktorý bol pristavaný v 20. storočí. Kostol sv. Martina je nielen významnou sakrálnou stavbou, ale aj národnou kultúrnou pamiatkou s bohatou históriou siahajúcou až do obdobia romaniky.

História kostola

Najnovšie archeologické nálezy naznačujú, že pôvodný kostolík vznikol najneskôr v 13. storočí. Počas výskumu v roku 2016 boli objavené stopy po románskom slohu, tzv. apsida, typická pre rotundy. Tento objav posúva datovanie kostola do obdobia romaniky (11. až 1. pol. 13. storočia). Kostol prešiel mnohými prestavbami a úpravami. Na sklonku 16. storočia ho vypálili turecké vojská. V priebehu storočí bola úroveň podlahy kostola postupne navýšená až o 3 metre.

Kostol sv. Martina, Banka Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Martina, Banka Autor: Vladimír Miček

Nový kostol a súčasnosť

V rokoch 1930 a 1931 bola k starému ranogotickému kostolu pristavaná nová loď, v ktorej sa dodnes slúžia omše. Vo veži sa nachádza rapkáč, ktorý sa počas veľkonočného obdobia ako jediný v Trnavskom kraji rozlieha ulicami obce. Oproti kostolu sa rozprestiera cintorín a priamo pod hrobmi vo svahu sú vybudované vínne pivnice.

Archeologické objavy

Komplexný výskum Kostola sv. Martina priniesol objav románskej etapy tejto stavby. Pôvodne bol kostolík považovaný za ranogotický objekt zo začiatku 14. storočia. Výskum odkryl najstaršiu podobu kostolíka – neveľké jednolodie s východnou polkruhovou až mierne podkovovitou apsidou. Objavená bola aj pätka stĺpika z pôvodného portálu na južnej strane lode a zaujímavé architektonické detaily z neskorších gotických stavebných etáp.

Kostol sv. Martina, Banka Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Martina, Banka Autor: Vladimír Miček

Stavebný vývoj

Pôvodný románsky kostolík bol postavený najneskôr v 13. storočí. Na prelome 13. a 14. storočia bola apsida nahradená väčším kvadratickým presbytériom a pristavená menšia severná sakristia. V roku 1599 bol chrám vypálený a neskôr ho využívali evanjelici. Katolíkom sa vrátil po roku 1647. Koncom 17. storočia prešiel kostol v Banke veľkou prestavbou – loď bola predĺžená západným smerom, pristavená západná veža a novo zaklenuté presbytérium. V 18. storočí dostala novú klenbu aj loď.

Vďaka výskumom sa podarilo odkryť najstaršiu podobu kostolíka

Kostol sv. Martina v Banke je jedinečným príkladom dvojkostola na Slovensku. Jeho bohatá história, siahajúca až do obdobia romaniky, a postupný stavebný vývoj z neho robia významný sakrálny objekt. Vďaka archeologickým výskumom sa podarilo odkryť najstaršiu podobu kostolíka a priniesť nové poznatky o jeho minulosti. Kostol sv. Martina je nielen duchovným centrom obce Banka, ale aj vzácnou národnou kultúrnou pamiatkou.

Kostol sv. Martina, Banka Autor: Vladimír Miček

Kostol sv. Martina, Banka Autor: Vladimír Miček


Aprílové podujatia v Piešťanoch: Kultúra, šport a zábava pre všetkých


Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany predstavuje aprílové podujatia, ktoré ponúkajú bohatý program pre návštevníkov aj obyvateľov regiónu. S príchodom jari sa začína hlavná turistická sezóna a s ňou aj množstvo podujatí pod holým nebom. Každý si nájde to svoje, či už ide o koncerty, divadlo, turistiku alebo cyklistiku. Hudobné lahôdky v La Musica a inde Hudobná reštaurácia La …


Continue reading  

Piešťanský pohár Ľudovíta Wintera – oslava mladých talentov v gastronómii


Piešťany sa 26. marca 2024 stanú dejiskom výnimočnej gastronomickej udalosti – Piešťanského pohára Ľudovíta Wintera. Táto súťaž, organizovaná Hotelovou akadémiou Ľudovíta Wintera, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, priláka mladých nadšencov z oblasti sommeliérstva, baristiky, čokolatiérstva, tea tendingu a mixológie. Viac ako 110 súťažiacich študentov z vyše 30 stredných odborných škôl zo Slovenska a Česka sa stretne, aby predviedli svoje …


Continue reading  

Prehliadky Piešťany podľa Wintera sa vracajú po zimnej prestávke


V uliciach ožije príbeh večného optimistu. Blíži sa jarná sezóna zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera. Návštevníci Piešťan opäť dostanú možnosť spoznať históriu kúpeľného mesta prostredníctvom strastiplného príbehu Ľudovíta Wintera. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj pozýva už na tretiu jarnú sezónu zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera. Podobne ako v predchádzajúcich sezónach, ani tentoraz nejde o bežné prehliadky s výkladom …


Continue reading